Ads[no]

Ads[no]

16 Ocak 2017

"Suriye Hükümeti'nden Kürtler İçin Federasyon Talep Ettim"

Suriye yönetimi Şam'da Rusya'nın garantörlüğünde Suriyeli Kürtlerle federasyonu görüştü. Sputnik'e konuşan Suriyeli Kürtlerin önde siyasilerinden Dr. Ferid Sedun, Şam'da Suriye Yönetimi ile görüştüklerini belirterek, görüşmelerde Kürtler için federasyon talep ettiklerini söyledi.

Foto: Feridun Sedun
Rusya, Suriye'de Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü Demokratik Birlik Partisi (PYD) dışındaki Kürt partilerle ve Kürt siyasetçilerle de yoğun bir görüşme trafiği yapıyor.

3 hafta önce Lazkiye'deki Hymmin Askeri üssüne aralarında PYD ve ENKS'nin (Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi) de olduğu 24 Kürt partisini çağıran Rusya, bu kez önemli Kürt şahsiyetlerle görüşmeler yapıyor ve bu şahsiyetlerin Suriye yönetimiyle de görüşmesini sağlıyor. Rusya'nın çabasıyla bazı Kürt siyasilerin Suriye yönetimiyle federasyonu konuştuğu öğrenildi.

'SURİYE YÖNETİMİNE SURİYELİ KÜRTLERİN FEDERASYON İSTEĞİNİ AKTARDIK'

Görüşmelerde yer alan Suriyeli Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun Suriye yönetimiyle federasyonu görüşmek için geçen hafta Kamışlo'dan Şam'a geldiğini ve birkaç gündür Şam'da bulunduğunu belirterek "Rusya'nın davetiyle Şam'a geldik. Rusya'ya güvendiğimiz için ve Rusya görüşmelerde garantör olduğu için bu görüşmelere geldik. Benle ve 2 bağımsız Kürt siyasetçi,  kısa bir süre önce Şam'da Suriye yönetimi ile görüştük. Uzun bir görüşme oldu. Görüşmede Suriye yönetimi Suriyeli Kürtlerin ne istediğini sordu. Biz de Suriyeli Kürtlerin federasyon istediğini aktardık. Federasyon talebimiz karşılanır mı karşılanmaz mı bunu zaman gösterir. Suriye yönetimi bize, 2Sizin taleplerinizi değerlendireceğiz ve yakın bir zamanda görüşmenin sonucunu size aktaracağız' dedi. Biz de görüşmenin sonucunu bekliyoruz. Yakın bir zamanda görüşmenin sonucu bize aktarılır diye bekliyoruz. Bizim açımızdan olumlu bir görüşme oldu. Suriye yönetimi bizden önce bazı Kürt partileri ve Kürt siyasetçilerle görüşmelerde bulundu. Suriye yönetimi kısa bir süre önce PYD'nin dahil olduğu Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) ile Lazkiye'deki Hymmin askeri üssünde bir görüşme yapmış. Biz bu görüşmelere önem veriyoruz" dedi.

'RUS YETKİLİLERLE LAZKİYE'DE GÖRÜŞECEĞİZ' 

Rusyalı yetkililerle bugün Lazkiye'deki Hymmin hava Üssü'nde bir görüşme yapacaklarını aktaran Sedun, şöyle devam etti: "Şam'daki görüşmelerimiz bugün bitti. Bugün Lazkiye'ye gidip Ruslarla görüşeceğiz. Rusların daveti üzerine bu görüşmeye gideceğiz. Kendileri bizi çağırdı. Bu görüşmelere ve çağrılara önem veriyoruz. Ruslarla görüşmemizde de Kürtlerin federasyon istediğini aktaracağız."
"Suriye Hükümeti'nden Kürtler İçin Federasyon Talep Ettim" Reviewed by ZEReditor I on 16.1.17 Rating: 5 Suriye yönetimi Şam 'da Rusya 'nın garantörlüğünde Suriyeli Kürtlerle federasyonu görüştü....

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.