Ads[no]

Ads[no]

12 Ocak 2017

KDP'li Ali Avni: Bağımsız Kürdistan İçin Rusya'dan Destek İstiyoruz

Foto: Ali Avni Peşmerge İle...
Sputniknews'e konuşan, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Ali Avni, Musul'un IŞİD’den alınmasından sonra Irak hükümeti ile bağımsız Kürdistan konusunu görüşeceklerini söyledi. Irak hükümetinin bağımsız Kürdistan talebine bu kez daha olumlu yaklaştığını kaydeden Avni, Bağımsız Kürdistan için Rusya’dan da destek istediklerini ifade etti.

Rus Haber Ajansı Sputniknews'in haberi şöyle;

Edinilen bilgilere göre 6 milyon nüfuslu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ‘bağımsız Kürdistan’ için yoğun bir çalışma yapıyor. 500 bin Türkmen’in de yaşadığı IKBY’deki en güçlü parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) referandum ve bağımsızlık konularının belirlenmesi için ortak bir komitenin kurulmasını kararlaştırırken; IKBY yönetimi ise Avrupa ve birçok ülkede bağımsız Kürdistan için diplomasi faaliyetleri yürütüyor. KDP, Irak ve IKBY bölgesindeki partilerle de konuyu görüşüyor.

‘BARZANİ, İBADİ VE DİĞER YETKİLİLERLE GÖRÜŞÜYOR’

Bağımsız Kürdistan talebiyle ilgili Sputnik’e konuşan KDP Politbüro Üyesi Ali Avni, “Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan’ın bağımsızlığı ile ilgili Irak Başbakanı Haydar El İbadi ve diğer yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. Bu seferki görüşmelerde Iraklı yetkililer daha olumlu ve empatiyle yaklaşıyorlar” dedi. Avni, şöyle devam etti: “Bağımsız Kürdistan devletinin kurulmasıyla ilgili Iraklı ve Kürt yetkililerinden oluşan ortak bir komisyon kuruldu. Bu komisyon  çalışmalarını yapıyor. Musul'un alınmasından sonra bazı şeyler netleşecek. Tartışmalı yerler de netliğe kavuşacak. Biz kavgasız olaysız bir şekilde bağımsız Kürdistan devletinin kurulmasını istiyoruz.

‘REFERANDUM SONUCUNA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ’ 

Şayet Irak devleti bağımsIzılık talebimize olumsuz yaklaşmazsa Kürdistan bölgesinde referandum yapacağız. Ve referandum sonucuna göre hareket edeceğiz. Ama ben inanıyorum ki her Kürdün gönlünde bağımsız Kürdistan vardır. Referandum sonucunda bağımsız Kürdistan ortaya çıkar."

‘KİMSEYLE KAVGA İÇERİSİNDE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ’ 

Bazı devletlerin bağımsız Kürdistan devletini istemediğine dikkat çeken Avni, şunları söyledi: "Bazı komşu ülkeler yıllardır bizi sömürdükleri için bağımsızlığımızı istemiyorlar. Ancak biz Irak hükümetini ikna edebilirsek başka devletlerin çok engel teşkil edeceğini sanmıyoruz. Önemli olan Irak hükümetidir. Biz bağımsız Kürdistan ilanı yaptığımız zaman da komşularımızla iyi geçineceğiz. Kürtler kardeşçe dostça yaşamak istiyor. Kimseyle kavga içerisinde kötü bir şekilde yaşamak istemiyor. Biz Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile kardeşçe dostça yaşamak istiyoruz."

‘BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İÇİN HERKESTEN DESTEK BEKLİYORUZ’

Bağımsız Kürdistan için Rusya ile görüştüklerini ve Rusya'dan destek istediklerini vurgulayan Avni, “ABD, Avrupa ve başka devletlerle de görüştük. Herkesten bağımsız Kürdistan için destek bekliyoruz. Bu konuyu çok yerle görüşüyoruz. Dünya bize destek versin veya vermesin biz bağımsız Kürdistan konusunda kararlıyız. Kürtler artık güçlü. Peşmerge IŞİD terörüne karşı büyük bir mücadele veriyor. Peşmerge güçleri dünya için IŞİD terörüne karşı büyük bir mücadele veriyor. IŞİD herkesin düşmanıdır. İnsanlığın düşmanıdır" diye konuştu.
KDP'li Ali Avni: Bağımsız Kürdistan İçin Rusya'dan Destek İstiyoruz Reviewed by ZEReditor I on 12.1.17 Rating: 5 Foto: Ali Avni Peşmerge İle... Sputniknews 'e konuşan, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Pol...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.