Rakka Operasyonu Raporu; Yüzü aşkın köy ve çok sayıda alan kurtarıldı

Rakka Operasyonu, Fırat’ın Gazabı Hamlesi'nde 2 bin 144 kilometrekarelik bir alan IŞİD'den alındı.

Bu, yüzü aşkın köy ve çok sayıda mezra ile stratejik tepeyi kapsıyor. Rakkalı gençler ve aşiretler de hamleye katıldı. 526 IŞİD militanı öldürüldü, 12'si de yakalandı.

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG / QSD) Rakka’nın batısını IŞİD’den temizlemek için başlattığı Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşaması, 33. gününde devam ediyor.

İLK AŞAMA VE KATILANLAR

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası savaşçıları, 5 Kasım 2016’da Rakka'yı Kurtarma Operasyonu'nun ilk aşamasına başladı. Hamlenin 10. gününde yapılan basın açıklamasıyla da ilk aşamanın sona erdiği duyuruldu. İlk aşamada 40 köy ve onlarca mezrayı kapsayan 700 km2’lik alan IŞİD teröristlerinden temizlenerek özgürleştirildi. Hamleye 10 Aralık 2016’ya kadar hava şartlarından dolayı ara verildi.

Operasyon SDG çatısı altında yürütüldü ve şu güçler de operasyona katıldı: Şuheda El Rakka, Ehrar El Rakka, Suwar Til Ebyad, Ceyş El-Senadîd, Liwa El Tehrir, Ketîbet Eş-Şuheda El-Fırat, Ketîbe Şehid El-Cimo, YPG/YPJ güçleri.

Hamle 10 Aralık 2016'da star alırken, hamlenin ikinci aşamasında ise Nexbê, Teyyar El-Xed ve Dêra Zor Askeri Meclisi, Suwar El Rakka gibi yeni güçler de operasyona katıldı. Yine hamlenin ilk aşamasına çetelerden kurtarılan alanlarda askeri eğitim gören bin 500 Rakkalı genç de aktif katılım sağladı.

RAKKALI GENÇLER VE AŞİRETLER DE KATILDI

Hamlenin ikinci aşamasına son olarak temel eğitim devresini tamamlayan Rakkalı 1600 genç daha katıldı.

Suriye’nin geleceğini belirleyecek olan Rakka harekatına, bölgede yaşayan aşiretler de büyük destek sağladı. Baas Rejimi'nin (Esad) 1973 yılında geliştirdiği “Arap Kemeri” politikaları sonucunda, aşiretin bir bölümü Cizîr bölgesine göçertilen, Rakka’nın batısında yaşayan ve ülkenin en büyük Arap aşiretlerinden olan Maxmurî Aşireti üyelerinin de dahil olması, bölge halkının IŞİD çetesine karşı olan öfkesi olarak ayrı bir önem kazandı.

Maxmûrî üyelerinin büyük bölümü bugün SDG çatısı altında Rakka’yı kurtarma hamlesinde aktif yer aldı. Cizîr bölgesinde yaşayan Arap Şemer aşiretine bağlı Ceyş El-Senadîd (Yiğitler Ordusu) güçleri de sayısını artırarak hamlenin ikinci aşamasına katılıyor.

Rakka’yı kurtarma amacıyla başlatılan operasyonun ikinci aşaması 10 Aralık 2016’da Qadiriyê köyünden start aldı. 33 günü geride kalan ikinci aşamada da çetelere büyük darbeler vuruldu, Rakka’nın kurtarılması için de önemli gelişmeler yaşandı.

Tişrîn Barajı'nın doğusundaki Qadiriyê ve Kerduşan köylerinden, operasyonun ikinci aşamasında 21 gün sonra (31 Aralık) Eyn Îsa’nın güneyindeki Til Semen’den iki kol daha harekete geçti.

45 KÖY VE 20 MEZRA ÇEMBERDE

Qadiriyî ve Kerduşan noktalarından hareket eden güçler kısa sürede birleşti ve Fırat’ın doğu kıyılarına dayandı. Hızla ilerleyen bu kol, tarihi önemdeki Caber Kalesi ve diğer birçok stratejik nokta ve tepenin de içinde bulunduğu 57 km2’lik bir alanı çetelerden özgürleştirdi.

Eyn İsa’nın güneyindeki Til Semen hattından harekete geçen Eylem Odası savaşçıları da kısa sürede 34 km2 ilerleyerek çetelere büyük darbeler vurdu.

Devam eden süreçte, Kadiriye kolundan ilerleyen güçler Kermanco köyünü, Eyn Îsa kolundan ilerleyen savaşçılar Hiwêj köyünü özgürleştirdi. Güçlerin birleşmesiyle 45 köy ve 20 mezra da savaşçıların çemberine girmiş oldu.

ONLARCA ÇETE ÖLDÜRÜLDÜ

IŞİD teröristleri de Eylem Odası savaşçılarının ilerleyişini engellemek için elinden geleni yapıyordu. Bombalı araçlarla defalarca saldırılar düzenledi, kaybettiği yerleri geri almak için girişimlerde bulundu. Ancak direniş nedeniyle hiçbirinden olumlu sonuç alamadı ve onlarca çete de öldürüldü.

2 BİN 144 KİLOMETREKARE ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ

Hamlenin ikinci aşamasında şu ana kadar 2 bin 144 km2’lik alan IŞİD'den alındı. Kurtarılan alanlarda 133 köy, onlarca mezra ve stratejik birçok tepe ve nokta çetelerden temizlendi. Savaşçılar, 28 kilometrelik mesafeye kadar yakınlaştıkları Rakka'yı böylece kuzeyden ve batıdan yarım daire şeklinde çembere almış oldu.

526 ÇETE ÖLDÜRÜLDÜ,

SDG komutanları, hamlenin ikinci aşamasındaki çatışmalar ve Uluslararası Koalisyon'un hava saldırılarında öldürülen çete sayısını ise 526 olarak verdi. 99 çete cenazesinin ve çok sayıda silah, mühimmatın savaşçıların eline geçtiği de bildirildi. 12 IŞİD çetesi de bu kapsamda sağ yakalandı.

Halihazırda savaşçıların kuşatmasında 45 köy ve 20 mezra bulunuyor. Savaşçıların, bunların özgürleştirilmesine yönelik ilerleyişi sürüyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler