Astana'da Suriye görüşmeleri başlıyor; Kürtler de masada ancak...

Kazakistan'ın başkenti Astana’da bir araya gelecek olan Şam Yönetimi ile muhaliflerin görüşmeleri bugün başlıyor. Kürtler de masada olacak ancak PYD'siz.


ABD’nin Büyükelçi düzeyinde katılım sağlayacağı görüşmeler öncesinde dün  garantör ülkeler Türkiye ve Rusya'nın heyetlerinin yanı sıra Suriye’de sahada paramiliter güçleri bulunan İran heyetleri de görüşmelerde masaya yatırılacak olan konulara son şeklini vermek üzere bir araya geldi.

Kentte güvenlik önemleri en üst seviyeye yükseltilirken 8 bin güvenlik personelinin Perşembe gününe kadar kentin güvenliğini sağlayacağı öğrenildi.

Görüşmelere arabulucu ülkelerin Dışişleri Bakanlığı bürokratları katılacak.

Ankara-Moskova sahadaki Astana zirvesi öncesi son gelişmeleri ve ihlalleri geçtiğimiz günlerde Ankara’da masaya yatırmıştı.

Şam Yönetimi ve Muhaliflerin bir araya geleceği görüşmelere saatler kala toplantı öncesi Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımı ile çalışmaların son şekli veriliyor.

Ancak ön görüşme toplantısına ABD’den herhangi bir katılımın olmadığı öğrenildi. ABD'nin masa toplantısına Büyükelçi seviyesinde katılım sağlayacağı biliniyor.

Daha önce Rusya ve Ankara arasındaki görüşmelerde Astana için gündem başlıkları netleşirken, dün İran’ın da katılımı ile gündem başlıkları 7 başlıktan 8 başlığa çıkarıldı. Ana başlıklarının altında yer alan 41 madde ise 46’ya çıkarıldı.

Rusya, İran ve Türkiye'den Suriye müzakerelerine katılmak üzere Astana'ya gelen heyetlerin müzakereler öncesi görüşmesi Astana'da gerçekleşti.

De Mistura, Astana’ya Geldi

Astana'da yapılacak olan Suriye meselesinin çözümü müzakereleri, 23 Ocak'ta başlayarak iki gün sürecek. Rusya, Türkiye, İran heyetleri ve BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura Astana'ya geldi.

Kürtler, Muhaliflerle Birlikte Masada Yer Alacak

Kürt Ulusal Konseyi, Suriyeli Kürtleri temsilen toplantılara katılıyor. Türkiye ve Rusya’nın üzerinde mutabakata vardığı ve İran’ın da destek verdiği konu başlıkları içinde Suriyeli Kürtleri ilgilendiren bir temel başlık ve 3 ara başlığın da olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin baskısı nedeniyle PYD'nin Astana'ya davet edilmediği biliniyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler