Kürdistan Bakanlar Kurulu Şengal'i Ele Aldı

Bugün Kürdistan Bakanlar Kurulu, 2017'nin ilk toplantısını Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında gerçekleştirdi.

Başbakan Barzani, toplantının başında, yeni yılın bütün Kürdistan Bölgesi halkına kutlu olmasını ve 2016 yılında yaşanan zorlukların 2017’de aşılmasını temenni ettiğini dile getirdi. Başbakan Barzani, “2016 zor bir yıl oldu ve bütün zorluklara göğüs geren Kürdistan Bölgesi halkına, şehit ailelerine, kahraman peşmergelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Başbakan, geçtiğimiz yıl hazırlanan ve hala hayata geçirilemeyen projelerin yeni yılda uygulanması için bütün bakanlıkların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini istedi. Toplantıda Şehit ve Enfal Bakanı Mahmud Haci Salih, IŞİD’in işlediği suçların soykırım olarak tanınması için kurulan komisyonun şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışma raporunu toplantıda sundu.

Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD’in uyguladığı zulüm ve insanlık dışı muamelenin dünya tarafından soykırım olarak kabul edilmesi için çok sayıda belge toplandığı bunların bir kısmının gereken mercilere iletildiği ifade edildi.

 Başbakan Neçirvan Barzani, çalışma ve çabalarından dolayı Şehit ve Enfal Bakanı Salih ve komisyonda yer alanlara teşekkür etti, Hükümet olarak IŞİD’in Şengal’de yaptıklarının uluslararası alanda soykırım olarak tanınması için gereken bütün çabaları ortaya koyacaklarını vurguladı. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler