Ads[no]

Ads[no]

12 Ocak 2017

3, 4 ve 5. maddeler kabul edildi; AK Parti ile CHP'li vekiller arasında kavga!

Anayasa değişikliğine ilişkin TBMM'de yapılan oylamalarda 3. madde kabul edildi. Teklifinin 4. maddesi görüşülmeye başlandı. Öte yandan AK Parti ve CHP'li vekiller arasında kavga çıktı.


'Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde 3. güne geçildi.

Anayasa Komisyonu'nda tepki gören ve seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini öngören 3. maddesi de tartışmalar sonrasında kabul edildi.

TBMM'de oylama sırasında kavga çıktıktan sonra oylamanın tekrar yapılmasına karar verildi.

Oylanan 3 maddede 485 milletvekili oy kullanırken oylamadan çıkan sonuçlar ise şöyle oldu:

Evet: 341
Hayır: 139
Boş: 3
Geçersiz: 2

Öte yandan CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti'li Mustafa Elitaş'ın kendini darp ettiğini ve telefonunu gasp ettiğini söyledi.

CHP'li  milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, yaşanan arbedeyi şu sözlerle ifade etti:

"Günlerdir mücadele veriyoruz, o rahatsız ediyor rejimi yıkmak isteyen vatan hainlerini. AKP’li Elitaş bana saldırdı. Beni niye çekiyorsun diyerek benim üzerime yürüdü. Telefonu elimden aldı AKP’li vekillerden birisi. Orada karıştı ortalık. Her zamanki fiili durumları." TBMM
Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 4. maddenin görüşmelerine başlandı. Söz konusu madde ile Anayasa'nın ‘TBMM'nin seçim dönemi' başlıklı maddesi, ‘TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi' olarak değişiyor.


Değişiklik, seçimlerin 4 yılda değil 5 yılda bir yapılmasını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de 5 yılda bir olmasını ve seçmenlerin iki seçim için aynı gün sandığa gitmesini, süresi biten milletvekilinin yeniden seçilebilmesini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılmasını öngörüyor.

Teklifin 4. maddesi 343 'evet' oyuyla kabul edilirken, maddeye 139 'red' oyu geldi.

5. maddenin oylamasında ise 354 milletvekili oy kullandı. Oylamadan çıkan sonuçlarda, 343 evet ile teklif  kabul edildi.

5. madde, Bakanlar Kurulu'nu denetleme ve Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma yetkisi verilmesini TBMM'nin elinden alıyor.

5 maddenin kabul edilmesinin ardından TBMM 12 Ocak saat 14:00'da toplanmak üzere oturuma ara verdi.
3, 4 ve 5. maddeler kabul edildi; AK Parti ile CHP'li vekiller arasında kavga! Reviewed by ZEReditor II on 12.1.17 Rating: 5 Anayasa değişikliğine ilişkin TBMM'de yapılan oylamalarda 3. madde kabul edildi. Teklifinin 4...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.