ABD: El Bab’a hava operasyonu yapmadık sadece...

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin El Bab'a yönelik düzenlediği operasyonlara ilişkin, Koalisyon Güçleri'nin gerçekleştirdikleri hava operasyonu desteği konusuna değindi.


ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü (Pentagon) Peter Cook, Türkiye’nin El Bab kentinde düzenlediği operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin talebi üzerine El Bab bölgesinde Türk güvenlik güçlerine destek amaçlı güç gösterisi sortileri yaptıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Peter Cook, "Türkiye’nin Suriye’deki askeri angajmanları ve Türk güçlerinin oradaki önemli fedakarlıklarını görüyoruz. Ve açıkçası IŞİD’e baskı uygulamak için orada yaptıkları her şeyi destekliyoruz” dedi.

'Görüşmeler Sürüyor'

Uçakların mühimmat bırakmadığını ve bunun nedeni ile ilgili olarak elinde operasyon detaylarının bulunmadığını belirten Peter Cook, El Bab operasyonuna destek konusunun Türk-Amerikan yetkililerince görüşülmeye devam edildiğini söyledi.

Bir gazetecinin "Türkiye’nin El Bab’da DAİŞ'e karşı hava desteği talebinin sonuçsuz kalması Obama yönetiminin örgütle mücadelede müttefikleri bir arada tutma konusunda başarısız olduğunun göstergesi değil mi?" sorusuna Cook, şöyle cevap verdi:

"Hayır, öyle düşünmüyorum. Bu konuları her gün Türk müttefiklerimizle konuşuyoruz ve bu konularda dikkatlice koordinasyon yapmaya devam ediyoruz. Her özel görüşmenin detayına girmeyeceğim ama bu konuda orada olup bitenle ilgili bu kadar emin olmamızın nedeni Türk hükümeti ile sahadaki askeri iletişim dahil çok üst düzeylerde yaptığımız koordinasyondur. Bunu yapmaya devam edeceğiz.”

'Türkiye - Rusya İşbirliğinden Haberim Yok'

Türkiye’nin El Bab bölgesinde Rusya ile IŞİD’e karşı iş birliği yaptığından haberi olmadığını söyleyen Cook, bu konunun Türk ve Rus yetkililere sorulmasını istedi.

Pentagon Sözcüsü, ayrıca, yılbaşı kutlamaları sırasında 39 kişinin ölümüne neden olan İstanbul'da terör saldırısını kınadı ve başsağlığı diledi.

Sözcü Peter Cook, "IŞİD'in Irak ve Suriye’de alan kaybettikçe masum sivillere yönelik yüksek profilli saldırılar gerçekleştirmeye çalışacağını biliyorduk. Bu saldırılar bizi çabalarımızdan alıkoyamayacaktır ve çabalarımız meyve vermeye başladı” dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler