ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, yemin ederek görevine resmen başladı!

Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. Başkanı olan Donald Trump, yeminini ederek görevine resmen başladı.


ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın yemin töreni, Capitol Hill'de gerçekleşti. Yeni başkan Trump, Barack Obama'ya da teşekkürlerini iletti.

Başkan Donald Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

* İktidarı Washington'dan alıp size, yani halka veriyoruz. 20 Ocak 2017, halkın yeniden bu ülkenin yöneticisi haline geldiği tarih olarak hatırlanacak. Birlikte Amerika'nın ve dünyanın rotasını belirleyeceğiz.

* Bugün sizin gününüz, sizin kutlamanız. Bu, Amerika Birleşik Devletleri, sizin ülkeniz.

* Bugüne kadar Washington'daki siyasetçiler büyürken, halkla zenginliklerini paylaşmadılar. Siyasetçiler gönendi ama işler boşaldı, fabrikalar kapandı. Kurulu düzen kendini korudu, ama halkı değil. 

* On yıllardır, Amerikan sanayisi aleyhine, yabancı sanayileri zengin ettik. Başka ülkelerin sınırlarını ordumuzla korurken, kendi ülkemizi korumadık.

* Tek tek fabrikalarımız yok oldu ve bizden uzaklara gitti, ama geride kalan milyonlarca ve milyonlarca Amerikalı işçiye dair tek bir düşünceleri bile olmadan. Fakat bunlar geçmişte kaldı. Artık sadece geleceğe bakıyoruz.

* Ülkemizin unutulmuş kadın ve erkekleri bundan böyle unutulmayacaklar.

* Bugünden itibaren, topraklarımızı yeni bir vizyon yönetecek: Bu 'Önce Amerika' olacak.

* Amerikan elleri ve Amerikan emeğiyle ülkemizi yeniden inşa edeceğiz. 2 basit kurala uyacağız: Amerikalı satın al, Amerikalı işe al.

* Uygar dünyayı birleştirip radikal İslami terörü bitireceğiz.

* Kimseye yaşam tarzımızı dayatmayacağız, ancak öyle parlayacağız ki diğerleri de takip edecek."


Donald Trump ABD Başkanı oldu