ABD Başkanı Obama'dan veda konuşması

ABD Başkanı Barack Obama, veda konuşmasında Amerikan halkına demokrasilerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu.


Chicago'da düzenlenen veda konuşmasında Amerikan halkına seslenen Barack Obama, göreve geldiği 8 yıl öncesine göre ABD'nin her yönüyle "daha iyi, daha güçlü" bir ülke olduğunu ifade etti.

Barack Obama veda konuşmasında eşi Michelle Obama ile kızları Malia ve Sasha'ya da fedakarlıklarından dolayı teşekkür etti.

ABD Başkanı Obama, "Demokrasi onu ne zaman hafife alırsak o zaman tehdit altındadır" diyerek Amerikan toplumunu uyardı.

ABD'lilere geçmişleri ne olursa olsun diğerlerinin bakış açısıyla olayları değerlendirmelerini söyleyen Obama, "Başkalarına dikkatimizi vermeli ve dinlemeliyiz" dedi.

2008'de ilk defa seçildiğinde yine Chicago'da destekçilerine seslenen Barack Obama, yine aynı yerde bu defa destekçilerine veda ederek, ülkesinde demokrasi için tehdit oluşturan üç konuya değindi.

Ekonomik eşitsizlik, farklı ırklar arasındaki bölünme ve toplumun farklı katmanlarının kendi baloncuklarına çekilmesi, Obama'nın vurguladığı başlıklar arasında yer aldı.

Barack Obama, gözyaşlarınıtutmakta zorlandığı veda konuşmasında Başkan Yardımcısı Joe Biden da hazır bulundu.

20 Ocak'ta başkanlık görevini resmi olarak devralacak olan Donald Trump, Obama'nın imzasının olduğu bazı politikaları değiştireceği vaadinde bulunmuştu.

Kamuoyu anketlerine göre Barack Obama, Beyaz Saray'dan ayrıldığında ABD'lilerin yüzde 57'sinin tercih ettiği bir başkan olarak tarihe geçecek.