ABD'den İran'ı sarsacak hamle: İran Ordusu 'terör örgütü' sayılsın!

ABD'de Cumhuriyetçi Partili Senatörü Ted Cruz ve Temsilciler Meclisi üyesi Michael McCaul, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile Ortadoğu ülkelerinde faaliyet gösteren Müslüman Kardeşler hareketinin terör örgütü olarak tanınması için Kongre'ye önerge sundu.


ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın da partisi olan Cumhuriyetçi Parti'de Senatör Ted Cruz, İran Devrim Muhafızları ve Müslüman Kardeşler'in 'yabancı terör örgütü' olarak tanıması için önerge verdi.

Senatör Ted Cruz, Kongre'ye sunulan önerileri Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Önergelerde, Dışişleri Bakanı'nın İran Devrim Muhafızları ve Müslüman Kardeşler'in 'terör örgütü' olarak tanınmasına yönelik bir rapor sunması talep ediliyor.

Her iki oluşumun da ABD'deki Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası'na göre terör örgütü kriterlerini karşıladığı savunulan önergede, Dışişleri Bakanı'nın, Hazine Bakanı ve Adalet Bakanı ile yapacağı görüşmelerin ardından yetkisini kullanarak 'terör örgütü' ilanında bulunması gerektiği ifade ediliyor.

Önerinin, Kongre'deki ilgili komitelerde tartışılması gerektiği vurgulanıyor. Ted Cruz, Obama'nın gitmesiyle İran Devrim Muhafızları Ordusu ve Müslüman Kardeşler'in terörist sayılarak hak ettikleri gibi anılacaklarını söyledi.

Müslüman kardeşler Mısır, Bahreyn, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu ülkelerde "terör örgütü" listesinde yer alıyor.


ABD'deki başkanlık seçimleri sürecinde, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için Donald Trump'la girdiği yarışı kaybeden Ted Cruz, seçimlerde Donald Trump'ı desteklediğini açıklamıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler