3, 4 ve 5. maddeler kabul edildi; AK Parti ile CHP'li vekiller arasında kavga!

Anayasa değişikliğine ilişkin TBMM'de yapılan oylamalarda 3. madde kabul edildi. Teklifinin 4. maddesi görüşülmeye başlandı. Öte yandan AK Parti ve CHP'li vekiller arasında kavga çıktı.


'Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde 3. güne geçildi.

Anayasa Komisyonu'nda tepki gören ve seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini öngören 3. maddesi de tartışmalar sonrasında kabul edildi.

TBMM'de oylama sırasında kavga çıktıktan sonra oylamanın tekrar yapılmasına karar verildi.

Oylanan 3 maddede 485 milletvekili oy kullanırken oylamadan çıkan sonuçlar ise şöyle oldu:

Evet: 341
Hayır: 139
Boş: 3
Geçersiz: 2

Öte yandan CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti'li Mustafa Elitaş'ın kendini darp ettiğini ve telefonunu gasp ettiğini söyledi.

CHP'li  milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, yaşanan arbedeyi şu sözlerle ifade etti:

"Günlerdir mücadele veriyoruz, o rahatsız ediyor rejimi yıkmak isteyen vatan hainlerini. AKP’li Elitaş bana saldırdı. Beni niye çekiyorsun diyerek benim üzerime yürüdü. Telefonu elimden aldı AKP’li vekillerden birisi. Orada karıştı ortalık. Her zamanki fiili durumları." TBMM
Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 4. maddenin görüşmelerine başlandı. Söz konusu madde ile Anayasa'nın ‘TBMM'nin seçim dönemi' başlıklı maddesi, ‘TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi' olarak değişiyor.


Değişiklik, seçimlerin 4 yılda değil 5 yılda bir yapılmasını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de 5 yılda bir olmasını ve seçmenlerin iki seçim için aynı gün sandığa gitmesini, süresi biten milletvekilinin yeniden seçilebilmesini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılmasını öngörüyor.

Teklifin 4. maddesi 343 'evet' oyuyla kabul edilirken, maddeye 139 'red' oyu geldi.

5. maddenin oylamasında ise 354 milletvekili oy kullandı. Oylamadan çıkan sonuçlarda, 343 evet ile teklif  kabul edildi.

5. madde, Bakanlar Kurulu'nu denetleme ve Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma yetkisi verilmesini TBMM'nin elinden alıyor.

5 maddenin kabul edilmesinin ardından TBMM 12 Ocak saat 14:00'da toplanmak üzere oturuma ara verdi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler