ABD-İran gerilimi sürüyor; Nükleer müzakereler bitti!

ABD ile İran arasındaki nükleer enerji müzakeresinin sonlandığı ve yeniden başlamasının mümkün olmadığı belirtildi.


İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, ABD’yle nükleer enerji konusundaki müzakerelerin sonlandığını ve konunun yeniden açılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, bugün Viyana’daki temaslarından sonra düzenlediği basın toplantısında konuştu.

“Yeni ABD başkanının istediği kararı verebileceğini ancak nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmeyeceğini” ifade eden dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, “ABD ile nükleer müzakerelerimiz bitti. Ne mevcut hükümetle, ne de yeni kurulacak hükümetle siyasi bir müzakereye girmeyiz” dedi.

Seyyid Abbas Arakçi ayrıca, ABD tarafından İran’a yaptırımların uzatılmasının, yeni bir yaptırım hamlesi olduğunu ve üzerine mutabık kalınan nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu öne sürdü.


ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, geçtiğimiz günlerde İran’la yapılan nükleer anlaşmanın tamamının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği çağrısı yapmıştı.

Öte yandan ABD Kongresi'ne İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun 'terör örgütü' listesine alınması yönünde bir önerge sunulmuştu.