ABD, Rojava'da en büyük askeri üssünü kuruyor

ABD, Rojava'nın Haseke kentinin Til Beder bölgesinde Suriye'deki en büyük askeri üssünü kuracağı teyit edildi. 


ABD, IŞİD ile mücadele kapsamında Haseke kenti'nin Til Beder bölgesinde bir askeri üs daha kuruyor.

Suriye'de daha önce DSG'nin elindeki Kobani, Menbic, Rımelan, Hol ve Şedadi kentinde üs kuran ABD, bu kez Til Beder'de şimdiye kadarki en büyük askeri üssünü inşa ediyor.


Sputnik'e konuşan DSG'den bir yetkili, ABD'nin Haseke kentine bağlı Til Beder köyünde büyük bir askeri üs kurmak için çalışmalar yaptığını belirterek, "Demokratik Suriye Meclisi Başkanı İlhan Ehmed'in ABD'ye ziyaretleri oldu ve ziyaretler çok olumlu geçti.

Ziyaretler sonrasında ABD, Til Beder bölgesinde askeri üs kurmak için çalışmalar yaptı. ABD askerleri köye geldi. Şimdi üs için çalışma yapıyorlar. Til Beder'de Kuzey Suriye ve Rojava Federasyonu'na bağlı askeri birimin merkezi yer alıyordu.

ABD'nin Til Beder bölgesinde şimdi kuracağı üs Suriye'de en büyük üs olma özelliği taşıyor. Üsse 1000 civarında ABD askeri gelecek ancak üs 5000 askeri barındırabilecek bir yer. Çok büyük bir yerdir. Bu askeri üssüne ABD uçakları inip kalkabilecek. Üs, Rakka ve Deyr ez zor operasyonlarında kullanılacak" dedi.

Yetkili, Til Beder köyünün Haseke merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunduğunu da söyledi.


Sputnik'e konuşan Demokratik Suriye Güçleri Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus da Til Beder köyünde ABD askerlerinin var olduğunu doğruladı.

ABD, Rojava'da bir askeri üs daha kurdu; 800 Amerikan Komandosu!

Yunus "Hepimiz biliyoruz ki ABD askerleri Rojava bölgesinin birçok yerinde yerlerini alıyorlar. ABD askerleri birçok noktada varlar. Til Beder'de de varlar ve işlerini yapıyorlar" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler