Ads[no]

Ads[no]

29 Ocak 2017

AK Parti'nin referandum kaygısı; Kürtler, Kadınlar ve Kararsız Muhafazakarlar

Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği referandumuna 2 ay kala, İktidar partisinin, başta Kürtler olmak üzere ciddi kaygılar taşıdığı öne sürüldü.


Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre AK Parti'nin referandum kampanyası hazırlıklarına ilişkin partinin kulislerinden edindiği bilgiler şöyle:

Kadınların Kaygısı

AKP'lilerin araştırmalarda ulaştığı en önemli sonuç, kendi parti tabanları dahil, kadınların desteğinin daha önceki dönemlere kıyasla bir miktar düşük olduğu yönünde. AK Parti analizcileri bunun “tek adamlık ve yaşam tarzı” konusunda beliren kaygılardan kaynaklandığını tespit etmişler.

Muhalefetin de kampanyasında bu alana yoğunlaştığına dikkat çeken AK Partililer, kadınlara yönelik ayrı bir çalışma yapma kararı aldı. Kampanyanın en önemli mesajlarından biri kadınlarla ilgili olacak ve yaşam tarzının anayasal güvence altında olacağının garantisini verecek.

Kürtlerin Durumu

Kampanyada, öncelikli olarak dikkate alınacak diğer bir grup ise Kürtler olacak. MHP ile girilen işbirliği ve HDP’lilerin cezaevinde olmasının, Kürt oylarında çözülmeye neden olduğu yorumları yapılıyor. Partide yapılan analizlere göre, örgütten ve HDP’den uzaklaşmış ama henüz devletin ya da AKP’nin yanında olmayan kararsız Kürtleri kazanmaya yönelik bir strateji geliştirme ihtiyacı var.

Bölgede yürütülecek kampanyada, sadece bölge milletvekillerinin değil, AKP’nin bütünüyle görünür olması sağlanacak. Bunun için başka illerin milletvekilleri ve bakanları program yapılacak.

“Cazibe merkezleri” projesinin bölge halkına kazandıracakları kampanya boyunca anlatılacak. Analizlerde, Kürtlerin tereddütlerinin yüzde 70 oranında psikolojik ortamdan beslendiği, bu psikolojinin iyi yönetilmesi durumunda destek sağlanabileceği öne sürülüyor.

Kararsız Muhafazakarlar

Partinin, MHP tabanına yönelik çalışmaları ayrı bir başlık konusu olurken, yıllardan beri AKP’ye oy veren geleneksel yapı içerisinde yeni sistemle ilgili tereddütte olan muhafazakârlar olduğu da belirlendi. Muhalefetin, “tek adamlık, diktatörlük, ülkenin bölüneceği” tezleri nedeniyle kafası karışan muhafazakârlara yönelik de bir dizi kampanya başlığı olacak. Ancak, parti yönetimi, kararsız görünen AKP seçmeninin son kertede ‘Evet’ oyu kullanacağı hesabı yapıyor. (Hürriyet)
AK Parti'nin referandum kaygısı; Kürtler, Kadınlar ve Kararsız Muhafazakarlar Reviewed by ZEReditor II on 29.1.17 Rating: 5 Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği referandumuna 2 ay kala, İktidar partisinin, başta Kürtler olmak üzere ciddi...

4 yorum:

 1. Kürtmü bıraktılar kürtlerden oy istiyorlar kürdlerin çoğu ya mezara ya zindana yada sürgün etiler kalanların da o hal den dolayi dışarı çıkamiyorlar

  YanıtlaSil
 2. Hdp lilerden cok akp den kopan oylarin pesine dustuler ama algi operasyonu yapiyorlar. Hdp ye oy veren kurt bir daha kopmaz gordugu zulum karsisinda. Hdp gittikce oyunu artiriyor,kurtler akp nin irkci karakterini farketmeye basladi. Zaten kurtlerde genel algi bu referandum kurt soykirimi referandumudur. Bir grup onursuz kurt elbette evet diyecektir menfaatleri icin bu her toplumda rastlanir seydir. Ne olursa olsun biz kurtler bu kurt soykirimi referandumunu turk irkcilarinin kursaginda birakacagiz

  YanıtlaSil
 3. Kurde, kurtçeye dusman kurtlerin iradesine saygisiz diktator birini niye baskan yapsin kurtler. Kurt dusmanligini dunyanin her yerine tasiyan birini baskan olsun diye oy veren kurt adi namert onursuz kopektir

  YanıtlaSil
 4. 1 trilyon oyum olsa yinede bir oy vermem allah hepsinin. Belasını versin inşallah kürdün ahı burnunuzdan gelsin inşallah hemde bu dünyada

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.