Ads[no]

Ads[no]

15 Ocak 2017

Anayasa teklifinin 10. maddesinde Kürtler'e 'federasyon' mu var?

TBMM'ye sunulan anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesinde yer alan ifade, pek çok çevrelerce AK Parti'nin "Kürtlere federasyon" olarak yorumlanabileceğini öne sürdü.


Anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesinde yer alan, “Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir” ifadesini ‘federasyona yeşil ışık’ olarak yorumlayanların sayısı az değil.

Kimi hukukçular, bunun ‘zorlama’ bir yorum olduğunu ifade etse de siyasetçiler için federasyon konusu iyi bir malzeme. Bazı siyasetçiler, “bu yüzden hayır demelisiniz” kampanyasına çoktan başladı bile.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, geçen ay, teklife ilişkin, milletvekillerine dağıtılmak üzere hazırladığı “35 soru 35 cevap” başlıklı çalışmasında, “Üniter devlet tehlikede mi?” sorusuna, “Evet. Cumhurbaşkanına, kararname çıkararak merkezi idare kapsamında bölgesel yönetim birimleri, bölgesel yapılar, bölgesel kamu kurum ve kuruluşları oluşturabilme yetkisi veriliyor. Bu federasyona geçiş hazırlığıdır” demişti.

Eğer böyleyse HDP neden bu teklife hayır diyor? Bunu sorduğumuz bir HDP yöneticisi, ‘Ulus devletin ne demek olduğunu en iyi biz biliriz ama hiçbir güç bize, tek adam diktasına da evet dedirtemez’ yanıtını verdi.

Peki AK Parti Kürt illerinde nasıl bir strateji izleyecek?

Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda parti yöneticisinin tutuklu olduğu bu ortamda HDP’nin, teklifin Meclis’ten geçmesi durumunda referandum için bir kampanyayı nasıl yürüteceği meçhul. Çünkü bölgede HDP seçmeninin oy verdiği belediyelere kayyım atandı, seçilmiş belediye başkanları cezaevinde.

Tam da böyle bir ortamda, MHP, ‘bölünmemek için evet diyeceğiz’ diyor; CHP, ‘Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz’ sloganıyla seçmeni ikna etmeye çalışıyor. Aynı maddeyi dört partinin de farklı okumasına ise pek anlamlı görünmüyor.

Siyasi kulislerde konuşulanlara göre AK Parti Kürt illerinde beklenmedik bir strateji izleyerek 10’uncu maddenin o cümlesinin ‘federasyona yeşil ışık yaktığını’ savunacak, HDP’yi federasyona karşı çıkmakla suçlayacak. İktidar partisinin batıda aksini savunurken Kürt illerinde bunu nasıl yapacağı ise merak konusu.
Anayasa teklifinin 10. maddesinde Kürtler'e 'federasyon' mu var? Reviewed by ZEReditor II on 15.1.17 Rating: 5 TBMM'ye sunulan anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesinde yer alan ifade, pek çok çev...

7 yorum:

 1. "İktidar partisinin batıda aksini savunurken Kürt illerinde bunu nasıl yapacağı" çok basit. AKP'li gözükmeyen tanınmış Kürt'leri kullanarak.

  YanıtlaSil
 2. Çok Saçma bir haber başlık neyi anlatiyor altta yazılan
  Neyi anlatiyor kendiniz ile çelişkiye girmeyin bu adamlara oy toplamaya çalışmayın o kadar insan öldurduler o kadar insanı yakaladılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neresi şaçma figen demedimi bu ülkeyi size böldürtmeyecegiz diye.Biz sadece Kürdleri düşünmüyoruz demedimi siz pkklı müridler akp den ve destekçilerini müridliğini sorgulayamaycak kadar müridsiniz.

   Sil
 3. Bu yeni degil kemalist hdp demedimi al özekliği karşılında başkanlıgı buna karşı çıktık demedimi fetoyla erdogana saldıracagına Kürdleri savunsaydı.Savunamaz çünkü kemalist yerleştirmesi ermeni kripto pkk nın amacı Kürdler ve Kürdistan degil amacı Kürdistanın önüne geçmek rojovada oldugu gibi Kürdistan isimini çıkarıp bedel edebiyatıyla Kürdleri kemalistlerin çıkarlarına göre öldürtmek.

  YanıtlaSil
 4. Bunlar Kürdlerle dalga geçiyor apo diye kelle bayragıyla ortalıkta dolaşan kck dahil en son sözü önerlik söyler diyen pkk lı mürid bura tek adamlıktan bahsedior.

  YanıtlaSil
 5. Kürdleri düşünmüyorlar kemalist cumhuriyeti düşünüyor.Ayrıca pkk tek adamlık rejimini karşı konuşacak en son örgüttür ünderlik diye adamda bayrak yapan ve amara ünderlik tapıgında toprak yiyen adamlar nasıl bu kadar beyinsiz mürid olabiliyor ünderlik bizi yarattı diyen hdp li burda bize tek adamlıgı karşı konuşuyor ündrlik çizgisi idelojisi yarı diyen adamın destekcisi tek adamlıktan bahsediyor.

  YanıtlaSil
 6. Eger erdogan başkan olmak istiyorsa Kürdlerden destek almalı bunun için Kürd milli partilerini desteklemeli böylece Kürdlere anadilde eğtim ve kendi yönetimlerini verebilir Kürd milliyetçisi olarak Erdoganın ölene kadar başkanlıgını desteklerim pkk nın amacı kemalist cumhuriyetin devamı saglamak bu yolda Kürdleri perişan etmek ve bundan vazgeçmez çünkü kripto ermeni kemalistler bunu kaldıramaz.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.