Aslı Erdoğan: Hıçkırarak ağladım!

Yazar Aslı Erdoğan tahliyesinin ardından yaşadıklarını Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman’a değerlendirdi.


Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmada yaklaşık 4,5 aydır tutuklu bulunan gazetenin yayın danışma kurulu üyesi Yazar Aslı Erdoğan tahliye edildi.

Yazar Aslı Erdoğan tahliyesinin ardından Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman’a konuştu.

Röportajında tahliye beklemediğini ifade eden Aslı Erdoğan, “Tahliye kararını duyduğunda aklından geçenler...” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“İnanmak istemedim. Daha önce bir tahliye sevinci yaşadığım, sonrasında hayal kırıklığı hissettiğim için, ‘Kanma bunlara!’ dedim. Ama hâkim, gerçekten de ‘Tahliye!’ dedi. Topluluk önünde kendimi tutmam lazımdı, tuttum. Sonra jandarmaların arasına çöküp, hıçkırarak ağladım.”

Aslı Erdoğan, cezaevinin ilk günlerinde intiharı da düşündüğünü belirterek şunları söyledi:

“Koğuşa ilk geldiğim günlerde moralim çok kötüydü, ‘Ben çok dayanamayacağım, intihar edeceğim!’ gibi şeyler söylüyordum. Ve bunu da ilke olarak savunuyordum. Tabii kızlar dehşet içinde kalıyorlardı. ‘Nasıl yani?’ diyorlardı. Akılları almıyordu. Ben de, ‘Felsefi açıdan bakarsak, bu benim temel hakkım!’ diyordum. Uzun uzun tartışmalara girdik böyle. Çıkmamdan birkaç gün önce onlardan özür diledim. Dedim ki, ‘Ben sizden çok önemli bir şey öğrendim. Sizin, bir çiçek yetiştirmek için 4 ay nasıl uğraştığınızı gördüm. Ve ben intihar derken nasıl bir şımarıklık yaptığımı şimdi çok daha iyi anlıyorum! Sayenizde...”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler