ABD'den Türkiye'ye: Koalisyon için tek hedef IŞİD'dir, DSG değil!

Türkiye'nin El Bab'dan sonra Menbic'deki DSG'nin (Demokratik Suriye Güçleri) hedef alınacağı söylemi devam ederken, ABD'den koalisyonun Suriye'de IŞİD'den başka bir hedefinin olmayacağı mesajı geldi.


ABD Savunma Bakanlığı'nın Uluslararası Güvenlik İşleri'nden sorumlu bakan yardımcısı Elissa Slotkin, Washington'daki gazetecilere verdiği demeçte, koalisyon güçlerinin IŞİD'in var olmadığı alanları hedef almayacağını söyledi.

IBTimes'ta yer alan habere göre Slotkin, ''IŞİD'in olduğu yerde IŞİD'i hedef alıyoruz, IŞİD yoksa bu bizim görevimiz değil.'' ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak yetkili, ABD'nin El Bab'da Türkiye'ye destek vermeyi reddettiği iddialarını yalanlayarak, konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Ayrıca Elissa Slotkin sözlerine "El Bab hakkında Türkiye'ye istihbarat, gözetim ve keşif desteği ve orada kuzeydeki alanlarda kara ve hava desteği sağladık.'' ifadeleriyle devam etti.

ARA News'e konuşan Washington merkezli Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi'ne bağlı araştırmacı Nicholas Heras, Menbic'in Rakka'ya yönelik IŞİD karşıtı askeri kampanya için stratejik bir önem arz ettiğini belirterek Türkiye destekli grupların Menbic'i ele geçirmesi durumunun Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Rakka'ya düzenleyeceği operasyonu baltalayacağını ifade etti.

Heras, "Türk askeri güçleri, danışmanları ve Suriyeli müttefikleri, Demokratik Suriye Güçleri'yle aynı seviyede ABD ordusu ile koordinasyona sahip olmadığı için ciddi zorluklar yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka'ya yönelik askeri operasyonları devam ederken TSK ve ÖSO'nun El Bab'a yönelik 10. büyük saldırısının da IŞİD tarafından durdurulduğu iddia edildi.