Ads[no]

Ads[no]

27 Ocak 2017

Associated Press: Trump, Irak ve Suriye'de Kürtler'e yardımları arttıracak

ABD Başkanı Donald Trump'ın Pentagon'dan, (Savunma Bakanlığı) Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadeleyi hızlandıracak adımlar için plan hazırlamasını isteyeceği biliniyordu. Ancak AP'de yer alan bir habere göre bu planlar arasında Kürtlere desteği artırma seçeneğinin de yer aldığı söyleniyor.


ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak ve Suriye'de izleyeceği strateji, şekillenmeye başladı.

Associated Press'ten (AP) Lolita C. Baldor'un haberine göre, Trump birkaç gün içerisinde Pentagon'dan Irak ve Suriye'de IŞİD'i yenmeyi hızlandıracak planlar hazırlamasını isteyecek.

Bu planlar arasında, bölgedeki Amerikan askerlerinin sayısını artırmak ve Kürt savaşçılara askeri yardımları artırmak da yer alıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi eski ve muvazzaf ABD'li yetkililerin bildirdiğine göre, seçenekler arasında bölgeye daha fazla Apache helikopter göndermek ve orduya rutin muharebe kararı verecek daha geniş yetkiler sağlama da bulunuyor.

Habere göre şu anda Irak'ta 5,160, Suriye'de ise 503 Amerikan askeri bulunuyor.

Rakka'yı IŞİD'in elinden almak için ortaya atılan planlardan birisi, bölgeye bir ordu tugayı göndermek.

En büyük ihtimal, ABD'nin şu ana kadar IŞİD'le mücadele şemsiyesi altında desteklediği Kürtlere yardımı artırmak.

Türkiye'nin ABD'nin YPG'ye verdiği destekten rahatsızlık duyduğu, ancak YPG'nin Rakka'yı kurtarmak için oluşturulan gücün ana bileşeni olduğu, hatta Pentagon'daki bazı isimlerin Kürtlere ağır silahlar tedarik edilmesini savunduğu belirtiliyor.

Pentagon'un seçenekleri arasında en güçlü ihtimaller, ABD'nin "yerel unsurlara" verdiği desteğin genişletilmesi ile ilgili.
Associated Press: Trump, Irak ve Suriye'de Kürtler'e yardımları arttıracak Reviewed by ZEReditor II on 27.1.17 Rating: 5 ABD Başkanı Donald Trump'ın Pentagon'dan, (Savunma Bakanlığı) Irak ve Suriye'de IŞİD&...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.