Anayasa teklifinin 10. maddesinde Kürtler'e 'federasyon' mu var?

TBMM'ye sunulan anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesinde yer alan ifade, pek çok çevrelerce AK Parti'nin "Kürtlere federasyon" olarak yorumlanabileceğini öne sürdü.


Anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesinde yer alan, “Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir” ifadesini ‘federasyona yeşil ışık’ olarak yorumlayanların sayısı az değil.

Kimi hukukçular, bunun ‘zorlama’ bir yorum olduğunu ifade etse de siyasetçiler için federasyon konusu iyi bir malzeme. Bazı siyasetçiler, “bu yüzden hayır demelisiniz” kampanyasına çoktan başladı bile.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, geçen ay, teklife ilişkin, milletvekillerine dağıtılmak üzere hazırladığı “35 soru 35 cevap” başlıklı çalışmasında, “Üniter devlet tehlikede mi?” sorusuna, “Evet. Cumhurbaşkanına, kararname çıkararak merkezi idare kapsamında bölgesel yönetim birimleri, bölgesel yapılar, bölgesel kamu kurum ve kuruluşları oluşturabilme yetkisi veriliyor. Bu federasyona geçiş hazırlığıdır” demişti.

Eğer böyleyse HDP neden bu teklife hayır diyor? Bunu sorduğumuz bir HDP yöneticisi, ‘Ulus devletin ne demek olduğunu en iyi biz biliriz ama hiçbir güç bize, tek adam diktasına da evet dedirtemez’ yanıtını verdi.

Peki AK Parti Kürt illerinde nasıl bir strateji izleyecek?

Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda parti yöneticisinin tutuklu olduğu bu ortamda HDP’nin, teklifin Meclis’ten geçmesi durumunda referandum için bir kampanyayı nasıl yürüteceği meçhul. Çünkü bölgede HDP seçmeninin oy verdiği belediyelere kayyım atandı, seçilmiş belediye başkanları cezaevinde.

Tam da böyle bir ortamda, MHP, ‘bölünmemek için evet diyeceğiz’ diyor; CHP, ‘Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz’ sloganıyla seçmeni ikna etmeye çalışıyor. Aynı maddeyi dört partinin de farklı okumasına ise pek anlamlı görünmüyor.

Siyasi kulislerde konuşulanlara göre AK Parti Kürt illerinde beklenmedik bir strateji izleyerek 10’uncu maddenin o cümlesinin ‘federasyona yeşil ışık yaktığını’ savunacak, HDP’yi federasyona karşı çıkmakla suçlayacak. İktidar partisinin batıda aksini savunurken Kürt illerinde bunu nasıl yapacağı ise merak konusu.