Ads[no]

Ads[no]

23 Ocak 2017

Astana'da Suriye görüşmeleri başlıyor; Kürtler de masada ancak...

Kazakistan'ın başkenti Astana’da bir araya gelecek olan Şam Yönetimi ile muhaliflerin görüşmeleri bugün başlıyor. Kürtler de masada olacak ancak PYD'siz.


ABD’nin Büyükelçi düzeyinde katılım sağlayacağı görüşmeler öncesinde dün  garantör ülkeler Türkiye ve Rusya'nın heyetlerinin yanı sıra Suriye’de sahada paramiliter güçleri bulunan İran heyetleri de görüşmelerde masaya yatırılacak olan konulara son şeklini vermek üzere bir araya geldi.

Kentte güvenlik önemleri en üst seviyeye yükseltilirken 8 bin güvenlik personelinin Perşembe gününe kadar kentin güvenliğini sağlayacağı öğrenildi.

Görüşmelere arabulucu ülkelerin Dışişleri Bakanlığı bürokratları katılacak.

Ankara-Moskova sahadaki Astana zirvesi öncesi son gelişmeleri ve ihlalleri geçtiğimiz günlerde Ankara’da masaya yatırmıştı.

Şam Yönetimi ve Muhaliflerin bir araya geleceği görüşmelere saatler kala toplantı öncesi Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımı ile çalışmaların son şekli veriliyor.

Ancak ön görüşme toplantısına ABD’den herhangi bir katılımın olmadığı öğrenildi. ABD'nin masa toplantısına Büyükelçi seviyesinde katılım sağlayacağı biliniyor.

Daha önce Rusya ve Ankara arasındaki görüşmelerde Astana için gündem başlıkları netleşirken, dün İran’ın da katılımı ile gündem başlıkları 7 başlıktan 8 başlığa çıkarıldı. Ana başlıklarının altında yer alan 41 madde ise 46’ya çıkarıldı.

Rusya, İran ve Türkiye'den Suriye müzakerelerine katılmak üzere Astana'ya gelen heyetlerin müzakereler öncesi görüşmesi Astana'da gerçekleşti.

De Mistura, Astana’ya Geldi

Astana'da yapılacak olan Suriye meselesinin çözümü müzakereleri, 23 Ocak'ta başlayarak iki gün sürecek. Rusya, Türkiye, İran heyetleri ve BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura Astana'ya geldi.

Kürtler, Muhaliflerle Birlikte Masada Yer Alacak

Kürt Ulusal Konseyi, Suriyeli Kürtleri temsilen toplantılara katılıyor. Türkiye ve Rusya’nın üzerinde mutabakata vardığı ve İran’ın da destek verdiği konu başlıkları içinde Suriyeli Kürtleri ilgilendiren bir temel başlık ve 3 ara başlığın da olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin baskısı nedeniyle PYD'nin Astana'ya davet edilmediği biliniyor.
Astana'da Suriye görüşmeleri başlıyor; Kürtler de masada ancak... Reviewed by ZEReditor II on 23.1.17 Rating: 5 Kazakistan'ın başkenti Astana’da bir araya gelecek olan Şam Yönetimi ile muhaliflerin görüşme...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.