AK Parti ve MHP'nin 'erken seçim' açıklaması, bir 'tehdit' mesajı mı?

AK Parti ve MHP, anayasa değişikliği teklifinin Meclis'ten geçmemesi durumunda erken seçim kararı alınacağı yönündeki açıklamalarının ardında 'fireci' vekillere yönelik bir uyarı mesajı taşıdığı öne sürüldü.


Meclis'te anayasa değişikliği görüşmeleri sürerken, fireleri engellemek isteyen AK Parti ve MHP, düzenlemenin Meclis'ten geçmemesi durumunda erken seçime gidileceğini açıkladılar.

Bu açıklamaların ardında olası 'fireci' vekilleri seçimde liste dışı bırakma tehdidi bulunduğu öne sürülüyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre, ilk erken seçim söylemi, Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören Anayasa Paketi’nin Meclis gündemine gelmesine çok kısa bir zaman kala, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan gelmişti.

Elitaş, paketin TBMM’den geçmemesi durumunda erken seçimin kaçınılmaz olacağını söylemişti. Şimdi de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, başkanlık sistemini öngören anayasa paketinin reddedilmesi durumunda, erken seçimin gündeme geleceğine ilişkin sözleri, dün en az Genel Kurul’daki tartışmalar kadar çok konuşuldu.

AK Parti ve MHP yöneticilerinin, ‘erken seçim’ söylemiyle, paketin özellikle ikinci tur oylamasında, maddelerden birinin veya tamamının düşmesine neden olabilecek bir hareketi önlemeyi amaçladığı, ‘hayır’ deme olasılığı olan firecilere karşı ‘listeye konulmama’ mesajı taşıdığı iddia ediliyor.

Bu durum, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen ay yaptıkları görüşmede gündeme gelmiş ve Bahçeli, partisindeki firenin 15’i bulabileceğini söylemişti.

AK Parti’de her 10 milletvekilini bir vekilin izlemeye aldığı iddia ediliyor. Özellikle, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kontenjanından seçilen vekiller üzerinde ise özel bir izleme yapıldığı öne sürülüyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler