ABD Başkanı Trump'ın 'Güvenli Bölgeler' önerisine Rusya'dan şartlı destek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Trump'ın gündeme getirilen "güvenli bölge" önerisini, BM ve Şam ile müzakere edilmesi durumunda destekleyebileceklerini açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump'ın "Suriye'de güvenlik bölgeler oluşturma" açıklamasına bir değerlendirme de Rusya'dan geldi.

Russia Today'de (RT) yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD inisiyatifiyle başlatılan tartışmayı, BM ve Şam yönetimi ile müzakere edilirse destekleyebileceklerini söyledi.

ABD projesinin "çatışmalar nedeniyle evlerinden olmuş insanlar ve bu insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak" için yapılması durumunda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve diğer kurumlarla tartışılabileceğini kaydeden Lavrov, Suriye topraklarında böyle bölgelerin kurulması için Şam ile de müzakere edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Lavrov, ABD'nin yeni önerisinin, daha önce Batılı hükümetler tarafından ortaya atılan ve Şam'daki yönetime alternatif bir yönetimi koruması öngörülen planlardan "tamamen farklı" olduğunu savundu.

Lavrov, bu tip bir planın Libya'nın Bingazi kentinde Muammer Kaddafi'ye karşı uygulandığını ve Libya müdahalesinin BMGK'dan karar çıkmamasına rağmen yapıldığını hatırlattı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler