Yeni Haberler$type=slider$s=hide$ct=0$rm=hide$count=20$a=hide$cm=hide$sp=999999$show=home

Avustralya'dan İzlenimler - İBRAHİM GÜRBÜZ

Uzun süredir heyecanla beklediğimiz Avustralya gezimizi sizler ile paylaşmadan önce yaptığım kısa araştırmalar sonucunda ülke ile ilgili edindiğim bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Avustralya yerlileri ve bu coğrafyanın kadim halkları; Aborjinler ve Torres Boğazı Adası sakinleri. Aborjin halkının atalarının 60 bin yıl kadar önce Afrika’dan göç ettiğine ve 50 bin yıl kadar önce de Avustralya’ya ulaştığına inanılır. 50 - 60 bin yıllık geçmişiyle dünyada yasayan en eski kültürlerden biri olduğu düşünülüyor.

Beyaz yerleşimciler geldiğinde Avustralya’da yerli halklardan oluşan ve yaklaşık nüfusun 750 bin kişi olduğu tahmin edilen 500 civarında farklı millet yaşıyordu. Sömürgeciliğin bir sonucu olarak, 1788 ve 1900 yılları arasında bu nüfusun %90’ının yok olduğuna inanılıyor. Tarihteki diğer örneklerden aşina olduğumuz gibi bu kırımda, beyazların yerli halkın yaşadığı toprakları gasp etmesi, talan ve şiddete başvurması çok etkili olmuştur. Ayrıca Amerika’da yaşayan Kızılderili yerli halkının da başına geldiği gibi, beyazlar ile birlikte gelen ve bünyelerinin alışık olmadığı hastalıklar büyük ölümlere neden olmuş. Kısacası, yerli halkın yaşadıkları insanı derinden sarsan bir trajedi. Yapılan en son sayıma göre Avustralya yerlilerinin toplam nüfusu 700 bin civarında.

Sydney Kürd Gençlik Merkezi ve Anadolu Kültür Merkezi'nin daveti üzerine İsmail Beşikçi Vakfı (İBV) heyeti olarak önce Sydney sonra Melbourne kentlerine ziyarette bulunduk. İBV Heyetinden İsmail Beşikci, ben İbrahim Gürbüz ve Ruşen Arslan önceden planlanan bu seyahate Sydney'de iki konferans, bir görüşme; Melbourne’de ise bir konferans için gittik. Avustralya seyahati, adını zikrettiğim bu iki kuruluş tarafından organize ve finanse edildi.
21 saat süren uzun bir yolculuktan sonra Sydney Havaalanına vardığımızda çok heyecanlandığımı belirtmeliyim. Avustralya kıtasının gizemli coğrafyasına ayak basmanın İsmail Hoca'yı ve Ruşen Arslan'ı da etkilediği her hallerinden belliydi. Bu seyahatimiz, daha önce yaptığımız Diyarbakır, Güney Kürdistan ve İsveç kültür seyahatleri gibi heyecanlıydı. Avustralya bizim için bir rüya gibiydi. Aylardır bizi heyecanla bekleyen arkadaşları ve özellikle Kürdlerin kaderiyle benzerlik arz eden Aborjinlerin ülkesini görme isteği bu heyecanımızı daha da artırıyordu.

Sydney'deki arkadaşlardan Nurcan Kıyak’ı hem telefonla sık sık yaptığımız konuşmalardan hem de geçen yaz İstanbul'a gelişinden tanıyordum. Sydney ve Melbourne’deki arkadaşların İsmail Beşikci'yi heyecanla beklediklerini biliyordum. Havaalanına indikten ve genel kontrollerden sonra önce İsmail Beşikci sonra da Ruşen Arslan ve ben çıkış noktasına geldiğimizde Avustralya'daki arkadaşların İsmail Beşikci'nin etrafını sardığını, onunla kucaklaşıp fotoğraf çektirdiklerini gördük. Çok hoş bir manzaraydı bu. İsmail Beşikci’yle gittiğimiz her yerde Kürdlerin onun etrafını sevgiyle sarıp sarmaladığına şahidim. Dünyanın öbür ucunda bile dört parça Kürdistan'dan Kürdlerin İsmail Beşikci'yi tanıdığını ve onu inanılmaz bir duyguyla sevdiğini biliyorum.

23 Kasım 2016 tarihinde Sydney Havaalanına bizi karşılamaya Sydney Kürd Gençlik Merkezinden Meryem Korkmaz,  Sam Baban, Howkar Palanî, Roni Demirbağ, Zilan Houshyar, Ziryan Fettah, Berdan Kılıç, Arî Soranî, asırlık çınar ağacı Rıza Çolpan, Nurcan Kıyak, Ergün Kıyak, Serbestî Fettah, YEKİTİ Avustralya temsilcisi Mofaq Soranî, Eziz Bawermend, Kürdistan Hükümetini temsilen arkadaşlar gelmişlerdi. Havaalanından İsmail Beşikci’yi ve beni Kürd Gençlik Gurubundan Meryem Korkmaz ve Sam Baban, Ruşen Arslan 'ı ise Resul ve Ronî Demirbağ, araçlarıyla Sydney'de yedi gün boyunca kalacağımız Meryem Korkmaz'ın yanılmıyorsam on odalı büyükçe tek katlı evine götürdüler.  Meryem Korkmaz'ın bu evinde bize yardımcı olmak için geçici olarak annesi ve babası da kalıyordu. Bir hafta boyunca bize her sabah enfes kahvaltılar hazırladılar. Meryem Korkmaz'ın kendisi, annesi, babası, kardeşi ve eniştesini kaldığımız süre boyunca çok sıcak ve samimi davranışları sayesinde kendimizi evin bir bireyi gibi hissettik. Sanki kendi evimizde gibiydik. Hiç yabancılık çekmedik. Hazırladıkları o leziz yemekler cabası.

24 Kasım gününü bizim dinlenmemiz için ayırmışlardı. Biz de hem dinlendik hem de Sydney 'de kaldığımız eve yakın hayvanat bahçesini gezdik. Koala ve kangurular ile resimler çektirdik. Tazmanya canavarını saklandığı için göremedik. Bu gezilerimizde Meryem ve Sam hep yanımızdaydı. Dersimli Berdan Kılıç ve Arî Soranî'yi de unutmayalım. Bu gençler Kürdistan'ın dört parçasından gelmiş bir kaç dil bilen Kürdi duygu ile dolu gençler.

26 Kasım tarihinde Sydney Kürd Gençlik Merkezi’nin hazırladığı program çerçevesinde NRT TV ve SBS Radyo’ya gittik. İsmail Beşikci ve benimle röportajlar yapıldı. Buradaki röportajlar bittikten sonra Gençlik Grubu, İBV heyetini Sydney şehir merkezine götürdü. Sydney'in meşhur Harbour köprüsü ve Opera House'a gittik. Opera House önünde güzel bir cafe-restaurant’ta yemek yedik ve kahve içtik. Bu esnada İsmail Beşikci ile Şam Baban arasındaki diyaloglar, şakalaşmalar gezimizin güzel anekdotlarındandı.
     
27 Kasım sabahı hazırlanan programa göre saat 10'da Dil Okuluna gittik. Dil Okulunda Arap harfleri ile Soranice dersi veriliyordu. Kürdistan'ın dört parçasından öğrenciler vardı. Öğrencilerde yaş sınırı yoktu. Çocuklar, gençler ve büyükler de vardı sınıfta. Ders veren Güney Kürdistanlı kadın bir öğretmendi. Hocanın modern anlamda ders veren iyi bir eğitmen olduğu ders veriş tekniğinden anlaşılıyordu. Arap harflerini tanıdığım için kısa zamanda Soranice'yi öğrenebileceğimi hissettim. Dünya'nın bir diğer ucunda dil okulunda Kürtçe'nin Soranice lehçesinden kurs verilmesinin çok önemli bir çalışma olduğunun altını çizmeliyiz. Bir ulusun varlığının temelini dil oluşturur. Eğer diliniz yoksa bir müddet sonra siz de ulus olarak yok olursunuz.
Buradaki insanlarımızın Sorani ve Kurmanci öğrenmeye çalışmaları gerçekten takdir edilmelidir. En önemlisi Nurcan hanımın Soranice öğrenmeye çalışan çocuklar ve gençlerle beraber küçük oğlu Arjin ve kızı Roza ile birlikte kurslara katılıyor olmasıydı. Nurcan Hanım bizden bir önceki kuşaktan bir arkadaş. Çok değerli bir Kürt dostu. Toplantılarda, konferanslarda Kürtler’den daha fazla ilgili, duyarlı ve duygulu olduğunu gözlemledim. Hatta bazı konferanslarda Rıza Çolpan ve Nurcan Kıyak'ın duygulandıklarına, gözlerinin yaşardığına tanık oldum. Nurcan Kıyak ve Rıza Çolpan gezi boyunca çoğu kez bizimle beraberdiler. Rıza Çolpan, hem Sydney hem de Melbourne’de hep bizimleydi; ta ki biz İstanbul'a uğurlanana kadar. Rıza Çolpan, ulusal duyguyla dolu, Kürdistan bilinciyle yanıp tutuşan bir çınar ağacımız.
                             
Dil Okulunu ziyaret ettikten sonra saat 13 ile 17 arası yapılacak Konferans yerine gittik. Konferans yeri son derece modern, ferah akustiği mükemmel yapılmış yeni bir salondu. Bu konferans salonunun mimarı, yapımcısı Avustralya Kürt Lobisi’nin temsilcisi, işadamı Ziryan Fettah'tı.

Konferans 13.30 'da Kurmanci, Sorani ve İngilizce açılış konuşmaları ile başladı. Zîlan Houshyar Kurmanci lehçesinde, Howkar Palanî Sorani lehçesinde, Sam Baban ise İngilizce dilinde konferansın anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yaptılar. Konferansçıların tanıtımı yapıldı. Ve ilk konuşmacı bendim, İBV Başkanı olarak "Kürd kültür, sanat, tarih ve arkeolojik değerlerinin talan, yağma ve asimilasyonuna karşı sivil toplum, özgür birey, genel olarak Kürd Kültürel kurumlaşmasını özel olarak İBV'nin kuruluş ve çalışmaları’’ ile ilgili sunumumu Kürdçe olarak yaptım.  İkinci konuşmacı İBV yönetim kurulu üyesi Ruşen Arslan ise "Etnisite mühendisliği, Devletin Kürd raporları ve son kitabında kaleme aldığı Jandarma Genel Komutanlığının devletin iç düşmanı Kürdler" konulu sunumunu yaptı. Son konuşmacı İsmail Beşikci ise yüz yıldır süren Kürd ve Kürdistan sorunu ve Kürd ulusunun günümüzde kendi geleceğini nasıl tayin edeceğine ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı. Konuşmasında Güney Kürdistan'da yolsuzluk, maaşların ödenmemesi vs. konularında eleştirilerin haklı olduğunu ancak bugün Kürdistan halkının ve özellikle Süleymaniye halkının  "MAAŞ" tan önce "BAĞIMSIZLIK"  talep etmesi gerektiğinin altını çizdi.
Yaklaşık 220 kişinin katıldığı konferans soru -cevap bölümünden sonra sona erdi. Konferansa katılımın az olması ile ilgili bazı kesimlerin Vakfın yöneticileri ile ilgili spekülasyonlar yaptıkları ve noktada katılımı engellemeye çalıştıklarını öğrendik.  Tabii ki bu bizi derinden üzdü. Biz kurum olarak bütün Kürdlere eşit mesafede durduğumuzu, Kürd ulusunun yararına olan tarih, toplum ve bilim üzerine çalışmalar yaptığımızı, siyaset üstü bir duruşun sahibi olduğumuzu kuruluşumuzdan beri anlatıp duruyoruz. Bizi kendi siyasal çizgilerine çekmeyi başaramayanlar ambargo ve izolasyona başvurmaktadırlar. Mesnetsiz spekülasyonlar bir ulusu ileri götürmez. Aksine geri götürür.

"İki İsrailli bir araya geldiğinde, biri iyi bir şey yaptığında diğeri ona omuz vererek daha başarılı olmasını ister. Bir İsrailli, başka bir Yahudi’nin başarılı bir iş yapması halinde bu durumun kendisini de büyüteceğinin bilincindedir."  Bu anlayışın Kürdler içinde geliştirilmesi önemli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Kürd toplumunun genel olarak İsmail Beşikci'yi çok sevdiğini biliyoruz. Ancak bu toplum için de İsmail Beşikci adına kurulan İBV’nin (İsmail Beşikci Vakfı) kurucularına ilişkin "İsmail Beşikci iyi çevresi kötü" diye spekülasyonlar yapan gayri milli, fesat ve hasutların da olduğunu biliyoruz. Evet, bizler İsmail Beşikci adına hiçbir hesap yapmadan İBV'yi kurmakla çok hayırlı bir iş yaptığımızın ve bu noktada Kürd halkının ve aydınlarının sırtından büyük bir yükü kaldırdığımızın ve Kürdleri onurlandırdığımızın bilincindeyiz. Eğer İBV kurulmasaydı ve İsmail Beşikci sessiz, sedasız evinde kendi halinde göçüp gitseydi bu dünyadan; o zaman başka milletler bize "Siz nasıl bir milletsiniz? Sizin için 60 yıldır mücadele eden, ömrünü ve bütün varlığını size armağan eden bir bilim insanına sahip çıkamadınız." demeyecekler miydi? Bu zorunlu notu hatırlatma gereği duydum. Bu durum bile hala Kürdlerde milli duygunun çok zayıf olduğunu gösteriyor. Bu Vakfın kurucularının da 40-50-60 yıldır Kürd ulusu, kültürü ve özgürlüğü için mücadele ettiklerini ve büyük bedeller ödediklerini bilinmelidir.
Bir sonraki durağımız başkent Canberra’yı anlatmadan önce Avustralya’nın yönetim biçimi ile ilgili bilgiler vermekte yarar var. Ülke, 1901 yılından itibaren federasyon olarak yönetiliyor. New South Wales Eyaleti (başkenti Sydney), Victoria Eyaleti (başkenti Melbourne), Queensland Eyaleti (başkenti Brisbane), South Australia Eyaleti (başkenti Adelaide), Western Australia Eyaleti (başkenti Perth) ve Tasmania Eyaleti (başkenti Hobart) olmak üzere 6 eyaletten oluşmakta. Ayrıca Northern Territory, başkenti Darwin ve Capital Territory, başkenti Canberra olmak üzere de 2 özerk bölge de bulunuyor. Siyasi yönetim federal parlamento, eyalet ve territory parlamentoları ve üçüncü olarak ta yerel parlamentolar tarafından gerçekleştiriliyor. Federal başkent ise Canberra.

Sydney Kürd Gençlik Merkezi ve Avustralya Kürd Lobisi'nin birlikte organize ettikleri, Başkent Canberra'ya 28 Kasım günü bir seyahat yapıldı. Başkent Canberra'daki Avustralya Parlamentosu'nda ki randevuya zamanında yetiştik. Muhafazakâr, liberal ve Yeşiller'den milletvekillerin katıldığı bir grup parlamenterle Türkiye'deki güncel gelişmeleri, DAİŞ’e karşı verilen savaşta Kürdlerin rolü üzerine görüş alışverişinde bulunduk. Söz konusu milletvekillerin Türkiye ve Kürdistan geneline ilişkin çok fazla bilgiye sahip olduklarını Ortadoğu'nun geleceğine ilişkin öngörü ve bazı noktalarda zımni kararlarının olduğunu anlayabildik. Görüşmemiz sıcak bir ortamda geçti. Kürdlerin uluslararası güçlerden beklentilerinin ne olduğu gibi sorular karşılıklı soruldu. Verimli bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Kısa bir görüşmeden sonra Canberra şehrinde arabayla gezinti yaptık. Canberra, yeni kurulmuş bir şehir ve yeni bir mimari. Bu seyahate Kürd Gençlik grubundan Meryem Korkmaz, Sam Baban ve diğer arkadaşlar, Kürd Lobisi'den Ziryan Fettah, Akademisyen Roni Demirbağ ve Resul Demirbağ katılmışlardı. Genelde tercümeleri Roni Demirbağ yapıyordu.

Programımızın 29 Kasım günü NSW Üniversitesi’nde İsmail Beşikci, sosyoloji öğrencilerine ders verecekti. Konferans saat 14' te başladı. Tabii ki beklediğimiz katılım yoktu. Konferansın moderatörlüğünü ve tercümanlığını Dr. Ronî Demirbağ yaptı. Ronî Demirbağ'ın açılış konuşmasının ardından İsmail Beşikci dersini az sayıda öğrenci olmasına rağmen 1,5 saat boyunca soluksuz bir biçimde sürdürdü. Bu güne kadar İsmail Beşikci'nin onlarca Konferansına katıldım. Viyana'da "Uluslararası anti-Kürd nizam" başlıklı konferansı ile Sydney NSW Üniversitesi’nde ki bu konferans çok etkileyiciydi. İsmail Hoca’nın konferansta özellikle Süleymaniye'deki Merkez Karargâhının, Kürdlerin bilincinde ulusal bir duygu oluşturamadığını, Kenya Bağımsızlık mücadelesinde Kenya halkının "mau, mau" diyerek "bağımsızlık" haykırırken, Güney Kürdistan'ın Süleymaniye şehrinde memurların ve halkın "maaş, maaş" diye slogan atmalarına anlam veremediği ve Amerikalı bir profesörün Kürdlerin tarihlerine ve arkeolojik eserlerine nasıl yaklaştığına ilişkin tespitleri çok çarpıcıydı. Konferans, soru-cevap bölümüyle 2,5 saat sürdü.
Önceden hazırlanan programa göre İBV Heyeti onuruna ve Vakfa destek amaçlı bir yemek düzenlendi. Aynı günün akşamı saat 20'de bu etkinliğe katıldık. Yemek çok sıcak ve coşkulu bir atmosferde geçti. Gece halaylarla ve hoş bir ortamda sona erdi.

Sydney seyahatimizin en güzel turistik yanı Mavi Dağları gezintimizdi. Mavi Dağları, muhteşem bir orman ve tarihi bir mekândı. Üç Aborjin kız kardeşin taşlaşmış heykelleri ve uçsuz bucaksız ormanlık alan doğa harikası bir yerdi. Bu gezintimiz güneşli bir ortamda başladı, tam dönüş esnasında sağanak bir yağmurla sona erdi. Bu günümüzü Meryem ve Baban çifti ile geçirdik. Meryem Antep'li bir Kürd kızı, Sam ise Güney Kürdistan'lı bir genç. 1988 Halepçe soykırımı döneminde önce İran'a oradan Avustralya' ya gelmişler. Ve birbirlerini Sydney Kürd Gençlik Merkezi’nde tanımışlar. 23 Aralıkta da evlendiler. Kendilerine ömür boyu mutluluklar dileriz.
           
Sydney seyahatinde öğrendiğim ikinci aşk hikâyesi de Rıza Çolpan ile Kıbrıslı ama aslen Kürd olan Refah Hanım arasındaki aşk. Bu aşkın bütün detaylarını Rıza Çolpan'ın sabah kahvaltısı için bizi davet ettiği şirin evinde öğrendim. Rıza Çolpan, eşinin yanında bize anlattığı hayat hikâyesini Refah Hanım'la olan aşkı şiirsel bir dille hem Kürdçe hem de Türkçe anlattı. Ve bundan çok etkilendiğimi söylemeliyim.

Sydney programında SBS Radyo'da sunuculuk yapan Roza Germiyan bizi akşam yemeğe davet etti. Roza'nın eşi uzun yıllar peşmergelik yapmış hatta bir ara Çorum'da mülteci olarak bulunmuş biri. Çok güzel bir gece geçirdik. Roza'nın annesi son derece modern, kültürlü aristokrat bir kadındı. O da mülteci oldukları dönemde Türkiye'de kalmış, küçük kızıyla epey mağduriyet yaşamış milli değerleri yüksek bir kadın.
Sydney'den ayrılmadan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Temsilciliğine ziyarette bulunduk. Temsilci Hewal Syan olmadığı için Abdulvahap Talabani ve diğer yönetici arkadaşlar bizi karşıladı. İsmail Hoca'ya bir plaket verildi. Kısa bir görüş alışverişinden sonra ayrıldık.
Canberra'da meşhur Çanakkale - Gelibolu savaşı dönemini anlatan ve Anzak askerlerinin o dönemde içinde bulunduğu şartları betimleyen büyükçe savaş müzesi gezimizde oldukça bilgilendiriciydi.

Sydney programının bitmesinden sonra 4 Aralık’ta Melbourne’de yapacağımız konferans için yola çıktık. Sydney havaalanında karşılayan arkadaşların büyük bir kısmı 1 Aralık’ta bizi Melbourne'e uğurladılar. Melbourne Havaalanına indiğimizde Anadolu Kültür Merkezi yöneticilerinden Taylan Ünsalan, Mukaddes Karaaslan, Hüseyin Çelebi, Yıldız Çelebi, Mehmet Kurucan, Cemre Kurucan, Elif Mat tarafından karşılandık. Anadolu Kültür Merkezi özellikle Alevi Kürd ve Türk Devrimci, Demokratların örgütlendiği bir dernek. Kültür Merkezi yöneticileri bizi sıcak bir ilgiyle karşıladılar. AKM'nin eski eş başkanlarından Taylan Ünsalan ve Mukaddes Karaaslan ile yeni Eş başkanlarından Mehmet Kurucan ile Elif Mat'ın koordinatörlüğünde arabalara alındık. Ve bizim için özel tahsis ettikleri Hüseyin Çelebi ve Yıldız Çelebi'nin evlerine götürüldük. Ancak başından beri Melbourne'deki konferansın organizasyonunu girişimci, vizyonu açık işadamı Taylan Ünsalan tarafından koordine edildiğini belirtelim. Bize tahsis edilen evde yukarıda isimlerini saydığım arkadaşların katıldığı güzel bir akşam yemeği yedik. Proleter kardeşimiz Şenol Mat'ı da unutmayalım. Şenol, çok esprili bir arkadaştı. Bu akşamki yemekte Şenol'un tipolojisinden yola çıkarak Kürd olabileceği noktasında esprili sohbetler yaptık. Sonunda ertesi günün programı yapılıp, evin anahtarını bize bırakarak gittiler. Dört gün boyunca bu güzel evde biz kaldık.

2 Aralık günü Taylan Ünsalan, Hüseyin ve Yıldız Çelebi ve biz birlikte Dandino Dağı ve tarih gezintisi için yola çıktık. Bütün gün boyunca bu muhteşem yeri birlikte gezdik. Dandino dağlarının en önemli özelliği bir İngiliz sanat adamının 1934 yılında gelip dağın bir bölümünde Aborjinlerin yaşam tarzını konu alan bir heykel müzesi kurmasıdır. İngiliz heykeltıraş Williams Ricketts ( 1898- 1993) 1934 yılında Dandino dağlarına gelir ve yerli halkla birlikte yaşamaya başlar. 50 yıl boyunca Aborjinler gibi yarı çıplak giyinir, onlarla beraber yer, içer ve yaşar; tıpkı bir derviş gibi. Önceleri Aborjinler ona güvenmez ama daha sonra onu kendilerinden ayırt etmezler. Tıpkı İsmail Beşikci'nin doktora tezi için göçebe Alikan aşireti ile beraber yaşaması gibi. Williams Ricketts ile İsmail Beşikci arasında bu anlamda bir benzerliğin olduğunu burada keşfettik. Williams Ricketts ömrünü Aborjinlere, İsmail Beşikci de başta Kürdler olmak üzere mazlumlara adamış.
                           
3 Aralık günü gün boyunca bize refakat eden Şenol Mat arkadaş son derece esprili, Kürdlere sempatiyle yaklaşan sosyalist biri. Şenol arkadaş, bizi Melbourne'ün görülmesi gereken önemli yerlerini gezdirdi. Melbourne Şehri hem doğal güzelliği hem mimarisi hem de trafik açısından ferah, çok rahat güvenlikli, güzel ve yaşanabilir bir kent. Avustralya bir göçmen ülkesi, bu nedenle çok kültürlü, çok dilli, çok dinli demokratik bir ülkedir. Ülkenin her eyaleti bu özellikte ama ben en çok Melbourne'ü beğendim.

Şenol arkadaş akşam bizi AKM'ye götürdü. Akşam yemeğini orada dernek üyeleriyle beraber yedik. Sonra vakfımızın kuruluş yıldönümü ile ilgili belgesel film gösterisi yapıldı. İsmail Beşikci ve bizlere çeşitli sorular soruldu. Gecemiz Kültür Merkezi’nde Kürd -Kürdistan ve Alevilik üzerine sohbetler yaparak geçti.

Konferansımız 4 Aralık saat 14 'te Belediye Binası salonunda yapıldı. Anadolu Kültür Merkezi eş başkanı Mehmet Kurucan ile eski eş başkanı Mukaddes Karaaslan açış konuşmalarını yaptılar. Ardından ilk konuşmayı ben, İBV Başkanı olarak, Kürd Kültürel Kurumlaşması ve İBV'nin kuruluş ve çalışmaları konulu sunumunu yaptım. Ruşen Arslan "Jandarma Genel Komutanlığı resmi raporlarında Devletin iç düşmanı Kürdler"  başlıklı sunumunu yaptı. İsmail Beşikci ise Ortadoğu'daki güncel gelişmeler ve Kürdistan halkının kendi geleceğini kendisinin tayin hakkı başlıklı konferansını verdi. Toplam üç saat süren konferansın son yarım saati soru cevaplarla geçti. Taylan Ünsalan yaptığımız sohbetlerde önümüzdeki günlerde konularında uzman akademisyen ya da aydınlarla Melbourne'de bir çalıştayın hazırlanması noktasında düşünce alışverişinde bulunduğumuzu belirteyim.
Melbourne'de yaptığımız ziyaretlerin en ilginç olanı İbrahim Kaypakkaya'nın en yakın arkadaşı Muzaffer Oruçoğlu'nun evine yaptığımız ziyarettir. İbrahim Kaypakkaya Türkiye Devrimci gençliğinin kahramanıdır. Kendi döneminde en devrimci düşünceleri savunan ve Askeri faşist cunta generalleri karşısında dimdik duran efsanevi bir devrimcidir. 24 yaşında yazdığı eserinde Kemalist resmi ideolojiyi cesurca eleştiren bir yiğittir. İbrahim Kaypakkaya ile İsmail Beşikci hemşeridirler. İkisi de Çorumludur. İkisi de kısa boylu, sarı saçlı ve yeşil gözlüdür.  İkisi de duruşlarından asla ödün vermeyen özel insanlar. Noam Chomsky ise İsmail Beşikci için "O, bilim dünyasının kahramanı, cesaretin ve onurun sembolüdür" derken İbrahim Kaypakkaya'nın devrimci gençliğin sembolü olduğunu hatırlatıyor insana. Hemşerim Muzaffer Oruçoğlu, İbrahim Kaypakkaya'nın en yakın yoldaşı iyi bir devrimcidir. Kendisini hep merak ederdim. Bu vesileyle onu da tanıdığım için çok mutluyum. Burada Muzaffer Oruçoğlu'nun birçok hünerinin olduğunu öğrendim. Hem ressam hem heykeltıraş hem de yazar bir kişilik. Evinin bahçe kapısından evinin bütün odalarına varana dek resim, rölyef ve heykellerle donatılmıştı. Eve girer girmez hemen kahvaltıya oturduk.
Kendi elleriyle hazırladığı kahvaltıyı afiyetle yedikten sonra bize "bu eve gelen misafirler bir tablo yapmadan çıkamazlar" diyerek evin bahçesinde hazırladığı atölyeye bizi götürdü.  Her birimizin eline birer tuval ve tablo yapacağımız birer zemin verdi. Bize aklımızdan ne geçiyorsa birer resim yapmamızı istedi. Bir saatte süre verdi. Kendimi sınavda gibi hissettim. İsmail Beşikci ve Ruşen Arslan birer doğa resmi, ben ise Kürdler için tarihsel, mitolojik ve dinsel anlamda kutsal olan Laleş’i ve Kürdistan dağlarını yaptım. Sonunda Muzaffer Oruçoğlu yaptığımız resimleri beğendiğini söyleyerek bize moral verdi. Çok güzel bir gündü benim için. Muzaffer Oruçoğlu'ndan kendisi ile İbrahim Kaypakkaya'nın Dersim’deki çatışmada neler yaşadıklarını ve İbrahim'in yaralı yakalanışını, kendisinin nasıl kurtulduğunu dinledik. Benim için tarihi anlamda önemli bir gündü.
     
Melbourne dönüşünden bir gün önce Alevi Kültür Merkezi'ne ziyarette bulunduk. Alevi Kültür Merkezi yöneticileriyle Alevilik üzerine İsmail Beşikci çeşitli belirlemelerde bulundu. Merkez yöneticileri hocayı ilgiyle dinlediler. Melbourne bulunduğumuz süre zarfında bizi evlerine davet eden, bizi onore eden Hüseyin ve Yıldız çiftine ve yine Doğan Hayırlı ve Mehmet Altun ailelerine bizi onurlandırdıkları için şükranlarımızı sunuyoruz. İBV Heyetini Avustralya'ya davet eden Sydney Kürd Gençlik Merkezi ve Anadolu Kültür Merkezi'ne çok teşekkür ediyoruz.  İyi ki Avustralya'ya gittik. İyi ki Sydney ve Melbourne'deki dostları tanıdık. Hiç unutmayacağım bir geziydi.

YORUMLAR

Yeni Haberler$type=carousel$count=20$cate=0$sp=999999$p=show

Ad

1 Mayıs,1,10. Yıl Marşı,1,100. Yıl,2,11 Eylül Saldırısı,1,11. Kongre,1,13 Cenaze 60 Kilogram,1,140 Karakter,1,15 Mayıs 1932,1,15 Mayıs Kürt Dili Bayramı,1,17 Kasım Hareketi,1,17-25 Aralık Operasyonu,1,19 Mayıs,1,2. İsrail,1,2. Madde,1,2017,2,3 Gün Yas,1,3. Göz,1,3000 yılı,1,301. Madde,1,330 Oy,1,367,1,367 Oy,1,3D Yazıcı,1,40-50 Milyon,1,5 Kürt Parti,3,5. Parti,2,6 aylık Bebek,1,65. Hükümet,2,A Haber,1,AA,3,AB,50,AB Referandum,1,AB Referandumu,4,ab üyeliği,6,AB Yardımı,1,Abbotabad,1,ABD,944,ABD Askeri,5,ABD Askerleri,1,ABD Başkan Adayı,1,ABD Başkan Yardımcısı,1,ABD Başkanı,2,ABD Başkanı Barack Obama,20,ABD Başkanlık Seçimleri,31,ABD Dışişleri Bakanlığı,8,ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,5,ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezinin (USGS),1,ABD Kasım Seçimleri,1,ABD Merkez Kuvvetler Komutanı,1,ABD Ordusu,3,ABD Savunma Bakanı,8,abd savunma bakanlığı,2,ABD Savunma Bakanlığı Pentagon,2,ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü,4,ABD Senatosu,6,ABD Tipi Başkanlık Sistemi,1,ABD'li Asker,1,ABD'li Diplomat,2,ABD'li Düşünce Kuruluşu,2,ABD'li General,1,ABD'li Gönüllü Savaşçılar,1,ABD'li İtfayeci,1,ABD'li Komutan,2,ABD'li Yetkililer,1,ABD’li eski Büyükelçi John Herbst,1,Abdulah Öcalan,5,Abdulfettah es-Sisi,3,Abdulhamit Gül,1,Abdulkadir Bazergan,1,Abdulkadir Selvi,57,Abdullah gül,14,Abdullah Öcalan,79,Abdullah Zaydan,2,Abi,1,Abluka,2,Acil,2,Açık Cezaevi,2,Açıklama,26,Açlık,4,Açlık Grevi,13,Adalet,2,Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,10,Adalet Bakanlığı,8,Adalet Ordusu,1,Adana,24,Adana Cumhuriyet Başsavcılığı,1,Adana Milletvekili,2,Aday,2,ADD,1,Adem Geveri,6,Adem Huduti,1,Ademi-i Merkeziyetçi Sistem,1,Aden,1,Adil bin Ahmed el-Cubeyr,1,Adil Bir Anayasa,1,Adil el-Cubeyr,1,Adil Gür,2,Adli Tıp Kurumu,1,adliye,5,Adliye Lojmanları,1,Adnan Boynukara,1,Adnan Müftü,1,Adnan Oktar,1,Af,3,AFAD,1,AfD,1,Afgan,2,afganistan,26,Afganistan Bayrağı,1,afkanistan,1,Afrika,7,Afrika Çölü,1,Afrin,26,AGİT,4,Ağır Silah,1,Ağır Silahlar,1,Ağrı,23,Ağrı Mukaddes Kubilay,1,Ahıska,2,Ahiret,1,Ahlak,1,Ahmede Xani,1,Ahmedê Xanî Derneği,1,Ahmedi Hani,2,Ahmedi Hani Derneği,1,Ahmedi Xani Derneği,2,Ahmet,1,Ahmet Davutoğlu,34,Ahmet Hakan,15,Ahmet Hamdi,1,Ahmet İnsel,1,Ahmet Kahraman,1,Ahmet Kaya,2,Ahmet Nesin,1,Ahmet Özer,1,Ahmet Özmen,1,Ahmet Takan,2,Ahmet Türk,30,Ahmet Uluçelebi,1,Ahmet Yıldırım,3,Ahrar-üş Şam,2,Ahrar'uş Şam,6,Ahraruş,1,Ahvaz Şahinleri,1,AİHM,9,Ajan,3,Ajansı,1,Ak Parti,320,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı,1,AK Parti Genel Başkanı,2,AK Parti Hükümeti,4,AK Parti Kongresi,1,AK Parti MKYK Üyesi,2,AK Parti Olağanüstü Kongresi,1,AK Parti'li Bülent Arınç,2,AK Parti'nin Oy Oranları,1,Akademisyen,4,AKAM,1,Akciğer,1,Akçakale,1,Akdeniz,9,Akın Öztürk,4,Akıncılar Üssü,1,Akit,2,Akitu,1,AKP,46,Akşam,2,Aktivist,2,Aktütün,1,Al Bab,1,Ala Rengin,1,Ala Talabani,1,Alan Kurdi,3,Alarm,1,Albay,4,Albay Steve Warren,1,Albaylar Cuntası,1,Alçak Uçuş,1,Aldar Halil,2,Aldar Xelil,3,Aleksandr Dugin,1,Aleksis Çipras,2,Alevi,1,Alevi Dernekleri,1,Aleviler,2,Alexander Gerst,1,Alexis Çipras,2,Aleyna Tilki,1,Alım,1,Ali Awni,6,Ali Bapir,3,ali bayramoğlu,7,Ali Bulaç,2,Ali Gül Özbek,1,Ali Kenanoğlu,1,Ali Muhyiddin El-Karadaği,1,Ali Müslim,1,Alibeyköy,1,Aljazeera,1,Alkol,5,Alman,1,Alman Federal Meclisi,1,Alman Parlamentosu,2,Alman Yeşiller Partisi,3,Almanya,144,Almanya Başbakanı,1,Almanya Eyalet Parlamentosu,1,Almanya Savunma Bakanı,1,Almanya Savunma Bakanlığı,3,Almanya Yardım Projesi,1,Almazbek Atambayev,2,Alparslan Türkeş,1,Alpler,1,ALS,1,Altan Tan,20,Altın,10,Altın Fiyatları,1,Alucra,1,Amal Clooney,1,Amanos,2,Amasya,1,Amberin Zaman,11,Ambulans,1,Amed SK,1,Amediye,1,Amedspor,16,Amerika,111,Amerika Birleşik Devletleri,12,Amerikalı,1,Amerikalı Peşmergeler,2,Amerikan Arabaları,1,Amerikan Kongresi Senatörü,1,Amman,1,Ammar Hakim,1,Amude,2,Ana Haber Bülteni,1,anadilde eğitim,5,Anadolu Ajansı,2,Anadolu Ajansı Muhabiri,1,Anayasa,30,Anayasa Değişikliği,31,Anayasa Komisyonu,5,Anayasa Mahkemesi,10,Anayasa Paketi,1,Anayasa Taslağı,10,Anbar,4,Andrey Karlov,4,ANF,5,Angela Merkel,22,Anıtkabir,2,Ankara,64,Ankara Adliyesi,1,Ankara Büyük Anadolu Oteli,1,Ankara Büyükelçisi,1,Ankara Büyükşehir Belediyesi,1,Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,3,Ankara Katliamı,2,Ankara Kulisleri,2,Ankawa Saldırısı,1,Anket,57,anket sonuçları,8,Anlaşma,7,anma,4,Anne,2,Anons,1,Ansiklopedi,1,Antalya,9,antep,4,Anti-Terör Birliği,1,Antibiyotik,1,Antik Eserler,2,Antiterör,3,Antonio Guterres,3,Anyasa,1,AP,2,Apple,3,Ara Seçim,3,Arabulucu,6,Aralık,1,Arama Motoru,1,Arap,13,Arap Aşiretleri,14,Arap Baharı,1,Arap Basını,4,Arap Birliği,2,Arap Genci,2,Arap Gençleri,1,Arap Göçmenler,2,Arap Güçler,3,Arap Köyü,1,Arap Ülkeleri,4,Arapça,4,Araplar,26,Araştırma Merkezi,1,Araştırma Şirketi,1,Arif Teymur,1,Arjantin,5,Arkeoloji,1,Arnavutköy,1,Art Arda Patlama,1,Artrit,1,Artvin,3,ASALA,1,Asayiş,1,Asgari Ücret,3,Ashraf Sherjan,1,Ashton Carter,11,Asil Nuceyfi,2,Aske,1,Asker,208,Asker kaçağı,1,Askeri,2,Askeri Akademi,1,Askeri Araç,13,Askeri Bölge,1,Askeri Casusluk,1,Askeri Darbe,105,Askeri Destek,5,askeri eğitim,4,askeri helikopter,1,Askeri İhtilal,1,Askeri Karargah,1,Askeri Liseler,1,Askeri Protokol,1,Askeri Tatbikat,4,askeri üs,23,Askeri Yardım,2,Askeri Zırhlı Araç,6,Askerler,2,Askerlik,4,Aslı Erdoğan,2,Aso Talabani,1,Astana,28,Asuri,4,Asuriler,1,Asya,2,Asya Abdullah,2,Asya Yüksek,1,Asya Yüksel,1,Aşı,1,aşiret,1,Aşiret Güçleri,2,Aşiret Milisleri,1,Aşiretler,1,At,1,Atatürk,8,Atatürk Havalimanı,2,Ateşkes,31,Atılay Demirci,1,Atlantic Council,1,Atlantik Konseyi,1,ATV,3,Avesta,2,Avigdor Lieberman,1,Avrasya,2,Avrasya Araştırma,1,Avrasyacı,1,Avro,1,Avrupa,46,Avrupa Birliği,53,Avrupa Birliği Hükümeti,1,Avrupa Birliği Temsilcisi,1,Avrupa Birliği Üyeliği,1,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,1,Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi,1,Avrupa Konseyi,6,Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi,1,Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi,1,Avrupa Konutları,1,Avrupa Parlamentosu,24,Avrupalı Siyasetçiler,3,Avukat,1,Avustralya,3,Avusturya,16,Ay,1,Ayaklanma,3,Aydın,5,Aydın Doğan,2,Aydın Engin,6,Aydın Maruf,1,Aydın Selcen,1,Aydınlar,2,Aydınlık Gazetesi,5,Aydoğan Vatandaş,1,Ayetullah Ali Hamaney,8,Ayetullah Şeyh İsa Kasım,1,Ayhan Bilgen,32,Ayla Akat Ata,2,AYM,4,Ayman el Zevahiri,1,Ayn al İssa,1,Ayn İsa,2,Ayrılık,1,Ayşe yıldırım,3,Ayten Toksoy,1,Aza,1,Azad Akgül,1,Azad Yaşar,4,AZADÎ HAREKETİ,1,Azadi,1,Azadi Hareketi,5,AZADİ HAREKETİ,2,Azadiya Welat Gazetesi,2,Azaz,1,Azerbaycan,14,Azez,9,Aziz Veysi,1,Aziz Weysi,1,B planı,2,BAAS,2,Bab,9,babek zencani,2,Baden-Württemberg Eyaleti,1,BAE,10,BAE Kızılayı,1,Bagram,1,Bağdat,79,Bağdat Konsolosu,1,Bağdat Saldırısı,1,bağdat yönetimi,3,Bağımlı,1,Bağımsız,1,Bağımsız Kürdistan,121,Bağımsız Kürt Devleti,1,Bağımsızlık,93,bağımsızlık referandumu,64,Bağımsızlık Talebi,1,Bağımszılık,1,Bahçelievler Mahallesi,1,Bahçesaray,2,Bahman Ghobadi,1,Bahoz Erdal,18,Bahram Kasımi,1,Bahreyn,2,Bakan,1,Bakanlar,3,Bakanlar Kurulu,6,Bakanlık Sözcüsü,1,Baki Karer,4,Bakteri,2,Balıkkesir,3,Balkanlar,1,Baloch,2,Balochistan,2,Ban Ki-Moon,5,Bangladeş,2,Banka,2,Bankalar,3,Bao,1,barack obama,36,Baraj,9,Barcelona,3,barış,31,Barış Endeksi,1,barış görüşmeleri,6,Barış Masası,1,barış ödülü,1,Barış Süreci,8,Barış Yarkadaş,2,Barışçıl Yolla Çözün,1,Baro,1,Barzabi,1,Barzan,1,Barzani,86,Barzani Vakfı,5,Barzani Yardım Vakfı,3,Barzaniler,7,Bas,1,Basın,5,Basın Açıklaması,6,Basın Özgürlüğü,1,Baskı Rejimi,1,Baskın,6,Baskın Operasyon,1,Basnews,1,Basra,1,Basra Körfezi,1,Bastille Günü,1,Başakşehir,2,Başbağlar,1,Başbakan,15,Başbakan Adayı,2,başbakan ahmet davutoğlu,6,Başbakan Binali Yıldırım,45,Başbakan Neçirvan Barzani,8,Başbakan Yardımcısı,3,başbakanlık,5,Başdanışman,2,başika,24,Başika askeri Kampı,2,Başkale,4,Başkan,5,Başkan Barzani,17,Başkan BARZANİ,2,Başkanlık,7,Başkanlık Konutu,1,Başkanlık Oylaması,1,başkanlık seçimleri,1,Başkanlık Sistemi,155,Başkent,1,Başkonsolos,6,Başörtüsü,3,Başsağlığı,2,Başsavcılık,1,başvuru,2,Başyaver,1,Batı,4,Batı Anadolu Kürtleri,1,Batı Kürdistam,2,Batı Kürdistan,106,Batı Küridstan,3,Batı Şeria,2,Batı Ülkeleri,3,Batılı Gönüllüler,1,Batılı Müttefikler,1,Batman,16,Batman Petrolspor,1,Batman Şehir Tiyatrosu,1,Bayan Sami Abdurrahman,1,Baykan,2,Bayrak,18,Bayram,6,Bayram Bozyel,1,Bayram Tatili,2,BBP,3,Bebek,4,Bedel Boseli,1,Bedelli Askerlik,1,Bedir Tugayları,1,Bediüzzaman,1,Bediüzzaman Said Nursi,4,bekir bozdağ,13,Bekir Kaya,1,Belçika,11,Belediye,18,Belediye Başkanı,10,Belediye Başkanlığı,4,Belediye Başkanlığı Seçimleri,1,Belediyelere Kayyum,38,Belge,3,Belgesel,1,Beluc,4,Beluci,1,Beluciler,2,Belucistan,29,Ben Doktor Değilim,1,Benin,1,Benyamin Netanyahu,3,Benzin,2,Berat albayrak,8,Berhem Salih,3,Berivan Encü,1,Berlin,5,Bernard Henri Levy,2,Bernie Sanders,1,Berxwedan,2,Bese Hozat,3,Besime Konca,1,Besin,1,Beşar Esad,95,Beşar Esat,1,Beşar Kiki,1,beşika,13,Beşiktaş,3,Beşir,1,beşir köyü,2,Beşiri Köyü,1,Beştepe,7,Beyan Sami Abdurrahman,1,Beyaz Saray,13,beyaz tv,1,Beyazıt,1,Beylikdüzü,1,Beyoğlu,2,beyrut,1,Beyşehir,1,Beytocan,1,Beytüşşebap,14,Beyyurdu,1,Bil Gates,1,Bild Gazetesi,1,Bildiri,3,Bilecik,1,Bilgi,1,Bilgi Deposu,2,Bilgisayar,1,Bilgisayar Oyunu,3,Bilim,15,Bilim - Teknoloji,23,Bilim İnsanı,2,Bilim Kurgu,1,Bilim ve Kültür kurumu,1,Bilim-Teknoloji,51,Bill Clinton,2,binali yıldırım,73,Binali Yılıdırım,5,Bingöl,27,Binyamin Netanyahu,8,Birecik,1,birinci dünya savaşı,1,Birleşik Arap Emirlikleri,2,Birleşik Kore,1,Birleşik Krallık,3,Birleşik Suriye,3,Birleşme,3,Birleşmiş Milletler,27,Birleşmiş Milletler Eğitim,1,Birlik,7,Birlrşik Krallık,1,Bitki,1,Bitlis,19,Bitlisname,1,Biyografi,2,Bizim için Büyük Şans,1,Bizutnewe,1,Bizutnewey İslami,1,bjk,1,Blog Yazarı,1,BM,108,BM Daimi Temsilcisi,2,BM Dünya İnsani Zirvesi,1,BM Genel Kurul Toplantısı,2,BM Genel Sekreteri,3,BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun,1,BM İnsan Hakları Yüksek Komseri,1,BM Kurulu,1,BMW,2,Bob Dylan,1,Boeing Şirketi,1,Boğaz Köprüsü,1,Boğaziçi Köprüsü,2,Boko Haram,1,Boks,1,Bolivya,1,Bolu Milli Eğitim Müdürü,1,Bomba,22,Bomba Yüklü Araçla Saldırı,6,Bombalama,7,Bombalar,1,Bombalı Araçla Saldırı,26,Bombalı Saldırı,40,Bombalı Saldırı Girişimi,1,Bombalıyor,1,Bombardıman,10,Bordo bereliler,1,Boris Johnson,2,Boris Johnsonm,1,Borsa,5,Boru,1,Boş,1,Boşanma,2,Boykot,1,Bozan,1,Bozkurt,2,Bölge,1,Bölgesel Yalnızlaşma,1,Bölünme,4,Brett McGurk,24,Brexit,2,Brezilya,9,Brezilyalı Kadın Peşmerge,1,Britanya,5,Brüksel,5,Buldozer,1,Bulgaristan,3,Buluşma,1,Bulutlar,1,Burhan Hedbi,1,Burhan Kuzu,4,Bursa,9,Bursa İl Jandarma Komutanlığı,1,Buzullar,1,bülent arınç,11,Bülent Tezcan,2,Bülent Turan,2,Büro,2,Bütçe,6,Büyük Birlik Partisi,1,Büyükçiftlik,1,Büyükelçi,14,Büyükelçiler,2,Büyükelçilik,19,Büyükşehir Belediyesi,4,ByLock,8,Cabbar Yaver,1,Cafer Emniki,1,Cafer Şeyh Mustafa,1,California,1,Cami,3,Camii,1,Camiler,1,Can Ataklı,3,Can Dündar,2,Can Paker,1,Candari(Çandaroğulları),1,canlı bomba,14,Canlı Kalkan,3,canlı yayın,3,Cannes Film Festivali,2,Cavit Uğur,1,Caysh Al-Adl,1,CDU,2,Cee Lo Green,1,Cegerxwin Kültür Merkezi,1,Celadet Ali Bedirhan,1,Celal Başlangıç,2,Celal Doğan,3,celal talabani,7,Cellat Çocuklar,2,Cem Özdemir,2,Cemaat,10,Cemil Barlas,1,Cemil Bayık,19,Cemil Çiçek,1,Cenaze,5,Cenaze Töreni,7,cenevre,8,Cenevre Görüşmeleri,16,Ceng Sagnic,1,Ceng Sağnıç,1,CENTCOM,12,CEO,1,Cep telefonu,3,Cephane,1,Cephe,150,Cephet El-Ekrad,1,Cerablus,57,Cerattepe,1,Ceset,2,Cevad Ebu Hatab,1,cevad zarif,5,cevat öneş,4,Cevizpınar Jandarma Karakolu,1,Ceyhan,1,Ceyhan Limanı,1,Ceyiş ül Adl,1,Ceylanpınar,3,Ceyş el-Adil,1,Ceyş el-Ali,1,Ceza,8,Ceza Yasası,1,Cezaevi,33,Cezayir,4,Cezire,1,Cezza,1,Chevrolet,1,Chicago,1,Chobani,1,CHP,164,CHP Grup Başkanvekili,1,Christian Kern,1,CIA Başkanı,1,Cızire,1,cia,23,Cilvegözü Sınır Kapısı,1,Cinayet,10,Cinnet,1,Cinsel Saldırı,2,Ciwan Haco,1,Ciwanen Neteweyi yen Kurdistane,1,Cizire Kantonu,3,Cizre,36,Cizre Halk Meclisi,1,Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı,1,Cizre Raporu,1,Cizre Vahşet Bodrumu,1,Cizre Yüksekova,1,CMK,1,CNK,1,CNN,3,CNN Türk,5,CNTE,1,Colemerg,1,Colin Powell,1,ConIFA,1,CPT,4,Culani,1,Cuma,1,cumhurbaşkanı,15,Cumhurbaşkanı Erdoğan,36,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sağlık Durumu,1,Cumhurbaşkanı Fuad Masum,1,Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,4,Cumhurbaşkanlığı,8,Cumhurbaşkanlığı Sarayı,3,Cumhurbaşkanlığı Seçimi,10,Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü,2,Cumhuriyet,5,Cumhuriyet Gazetesi,29,Cumhuriyetçi Aday,5,Cumhuriyetçi Parti,10,Cumhuriyetçiler,1,Cumurbaşkanı,2,Cunddullah,1,Cundul Aksa,1,Cübbeli Ahmet Hoca,2,Cüneyt Arkın,1,Çadır,2,çağlar demirel,2,Çağrı,5,Çağrı Heyeti,1,Çamur,1,Çanakkale,3,Çandname,1,Çankaya Köşkü,1,Çapraz Ateş,1,Çarşema Sor,1,Çatak,1,Çatı,1,Çatışma,109,Çatışmalar,9,Çay,1,Çeçenistan,4,ÇED,1,Çek Cumhuriyeti,6,Çekilme,1,Çekistan,1,Çekya,4,Çemişgezek,1,Çevik Kuvvet Polisleri,3,Çevlik Sahili,1,Çevre,1,Çevre ve Şehircilik Bakanı,2,Çığlı,1,Çığlı Köyü,1,Çınar,1,Çiftçi,1,Çiftçiler,1,Çilem Doğan,1,Çin,47,Çin Halk Cumhuriyeti,1,Çipras,1,Çîroka Wenda,1,Çobanbey,3,Çobanlar,1,Çocuk,11,Çocuk Hakları,3,Çocuklar,9,Çolemerik,1,Çorum,2,Çorum Katliamı,1,Çöp,1,Çözüm Süreci,59,Çukurca,30,Çuval,1,ÇYDD,1,DAESH,1,DAEŞ,23,Dağıstan,1,Dağlıca,1,Dağlık-Karabağ,2,DAİŞ,1,Dakka,1,Dalkurd,4,Damar,1,Danışman,3,Danıştay,2,danimarka,6,Darbe,155,Darbe Girişimi,267,Darbeci,2,Darbeci Askerler,5,Darbeye Karşı Halk Buluşması,1,Darfur,1,Dargeçit,2,Darıca,1,darp,1,Darp Etti,3,Dava,4,Dava Partisi,1,Davalar,1,David Cameron,4,David Ignatius,2,Davos,4,DBP,107,DBP Eş Genel Başkanı,1,DDKO,2,DDos,1,DEAŞ,1,Dedeağaç,1,Dedikodu,1,Defender,1,Defile,1,Dekan,1,Delege,1,Delegeler,2,Demiraş,1,Demografi,3,Demografik Yapı,1,Demokrasi,2,Demokrat Parti,8,Demokratik Modernite,1,Demokratik Suriye Güçleri,42,Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı,1,Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı,1,Demokratik Toplum Kongresi,1,Demokratik Uygarlık,1,Demokratlar,1,Demoratik Modernite,1,Deneme,1,Dengbej,1,Dengir Mir Fırat,1,Dengir Mir Mehmet Fırat,3,Deniz Ateş Bitnel,1,Deniz Baykal,6,Deniz Gezmiş,1,Deniz Naki,4,Deniz Subayı,1,Denizaltı,1,DEP,1,Deprem,28,Der Spiegel,2,Der Spiegel Dergisi,1,Dera,1,Dera Zor,1,Dereli,1,Dergi,2,Derik,9,Dernek,7,Ders Veren Hikayeler,1,Dershane,1,Dersim,32,Dersim Katliamı,1,Destek,8,Destek Sözü,1,Dev Şirket,1,Devler Kulübü,1,Devlet,15,Devlet Bahçeli,72,Devlet Güçleri,5,Devlet Kurumları,1,Deyr-ez-zor,8,Deyrezzor,7,DGG,1,DHA,1,Dış Politika,4,Dışişleri,1,Dışişleri Bakan Yardımcısı,2,dışişleri bakanı,6,Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr,2,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,15,Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,4,Dışişleri Bakanı Yardımcısı,1,dışişleri bakanlığı,14,Dışişleri Komisyonu,1,Diaspora,1,dicle,10,Dicle-Fırat Federasyonu,1,Die Welt Gazetesi,1,DİHA,1,Diktatör,1,Diktatörlük,1,Dil,1,Dilaver Ajgeyi,2,Dilek Aykan,1,Din,5,Din Adamı,2,Dinler,1,Diploma,1,Diplomasi Desteği,1,Direniş,1,Diri Diri Gömüldü,1,Diri diri yaktılar,1,Diyadin,1,Diyala,1,diyalog,4,Diyalog Çağrısı,3,Diyana Kerezon,1,Diyanet İşleri Bakanlığı,4,Diyanet İşleri Başkanlığı,3,Diyar Eziz,1,Diyarbakır,254,Diyarbakır Barosu,5,Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı,2,Diyarbakır Havalimanı,1,Diyarbakır Valiliği,4,DKP,1,Dmitry Peskov,1,DNA,3,DNA Testi,2,Doğal Gaz,3,Doğalgaz,2,Doğalgaz Fabrikası,1,Doğan Holding,1,Doğan Medya,3,Doğu Avrupa,2,Doğu Kürdistan,61,Doğu Perinçek,17,Doğubayazıt,4,Doğubeyazıt,1,Doğubeyazit,1,Doğum,3,Dokulmazlıklar,3,Dokunulmazlık,8,Dokunulmazlık Görüşmeleri,1,Dokunulmazlık Oylaması,3,dokunulmazlıklar,25,Dokunulmazlıkların Kaldırılması,8,dolandırıcı,1,Dolar,34,Dolar Milyarderleri,2,Dolmabahçe,3,Dolunay,3,Domuz,2,Donald Trump,233,Donalt Trump,1,Donma,1,Dört Parça,1,Döviz,2,Dövüz,1,Dr. Dilawer Alaaddin,1,Dr. İzzet Efendi,1,Dr. Robert,1,Dr. Sait Çürükkaya,4,Dr. Süleyman,1,Dram,1,Dreyfus,1,Drone,1,dsg,241,DTK,11,Dubiz,1,Dudak,1,Dugin,1,Duhok,20,Duhok Film Festivali,1,Dumankaya,1,Duran Kalkan,8,Durumlu Köyü,1,Düğün,7,Dünya,64,dünya bankası,2,Dünya İçin Barış Belediyeleri,1,Dünya Müslüman Alimler Birliği,1,Dünya Popüleritesi,1,Dünya Tekvando Şampiyonası,1,Dünya'nın Merkezi,1,Dürümlü,2,Düşen Helikopter,1,E-Posta,1,Ebedi Başkan,1,Ebedi Lider,1,Ebil,1,Ebu Ali El Anbari,1,Ebu Bekir El Bağdadi,4,Ebu Leyla,6,Ebubekir el-Bağdadi,7,Economist Dergisi,7,Eczane,1,Edebiyat,2,Edibe Şahin,1,Edirne,16,efkan ala,7,Efrin,16,Efsane Boksör,1,Ege Denizi,4,Eğit-Donat,1,Eğitim,12,Eğitim Desteği,1,Eğlence,2,Ehmede Xani,2,Ehmede Xani Derneği,1,Ekoloji,6,Ekonomi,126,Ekonomi Bakanı,2,Ekonomi ve Barış Enstitüsü,1,Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı,1,Ekonomik Forum,1,El Adnan,1,El Bab,172,El Cezire,2,El Ezher,1,El Hayat Gazetesi,2,El Hızba,1,El Iraqiye,1,El Kaide,17,El Mukella,1,El Nino,1,El Nusra,25,El Yapımı Bomba,2,El-Bağdadi,1,EL-EKRAD,1,El-Nusra,7,El-Rai,1,Elazığ,17,Elbise,1,Elbistan,1,Elçi,1,Elçilik,1,Elektrik,3,Elitler,1,Elmalı Tepe Üs Bölgesi,1,ELN,2,Emekçi Toplum Partisi,1,Emevi,1,Emin Çölaşan,1,Emniyet,11,Emniyet Genel Müdürlüğü,2,Emniyet Müdürlükleri,6,Emoloji,1,Emperyalizm,1,Emude,1,En Ümmetçi Halk Kürtlerdir,1,Enbar,4,Endonezya,3,Enerji,5,Enerji Bakanı,4,Enes Kanter,1,Enfal,6,Enfal Nedir,2,Enflasyon,2,Engelli,1,Engin Altay,1,Enişte,1,ENKS,60,Enstitü,1,Enver Paşa,1,Er,1,Erbil,79,erbil başkonsolosu,2,Erbil Ceza Mahkemesi,1,Ercan Çetin,1,Ercan Topaca,1,Erciş,4,Erdebil,1,Erdem Gül,2,Erdoğan,18,Erdoğan Bayraktar,1,Eren Keskin,1,Ergani,5,Ergenekon,3,Erişim Engeli,3,Erkek,1,Erken Seçim,12,Ermeni,7,ermeni soykırımı,10,Ermenistan,22,Erol Önderoğlu,2,Ersoy Dede,1,Ertuğrul Kürkçü,2,Ertuğrul Özkök,8,Eruh,1,Erzincan,4,Erzurum,9,ESA,1,Esad,6,Esad Güçleri,7,esad rejimi,7,Esed,1,Eserleri,2,Esil Nuceyfi,3,Esir,5,Eski Bağdat Büyükelçisi,1,Eski Şehircilik ve Çevre Bakanı,1,Eski Türkiye,1,Esnaf,1,Esnaf Kepenk Kapattı,1,Esnek Birlik,1,ESP,1,Estonya,1,eş başkan,3,Eş Başkanlar,2,Eş Şebab,1,Eşbaşkan,4,Eşi,1,Eşini Azarladı,1,Eşit OLmayanların Evliği,1,ETA,4,Ethem Barzani,1,Etiler,1,Etimesgut,2,Etimesguy,1,Etiyopya,2,Etkinlik,2,Etyen Mahçupyan,8,Euro,19,EURO 2016,1,Ev Hapsi,1,Evet,5,Evet Oyu,1,Evin Keve,1,Evlerinizi Terk Edin,1,Evlilik,5,Evren,4,evrensel gazetesi,1,ExoMars,1,Eyalet,7,Eylem,7,Eymen Zevahiri,1,EYP,1,Ezan,3,Ezber,1,Ezdiler,1,Ezdixan,1,ezidi,18,Ezidi Demokrasi ve Özgürlük Partisi,1,Ezidi Halkı,9,Ezidi Kadın Birliği,1,Ezidi Kadınlar,1,Ezidi Kızları,1,Ezidi Kürt,1,ezidiler,21,F-16,2,F16,5,Fabrika,1,Facebook,12,Facia,3,Faiz,1,Fakirlik,1,FARC,34,Fareler,2,Faruk Çelik,1,Faruk Kaymakçı,1,Fas,2,Fath Altaylı,1,Fatih,1,Fatih Altaylı,1,Fatma Samba Diouf Samoura,1,Fayik Çuçani,1,Faysal Ebu Leyla,1,Faysal Sarıyıldız,5,Fazıl Mirani,6,fb,1,FBI,6,FED,2,Federal,1,Federal Hükümet,1,Federal Meclis,1,Federal Sistem,2,Federalizm,7,Federasyon,23,Fehim Taştekin,15,Fehman Hüseyin,3,Fehmi Koru,4,Felah Mustafa,2,Felaket,3,Felat Bozaslan,1,Feleknas Uca,2,felluce,21,Felluce Kenti,5,Fenerbahçe,6,Ferhan Türk,1,Ferhat Encü,6,Ferhat Pirbal,1,Ferhat Sarıkaya,1,Ferhat Tunç,1,Ferhat Ünlü,1,Feridun Sinirlioğlu,2,Feridun Yazar,2,Ferit Esesert,1,Ferit Peker,1,Ferrari,1,Festival,2,Festivali,1,Fethiyespor,1,Fethullah Gülen,112,FETÖ,56,Fetva,3,Feysal Emin İstrabadi,1,fezleke,1,Fezlekeler,3,FIFA,4,Fırat Anlı,13,Fırat Kalkanı,62,fırat nehri,2,fırat'ın batısı,12,Fırat'ın Gazabı,4,Fıratın Gazabı,2,Fidan Doğan,2,Fidel Castro,12,Figen Yuksekdag,4,Figen Yuksekdağ,3,Figen Yüksekdağ,29,fiili partili Cumhurbaşkanlığı,1,Fikir Zemini,1,Fikri Işık,18,Fikri Sağlar,2,Fil Dişi Ticareti,1,Filipinler,4,Filisitin,1,Filistin,21,Filiz Kerestecioğlu,2,Filler,2,Film Festivali,1,Financial Times,14,Finansörler,1,Finlandiya,1,Firar,2,Firar Ettiler,1,Firavun,1,Fişleme,1,Fiyat,1,Flama,1,Flash TV,1,Florida,2,Foreign Policy,3,Foto-Galeri,1,fotoğraf,5,Fox TV,1,France,2,François Hollande,13,Frank-Walter Steinmeier,1,Frankfurt,1,Fransa,72,Fransa Cumhurbaşkanı,2,Fransa Milli Günü,1,Fransa Ordusu,1,Fransız,4,Fransız Çimento Fabrikası,1,FransızÖzel Kuvvetleri,1,Fuad Hüseyin,5,fuad masum,4,fuat avni,10,Fuat Hüseyin,3,Fuat Masum,1,Furat Masum,1,Futbol,27,Futbol Maçı,1,Füze,15,Füze Üssü,1,G20,4,G7,3,Gabon,1,Gaffar Okan,1,Gafur Mahmuri,1,Galatasaray,1,Galibiyet,1,Galip Ensarioğlu,1,Galler,1,Gambiya,4,Game of Thrones,1,Gandhi,1,Gandi,1,Ganimet,1,Garanti,1,Garib Hassou,1,Garo Paylan,1,Gata,2,Gazete,8,Gazeteci,16,Gazi Mahallesi,2,Gaziantep,30,Gazikars,1,Gazze,3,Gazze Ablukası,1,Gazzet,1,Gece Hayatı,1,Gece Kulübü,12,Gece Kulübü Katliamı,17,Gece Raporu,107,Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi,5,Gelinlik,1,Gelir Adaletsizliği,2,Gelo İsa,1,Gemi,3,Gemi İstanbul,2,Genç,10,Genç kızlar,1,Genel Başkan,1,Genel Kurmay,1,Genel Kurmay Başkanı,5,Genel Kurmay Başkanlığı,11,Genel Sekreter,1,genelkurmay,1,Genelkurmay Başkanı,11,genelkurmay başkanlığı,9,General Aziz Veysi,1,General Joseph Votel,3,General Tom Beckett,1,George Michael,1,George Osborne,1,George W. Bush,1,Gerard Piqué,1,Geri Çekilme,1,Gerilla,1,Gevaş,1,Gever,2,Gezegen,1,Gezegenler,1,Gezi,1,Gezi Olayları,6,Ghouta,1,Gıda,3,Gif,1,GİM,1,Gir Ziro,1,Gire Spi,2,Giresun,4,Giresun'da Düşen Helikopter,1,Girke Lege,1,Golan Tepeleri,3,Google,7,Goran,65,Goran Hareketi,18,Göbek,1,Göbekli Tepe,1,Göç,6,GÖÇ-DER,1,Göçmen,8,Göçük,5,Gökyüzü,1,Görev,1,Görevden Alma,2,Görüntüler,1,görüş,2,Görüş,3,Görüşme,5,Görüşme Yasağı,1,Gösteri,7,Gözaldı,1,Gözaltı,99,Gözaltı Süresi,1,Grafiti,1,Gre Sipi,1,Gre Sipî,1,Grip,1,Gudade,1,Guncel,28,Guta,1,Guwer,2,Gülen Cemaati,65,Gülen Hareketi,23,Gülen Okulları,1,Gültan Kışanak,4,Gülten Kışanak,12,Gümrük,1,Gümüş,1,Güncel,3943,Gündem,3614,Güney,2,Güney Afrika,1,Güney Çin Denizi,1,Güney Kore,5,Güney Kürdistan,92,Güney Kürdstan,2,Güney Sudan,1,Güneydoğu,1,Gürcistan,1,güreş,1,Gürsel Erol,1,Güvenli Bölge,22,Güvenlik,4,Güvenlik Görevlisi,1,Güvenlik güçleri,1,Güvenlik İstihbarat Müsteşarlığı,1,Güvenlik Önlemleri,2,Güver,2,Güver Cephesi,1,Güzellik,2,Gwezli Köyü,1,Haber,21,Haberler,182,Habertürk,3,Habur,1,Hac,6,Hacc,1,Hacı,1,Hack,2,Hadım Cezası,1,Hak ve Özgürlükler Partisi,2,HAK-PAR,6,Hakan,1,Hakan Fidan,14,Hakan Şükür,2,Hakaret,4,Hakim,5,Hakkar,1,Hakkari,113,Hakkari Üniversitesi,1,Hakkari Valiliği,4,Hakurk,1,Halay,3,Halep,101,Halepçe,9,Halepçe Katliamı,6,Haliç Üniversitesi,1,Halid İsa,1,Halifelik,1,Halk,4,Halk TV,1,Halkın Mücahitleri Örgütü,1,Halkların Birleşik Devrim Hareketi,1,Halkların DemokratiK Partisi,1,Halter,2,Hama,2,Hamas,5,Hamdi Ulukaya,1,Hamit Kılınçaslan,1,Handuriye,1,Hanefi Avcı,1,Hani,12,Hapis,5,Hapis Cezası,12,Hapis İstemi,19,hardal gazı,2,Harekat,1,HAREKETA AZADÎ,1,Haringey,1,Harita,3,Harput,1,Hasan Alawi,1,Hasan Alevi,1,Hasan Atilla Uğur,2,Hasan Cemal,5,Hasan Nasrallah,3,Hasan Ruhani,7,Hasan Şerif,2,Haseke,44,Hasip Kaplan,2,Hasta,1,Hastane,10,Haşdi Şabi,51,Haşdi Şabii,3,Haşdi Vatani,3,HAT,1,Hatay,9,Hatay Valisi,1,Hatip Dicle,5,Hava Harekatı,1,Hava Kuvvetleri,2,Hava Operasyonları,2,Hava Operasyonu,23,hava saldırısı,5,Hava Üssü,2,Havaalanı,2,Havalimanı,7,Havice,9,Havin Yıldız,1,Hawar Dergisi,1,Hawica,1,Hawraman,1,Hayat,1,Hayati Yazıcı,1,Haydar Abadi,29,Haydar İbadi,17,Haydar Paşa,1,Haydar Şeşo,5,Hayır,3,HAYIR,2,Hayko Bağdat,1,Hayvan,1,Hayvanlar,3,Hazır,1,Hazro,10,HBDH,3,HDK,6,HDKİ,1,HDP,660,HDP DBP,1,HDP Eş Genel Başkanı,1,HDP PM,1,HDP Sözcüsü,1,HDP; DBP,1,Hediye,1,Hediye Yusuf,1,helikopter,17,Helly Luv,2,Heloisa Jaira Pantojo,1,Hemid Simailaxa,1,Hemim Anlaşması,1,Hemin Hawrami,6,Hendek,3,HEP,2,Hereketa Azadi,1,Herkese Maaş,1,Heşdi Şabi,2,Heşdi Vatani,1,Hevi Mustafa,1,Hewica,1,Hewice,1,hıristiyan,3,Hikmet Durgun,3,Hilafet,1,Hillary Clinton,34,Hindistan,9,Hint Müziği,1,Hip Hop,1,Hişyar Özsoy,1,Hizbullah,20,Hizbullah lideri Hasan Nasrallah,1,HKH,1,HNKS,1,Holding,1,Hollanda,45,Hollywood,2,Hoşyar Zebari,3,HPG,25,HPŞ,1,hristiyanlar,3,hristyan,4,Hristyan Siyasetçi,1,HSYK,7,Huda-Par,2,Hulusi Akar,14,Humus,3,Hurdacı,1,Hurşit Külter,7,Husein Muhammed,1,Husiler,5,Husnu mahalli,1,Hussein Yazdanpana,1,HÜDA PAR,9,Hüda-Par,10,Hüda-Par Genel Başkanı,1,Hükümet,11,Hür Dava Partisi,1,Hürriyet Gazetesi,15,Hüsamettin Turan,4,Hüseyin Avni Mutlu,3,Hüseyin Çelik,2,Hüseyin Dehkan,1,Hüseyin Gülerce,1,Hüseyin Kocabıyık,1,Hüseyin Taysun,2,Hüsnü Mahalli,5,HYP,1,Hz. Hüseyin,1,Hz. İsa,1,Ibrahim Halil Baran,1,Iğdır,3,Ilham Ahmed,1,Ilıcak Köyü,1,Ilımlılar,2,IMC TV,1,Independent Gazetesi,11,Indiana,1,IRA,1,Irak,464,Irak 3 Parça,1,Irak 3'e Bölünmeli,2,Irak askerleri,1,Irak Başbakanı,4,Irak Bayrağı,1,Irak Birleşmiş Milletler Eski Temsilcisi,1,Irak Büyükelçisi,2,Irak Cumhurbaşkanı,1,Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı,1,Irak Devlet Televizyonu,1,Irak Devrim Muhafızları,1,Irak Enbar,1,Irak Haşdi Vatani Güçleri,1,ırak hükümeti,4,Irak Hükümeti,3,Irak İçişleri Bakanı,1,Irak Manşet,6,Irak Merkezi Hükümet,3,Irak Ordusu,29,ırak parlamentosu,3,Irak Parlamentosu,4,Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu,1,Irak Savunma Bakanlığı,4,Irak Şam İslam Devleti,1,Irak Türkmen Cephesi,8,Irak-Suriye Tezkeresi,1,Irak'ın Parçalanışı,1,ISS,1,Işık,1,Işık Can,1,Işık Hızı,1,Işın Eliçin,1,IŞİD,861,IŞİD Emiri,1,IŞİD Peşmerge,1,IŞİD'in Türkçe Yayımlanan Dergisi,1,ITC,1,İ-KDP,3,İade,1,İbahim caferi,1,İbrahim Ayhan,1,İbrahim Bıro,3,İbrahim Binici,1,İbrahim Biro,1,İbrahim Caferi,3,İbrahim Güçlü,1,İbrahim Gürbüz,3,İbrahim Halil Baran,10,ibrahim kaboğlu,1,İbrahim Kalın,8,İbrahim Kaypakkaya,1,İbrahim Sediyani,1,İbrahim Tatlıses,2,İç Savaş,4,İçişleri Bakanı,2,İçişleri Bakanlığı,25,İdae,1,idam,2,İdam,28,İdam Cezası,16,İddianame,4,İdeoloji,1,İdi,1,İdil,6,İdlib,22,İdlip,1,idris baluken,3,İdris Baluken,18,idris barzani,1,İdris Naim Şahin,1,İfade,1,İfadeye Çağrıldı,3,İftar Yemeği,1,iha,2,İhanet,1,İHD,1,İHH,1,İhlasiye Medresesi,1,İhracat,2,İhraç,9,İhsan Fetahiyan,1,İhtilal,118,İhtlal,1,İhvan,1,İkametgah,1,İkram Delen,1,İktidar,1,İl,1,İl başkanı,1,İl Kongresi,1,İl Statüsü,1,İlaç,3,İlahi,1,İlahiyatçı,2,İlan,1,İlber Ortaylı,1,İlçe,1,İlçe Emniyet Müdürlüğü,3,İlçe Jandarma Komutanlığı,1,İlerleme Raporu,2,İlham Ahmed,5,İlhan Ehmed,1,İlk Açıklama,1,İlk Kadın,1,İlk Kürt,1,İlk Saldırı,1,İlk Sonuçlar,1,İlk Yeşil Politikacı,1,ilker başbuğ,1,İlker Başbuğ,2,İltica,1,İlya Morgunov,1,İmam,1,İmam Hatip,1,İmam Taççıer,1,İmam Taşçıer,3,İMC TV,2,imf,3,İmralı,20,imralı adası,2,İmralı Heyeti,1,İmrali Adası,2,İnanç,3,İncirlik,3,İncirlik Hava Üssü,7,İncirlik Üssü,10,İnfaz,6,infaz etti,1,İnfaz Videoları,6,ingiliz,1,İngiliz,2,İngiliz Başbakan,1,İngiliz Diplomasisi,1,İngilizler,3,İngiltere,67,İngiltere Başbakanı,3,İngiltere Başbakanı David Cameron,1,İngiltere Maliye Bakanı,1,İnsan Hakları,5,İnsan Hakları İzleme Örgütü,2,İnsanlık,1,İnşaat,1,İnternet,11,İnternet Siteleri,1,intihar,1,İntihar,11,İntihar Eylemcisi,2,İntihar Eylemcisi Çocuklar,1,İntihar Girişimi,1,intihar saldırısı,1,İntihar Saldırısı,3,İntikam Taburu,1,İrahim Güçlü,1,iran,2,İran,379,İran Askeri,4,İran Basını,1,İran Devrim Muhafızları,9,İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü,2,İran Eski Cumhurbaşkanı,1,İran Havayolları,1,İran islam Cumhuriyeti,1,İran İslam Cumhuriyeti,2,İran islam Cumuriyeti,1,İran İstihbarat Bakanı,1,İran Kürdistan,1,İran Kürdistanı,1,İran Ordusu'ndaki Kürtler,1,İran Pastar Gücü,1,İran Savunma Bakanı,1,İran Sınır Muhafızları Milisleri,1,İran Topçu Birlikleri,1,İran'ın Dostu,1,İranlı Komutan,2,İrlanda,3,İskoçya,10,İslam,11,İslam Birliği,1,İslam İşbirliği Teşkilatı,2,İslam Ordusu,1,İslami Birlik Partisi,5,İslami Hareket,1,İslami Parti,1,İslami Partiler,3,İslami Toplum Partisi,2,İsmail Beşikçi,11,İsmail Beşikçi Vakfı,2,İsmail Büyükçelebi,1,İsmail Kahraman,4,İsmail Özen,1,İsmail Rüştü Zeydan,1,İsmailağa Cemaati,1,İsmet Berkay,1,İsmet Sezgin,1,İsmet Şerif Vanlı,1,İsmetpaşa Mahallesi,1,İspanya,13,israil,8,İsrail,91,İsrail Cumhurbaşkanı,1,İsrail İstihbaratı,1,İsrail Putin,1,istanbul,1,İstanbul,146,İstanbul Adli Tıp Kurumu,1,İstanbul Atatürk Havalimanı Saldırısı,14,İstanbul Barosu,1,İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı,1,İstanbul Emniyet Müdürlüğü,3,İstanbul Milletvekili,1,İstanbul Saldırısı,2,İstanbul Trafiği,1,İstanbul Üniversitesi,1,İstanbul Vezneciler Saldırısı,1,İstatistik,1,istifa,5,İstifa,9,İstifa Kararı,7,İstimar,1,İstismar,2,İsveç,16,isviçre,2,İsviçre,8,İş,1,İşadamı,1,İşbirliği,3,İşçi Bayramı,1,İşçiler,1,İşgal,1,işid,2,İşkence,8,İşkenceyi Önleme ve İnsanlık Dışı ve Aşağılayıcı Muamele Komitesi,1,İşsizlik,3,İşveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom,1,italya,1,İtalya,20,İtalya Başbakanı,2,ittifak,1,İyi Komşu Olalım,1,İzleme Komitesi,2,İzmir,21,izmit,1,İzmit,2,Jaish el-Adl,1,Jamie Bright,1,Jan Kubis,1,Jandarma,16,Jandarma Eğitim Alayı,1,Jandarma Karakolu,2,Jandarma Tabur Komutanlığı,1,Japonya,14,Jay Garner,1,Jean-Marc Ayrault,1,Jeff Davis,1,Jens Stoltenberg,2,Jerusalem Post,1,jet,1,Jin Dergisi,1,Jirair Sefilian,1,Jirayr Sefilyan,1,Jiyan Timurtaş,2,Joe Biden,14,John Carter,1,John Dorrian,1,John Kerry,12,John Kirby,16,John R. Bolton,1,JP Morgan,1,Juan Manuel Santos,1,K24,9,Kabil,3,Kabudvand,1,Kaçak,2,Kaçırma,2,KADEP,3,Kadın,19,Kadın Dayanışması,1,Kadın Hakları,2,Kadın Üye,1,Kadın Vekiller,1,Kadınlar,4,Kadınlar Birliği,1,Kadınlara Zorunlu Askerlik,1,Kadri Gürsel,6,Kadri Yıldırım,1,Kağızman,2,Kahire,3,kahramanmaraş,3,Kahta,1,Kahve,1,Kakeyi,5,Kalp,2,Kamera,1,Kameraman,1,Kamışlı,5,Kamışlo,18,Kamp,3,Kamu,2,Kamulaştırma,1,Kamuran Haco,1,Kamuran yüksek,9,Kamyon,1,Kan Davası,1,Kan Verme,1,Kanaat Önderleri,1,kanada,22,Kanas,1,Kandıra,1,Kandil,11,Kandilli Rasathanesi,2,Kanlı Gece,1,Kanser,2,Kanton,5,kantonlar,1,Kanun Hükmünde Kararname,2,kanun teklifi,1,Kapalı Cezaevi,3,Kapatma,1,Kapatma Kararı,3,Kapitalizm,1,Kar,3,Kar Yağışı,8,Kara Delik,1,Kara Harekatı,2,Kara Operasyonu,1,Karabağ,2,Karaçok,1,Karadağ,2,Karadeniz,8,Karadeniz İşbirliği Teşkilatı,1,Karadeniz Rus Gölü Oldu,1,Karakoçan,1,Karakol,9,Karakollar,1,Karakuzu,1,Karaman,1,Karar,2,Karar Gazetesi,4,Karargah,1,Kararlılık Fırtınası,1,Kardeş,1,Karikatür,10,Karla Jacinto,1,Karlıova,2,Karlov'a,1,Karnaval,2,Kars,7,kartal,1,Kartliam,1,Kasebetal Rail Köyü,1,Kaset,1,Kasım,3,Kasım Süleymani,4,Katalonya,8,Katar,9,Katılım,2,Katır,1,Kati Piri,3,Katliam,18,katyuşa,3,Kavga,5,Kayınbirader,1,Kayıp Gemiler,1,Kayısı,1,Kaymakam,14,Kaynakam,1,Kayseri,14,Kayyum,55,Kaza,7,Kazakistan,6,Kazimiye,1,KCK,77,KDP,190,KDP-Bakur,3,KDP-Duhok,1,KDP-I,3,KDP-İ,51,KDP-İ Peşmergeleri,6,KDP-S,9,KDP-T,2,KDPİ,3,KDPS,3,KDPT,1,KDSP,2,Kebudwend,1,Kedi Köpek,1,Kelaynaklar,1,Keldani,2,Kemal Batmaz,1,Kemal Burkay,1,Kemal Kerkuki,6,Kemal Kerküki,2,Kemal Kılıçdaroğlu,67,Kemalizm,3,Kentsel Dönüşüm,1,Kenya,2,Kepenk Kapatma,1,Kerbela,3,Kerem,1,Kerime Kumaş,1,Kerkük,143,Kerkük Asayiş Müdürlüğü Basın Sözcüsü,1,Kerkük Asayşi,1,kerkük-yumurtalık boru hattı,1,Keske Cephesi,1,Keskin Nişancı,2,Keşmir,1,Khalesi,1,KHK,27,Kıbrıs,6,Kıbrıs Sorunu,2,Kınama,17,Kırbaç Cezası,1,Kırgızistan,2,Kırıkkale,1,Kırım,5,Kırkağaç,1,Kırşehir,1,Kısırlaştırma,1,Kışla,2,Kıtalararası Orta Siklet Boks Şampiyonu,1,Kıyafet,1,Kız,2,Kızıl Çarşamba,1,Kızılağaç,1,Kızılay,2,Kızılderililer,2,Kızılhaç,2,Kızıltepe,9,Kiev,1,kilis,16,Kilise,2,Kim Jong-un,1,Kimdir,3,Kimin,1,Kimlik,5,Kimlik Kartı,1,Kimsesizler Mezarlığı,1,Kimyasal,3,Kimyasal Silah,16,Kinoa,1,Kirmanşan,1,Kitabe,1,kitap,6,Kitap Okuma,1,Kitapları,1,Kiziltepe,1,KJA,3,KJK,1,KKTC,2,Klip,1,Klise,2,Klor Gazı,1,KNN,1,KNN TV,1,KOAH,1,Koalisyon,4,Koalisyon Güçleri,33,Koalisyon Uçakları,3,Koban,2,Kobane,23,Kobani,15,Kobra Helikopter,2,Kocaeli,4,Kocaeli Emniyet Müdürlüğü,1,Kocaeli Üniversitesi,1,Kocaköy,4,Kofi,1,Kolber,6,Kolezyum,1,Kolombiya,33,Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri,1,Komala,4,Komala İslami,4,Komala Zahmetkeşan,1,Komandolar,2,komel,8,Kominist,1,Kominist Partisi,1,Komşuluk,1,Komutan,3,Komünistler,1,Konferans,8,Konferans İptali,1,Kongra-Gel,2,Kongre,8,Konser,1,Konsolosluk,15,Konstantiniye Dergisi,1,Konstantiniyye,1,Konunulmazlık,1,Konuşma,2,Konya,7,Kopya,1,Kore,4,Korek,1,Koridor,2,Korku,1,Korucu,12,Koruköy,2,Kosolosluk,1,Kosova,2,Kosret Resul,5,koyunlar Telef Oldu,1,Köln,1,Köprü,2,Körfez Ülkeleri,6,Köy,2,Köy Korucusu,5,Köylüler,1,KPSS Sınavı,3,Kral Abgar,1,Kravat,1,Kredi,1,Kredi kartı,1,Kremlin,3,Kremlin Sözcüsü,1,Kritik,1,Kritik Görüşme,1,Kriz,2,KRT,1,KSDP,1,Ksenia Svetlova,1,Kubat Talabani,6,Kudüs,3,Kullanıcı,1,Kulp,6,Kulp Davası,1,Kum Torbaları,1,Kumpas,2,Kupa,1,kura. futbol,1,kuraklık,2,Kuran-ı Kerim,2,Kurban Bayramı,5,Kurdi,1,Kurdistan,31,Kurdistan Bölgesi,2,Kurgu,1,Kurtarıldı,2,Kurtarılmış Bölgeler,1,Kurucu Altı Ülke,1,Kurultay,5,Kusi-Kurd,1,Kuş Gribi,1,Kuşatma,1,Kutlama,5,Kutlu Yürüyüşe Devam,1,Kuveyt,2,Kuzey,2,kuzey irlanda,1,Kuzey İrlanda,2,Kuzey Kore,13,Kuzey Kürdistan,19,Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi,1,Kuzey Suriye,8,Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi,3,Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu,1,Kuzey Suriye Federasyonu,9,Küba,19,Küçük çekmece,1,Kültü-Sanat,1,Kültür,24,Kültür Sanat,2,Kültür ve Turizm Bakanı,2,Kültür-Sanat,40,Künye,1,Kürdisan,2,Kürdista,1,Kürdistan,836,Kürdistan Bölgesi,7,kürdistan anti-terör timi,2,Kürdistan Batı Kürdistan,1,Kürdistan Bayrağı,48,kürdistan bölgesel yönetimi,4,Kürdistan Bölgesi,259,Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı,1,Kürdistan Bölgesi Başkanlığı,1,Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı,2,Kürdistan Bölgesi Hükümeti,3,Kürdistan Bölgesi Parlamenteri,1,Kürdistan Bölgesi Yönetimi,4,kürdistan demokrat partisi,6,Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi,1,Kürdistan Devleti,7,Kürdistan Gelecek Partisi,1,Kürdistan Hükümeti,1,Kürdistan İslam Alimleri Birliği,4,Kürdistan İslami Birlik Partisi,1,Kürdistan İşçi Partisi,1,Kürdistan İttifakı,1,Kürdistan Katliam,1,Kürdistan Marşı,1,Kürdistan Milli Futbol Takımı,1,Kürdistan Ordusu,2,Kürdistan Özgürlük Partisi,2,Kürdistan Parlamentosu,5,Kürdistan Petrolü,4,Kürdistan Sosyalist Partisi,4,Kürdistan Tarihi,8,Kürdistan Toprakları,2,Kürdistan Yazarlar Birliği,2,kürdistan yönetimi,8,Kürdistan Yurtseverler Birliği,10,Kürdistani Partiler,9,Kürdistanlı Hristyanlar,6,Kürdstan,1,Küridstan,9,Küridstan Bölgesi,1,Kürler,1,kürt,53,Kürt Aşiretler,2,Kürt Aydın İnsiyatifi,1,Kürt Bayrağı,6,Kürt Birliği,3,Kürt Birliği Cephesi,2,Kürt Birliği Partisi,1,Kürt Boksör,1,Kürt Bölgesi,1,Kürt Cellat,1,Kürt Çocuklar,1,Kürt Dağı,3,Kürt Devlet,3,Kürt Devleti,26,Kürt Dili Tarihi,1,Kürt Dostu,2,Kürt Edebiyatı,1,Kürt Emir,2,Kürt Güçleri,6,kürt halkı,6,Kürt Hareketi,2,Kürt illeri,2,Kürt İlleri,10,Kürt İşçiler,2,Kürt Kadın,1,Kürt Kantonları,5,Kürt Karşıtlığı,1,Kürt Kızı,1,Kürt Konferansı,4,Kürt Köyü,1,kürt kültürü,1,Kürt Maliye Bakanı,1,Kürt Medyası,3,kürt meselesi,19,Kürt Milleti,1,Kürt Milli Bilinci,1,Kürt Milli Birliği,6,Kürt Milli Hareketi,1,Kürt Müziği,1,Kürt Özerkliği,1,Kürt Partiler,2,Kürt Partileri,9,Kürt Partisi,1,Kürt Politikacı,1,Kürt Politikası,1,Kürt savaşçılar,1,kürt siyasetçiler,3,Kürt Siyaseti,2,Kürt Siyasi Hareketi,1,Kürt Sorunu,17,Kürt Sorunu Çözüm Süreci,1,Kürt Şirketi,1,Kürt Ulusal Konferansı,1,Kürt vekil,2,Kürt Yarbay,1,Kürt Yönetmen,1,KürtCell,1,Kürtçe,42,Kürtçe Film,1,Kürtçe İlahi,1,Kürtçe Kütüphane,1,Kürtçe Resmi Dil Olmalı,1,Kürtdistan,1,Kürtler,384,Kütahya,1,Kütüphane Açılışı,1,kyb,36,KYP,1,La Liga,2,La Nina,1,Lafarge,1,Lahey,1,Lahor Şeyh Cengi,1,Laiklik,4,Lakiye,1,Laleş,1,Latif Erdoğan,1,Lazkiye,3,Lek,1,Letonya,1,levent gültekin,3,Levent Küçük,1,Levent Türkkan,2,Leyla Birlik,4,Leyla Qasim,1,Leyla Söylemez,2,Leyla Zana,8,Lezgin Botan,3,libya,9,Lice,47,Liderler Zirvesi,1,lig,1,Linç,1,Linç Girişi,1,Linç Girişimi,1,Lionel Messi,4,Litvanya,1,Liva Sultan Murat Hareketi,1,Locaköy,1,londra,11,Londra Belediye Başkanı Sadık Han,1,Loristan,1,Lozan,6,Lübnan,14,Lübnan Modeli,1,Lüksemburg,1,Lüksemburg Barış Ödülü,1,Lütfi Elvan,1,M. Burhan Hedbi,5,Maaş,3,Macaristan,2,Macaristan Savunma Bakanı,1,Macbook,1,Macbook Pro,1,Maç Sonucu,2,Maddi Destek,2,Maden,18,Madenci,1,Madımak,1,Maganda,1,Mağdur,1,Mahabad,5,Mahkeme,28,Mahkum,2,Mahmud Ahmedinejad,2,Mahmud Alevi,2,Mahmur,5,Mahmur Cephesi,3,Mahmur Kampı,1,Mahmut Bozarslan,2,Mahsun Kırmızıgül,2,mail,1,Makale,48,Makheme,1,Makyaj,1,Malaga,1,Malatya,4,Malezya,2,Mali Destek,1,Mali Kriz,1,Mali Yardım Kararı,1,Maliye Bakanı,3,Maltepe,1,MAM,1,Maneşet,1,Manfred Weber,1,Manisa,6,MANPADS,3,Manşet,2100,Manşet07,3,Manşeti,1,Marco Antonio Rubio,1,Mardin,106,Mardin Kalesi,2,Mare,4,Mare Hattı,1,Maria Zaharova,3,Mariya Zaharova,4,Mark Toner,16,Mark Zuckerberg,1,Market,1,Marksizm Günleri,1,Marmara Denizi,2,Marmaray,1,Marmaris,7,Mars,1,Marsa Yolculuk,1,Martin Schulz,5,Maşet,3,Matteo Renzi,2,Maxime Azadi,1,Mayın,2,Mayın Temizleme,1,Mazgirt,1,Mazıdağı,3,McDonald's,2,MÇP,1,MDP,1,MEB,6,Mebic,2,Meclis,38,Meclis Genel Kurulu,1,Meclis Gündemi,2,Meclis Komisyon,1,Meclis Oyalaması,1,Meclis Oylaması,5,Meclisteki 4 Parti,1,Medrese,1,Medvedev,2,Medya,9,Mehmet Ağar,4,Mehmet Ali Şahin,3,Mehmet Aytaç,1,Mehmet Birlik,1,Mehmet Emin Pencewini,1,Mehmet Görmez,2,Mehmet Konuk,1,Mehmet Maçoğlu,1,mehmet metiner,3,Mehmet Mezher Gülen,1,Mehmet öcalan,1,Mehmet Özhaseki,3,Mehmet Şimşek,11,Mehmet Yavuz,1,Meksika,6,Mektup,5,Mela Eli,1,Mela Mustafa Barzani,2,Mele Bahtiyar,3,Melih Gökçe,2,Melih Gökçek,8,Memnuniyet,1,Memur,8,Memurluk,2,Menbic,178,Menbic Askeri Meclisi,47,Menbic Hattı,2,Menbic Operasyonu,15,Menbic-Halep Yolu,1,Menbiç,2,Mensur Barzani,2,Mensur el Selam,1,meral akşener,18,meral danış beştaş,7,MERİ,1,Merkez,1,Merkez Bankası,4,Merkez Komutanlık,1,Merkez Yürütme Kurulu,1,Merkezi Hükümet,2,Merkeziyetçi Sistem,1,Mersin,7,Mesaj,11,Mesrur Barzani,33,Mesud Barzan,6,Mesud Barzani,204,Mesut Barzani,59,Mete Yarar,1,Meteor,1,Meteoroloji,1,Meteoroloji Genel Müdürlüğü,1,Metin Feyzioğlu,1,Metropoller,1,Mevlit Kandili,1,mevlüt çavuşoğlu,28,Mevlüt Tezel,1,Meydan,1,Mezar,2,Mezhepsel Çatışma,2,MGK,5,MHP,179,MHP Kongreye Gidiyor,2,MI6,1,Mısır,31,Mısır Dışişleri Bakanlığı,1,Mısır Enformasyon Servisi Başkanı,1,Michael Phelps,1,Michael Rubin,1,Microsoft,2,Midyat,7,Mihail Bogdanov,2,Mihemed Heci Mahmud,1,Mihemed Mamle,1,Mike Pece,1,Mike Peke,1,Mike Pence,1,milis,1,Milisler,2,Militanlar,1,Milletvekili,14,Milletvekili Sayısı,2,Milletvekilleri,4,Milli Eğitim Bakanlığı,8,Milli Gazete,1,Milli Görüş,1,Milli savunma Bakanı,5,Milliyet Gazetesi,3,Milliyetçi,2,Milliyetçilik,1,Minbic,11,Minbic Askeri Meclisi,1,Mini Anayasa Paketi,2,minibüs,1,Minih,1,Mir,1,Mir Tahsin Beg,1,mit,5,MİT,51,MİT Müsteşarı,4,mithat sancar,8,Miting,17,mkyk,5,mlkp,2,Mnaşet,1,Moda,2,Model,1,Moldova,2,Molla Aktar Mansur,1,Molla Heybetullah Akunzade,1,Moskova,13,MOSSAD,4,Motor,1,Motorin,1,Mozaik,1,Muammer Kaddafi,2,Mudanya,1,Muğla,2,Muhalefet,7,Muhalif,1,Muhalif Gruplar,4,Muhalifler,9,Muhammed Ali,9,Muhammed Hacı Mahmut,5,Muhammed Mele,1,Muhammed Mursi,3,Muhammed Musa,1,Muhammed Sıdık,1,Muhammed Sıdık Kebudwend,1,Muhammed Yusuf Barzani,1,Muhammet Emin Sadun,1,Muhsin Sadun,1,Muhtar,5,Muhterem Aras,1,Muhyeddin Afifi,1,Mukteda el Sadr,9,Mukteda Sadr,1,muna kahveci,1,Munzur,1,Munzur Çem,1,Murad Mıhçı,1,Muradiye,1,Murat Karayılan,18,Murtaza,1,Mustafa Ataş,1,Mustafa Barzani,5,Mustafa Berkay Akbaş,1,Mustafa Destici,2,Mustafa Emin Bedreddin,1,Mustafa Hicri,3,Mustafa Karasu,4,Mustafa Kemal Atatürk,1,Mustafa Özçelik,1,Mustafa Şentop,1,Mustafa Yenigün,1,Musud Barzani,1,Musul,262,Musul Kardeşlik ve Birlikte Yaşam Meclisi,2,Musul Operasyonu,67,Muş,19,Muş Bulanık,1,Muş Valiliği,1,Mutabakat,1,Muzik,2,Mücahit Bilici,2,Müdahale,1,Müdürlüğü,1,Müebbet Hapis,8,Mühür,1,Mülteci,19,Mülteci Kampı,4,Mülteci Krizi,7,Mülteciler,7,Mümtaz'er Türköne,1,Münih,12,Müslüm Doğan,1,Müslüman,3,Müslüman Belediye Başkanı,1,Müslüman Kadın,1,müslüman Kardeşler,2,Müslümanlar,3,Müsteşar Yardımcısı,1,Müttefik,1,Müzakere,8,Müzakere Süreci,4,Müze,1,Müzik,5,myk,3,Nabi Avcı,1,Naci çetin,1,Nadiya Murat,2,Nadya Murad,2,Namaz,2,Namaz Vakitleri,1,NASA,3,NASAN,1,Nasır,1,Nasır Karayazı,1,NATO,47,NATO Genel Denetçisi Yves Chandelon,1,NATO Genel Sekreteri,1,Nazımiye,1,Nazlı Ilıcak,2,Necmeddin Kerim,14,Necmettin Erbakan,2,Neçirvan Barzani,44,Nefes,1,Neler Oluyor,1,Nelson Mandela,1,Nemrudiye köyünü,1,Nevruz,1,New York,6,New York Büyükelçiliği,1,New York Times,7,Newroz,30,Newşirvan Mustafa,6,Newşîrwan Mistefa,1,Newyork,1,Newyork Times,1,Nice,3,Nice Katliamı,5,Nicolas Sarkozy,3,Nihat Zeybekci,1,Nijer,1,Nijerya,7,Nimetullah Atal,3,Nimetullah Erdoğmuş,4,Nimune Hastanesi,1,Ninova,13,Ninova Bölgesi,1,Ninova İl Meclis Başkanı,1,Ninowa,10,Niran Ünsal,1,Nisan,1,Nobel Barış Ödülü,4,Nobel Edebiyat Ödülü,1,Noel,9,Norveç,6,Norveç Mülteci Konseyi,1,Noşirvan Mustafa,1,Nöbetçi Genel Yayın Yönetimi,1,Nöbetçi Yayın Yönetmeni,1,NTV,2,Numan Ataker,1,numan kurtulmuş,32,Nur Cemaati,1,Nuray Mert,9,Nurettin Canikli,4,Nuri Maliki,24,Nursel Aydoğan,4,Nursel Taş,1,Nursultan Nazarbayev,1,Nusaybin,37,Nusra Cephesi,1,Nüfus,7,Nüfus Sayımı,2,Nükleer,1,Nükleer Başlık,1,Nükleer Enerji,2,Nükleer Silah,6,Obama,8,Obama Yönetimi,1,Obama-Davutoğlu Görüşmesi,1,Obüsler,1,OECD,1,OHAK-DER,1,OHAL,70,Oklohama,1,Okmeydanı,2,Okul,5,Olağan Üstü Hal,1,Olağanüstü Büyük Kongre,1,Olağanüstü Kongre,1,olağanüstü kurultay,2,Oleg Peşkov,1,Olimpiyat,4,Omer Osê,1,OPEC,3,Operasyon,102,operasyonlar,4,Operasyonu,2,Operayon,2,Optimar,1,Oral Çalışlar,1,Ordu,20,Organ Hırsızlığı,1,Orgeneral Akın Öztürk,3,Orgenral,1,Orhan Miroğlu,3,Orlando,2,Orlando Katliamı,1,Orman,1,Orta Asya,2,Ortadoğu,182,Ortadoğu Barışı,1,Ortak Hava Harekatı,2,Ortak Heyet,1,Ortak Operasyon,1,Ortak Ordu,1,Ortak Projeler,1,Ortak Savunma Metni,1,oruç,1,Oscar Wilde,1,Oslo Görüşmeleri,3,Osman Baliç,1,Osman Baydemir,21,Osman Öcalan,6,Osmaniye,2,Osmanlı,3,Osmanlı İmparatorluğu,3,Osmanlı Torunu,1,Otobüs,1,Otomobil,4,Oturma İzni,1,Ovacık,5,Oy,2,Oya Baydar,1,Oylama,2,Öcalan,3,ÖDP,1,Ödül,5,Öğrenci,8,Öğretim,1,Öğretmen,10,öğretmenler,5,Öğretmenlerin Protestosu,4,Öksürük,1,Öldü,3,Öldürücü Bir Darbeydi,1,Öldürülen Rus Pilot,2,Ölü,26,Ölü Sayısı,1,Ölüm,4,Ölüm Orucu,2,Ömer Güney,1,Ömer Metin,1,Ömer Şişani,1,Ömerli,3,Öpüşmek,1,Örgüt Lideri,1,Örgüt Üyeliği,1,ÖSO,156,Ötenazi,1,Öz Yönetim,1,Özalp,2,Özel,1,Özel Güvenlik Bölgeleri,2,Özel Güvenlik Bölgesi,11,Özel Harekat Daire Başkanlığı,1,Özel Harekat Polisi,6,Özel Kuvvetler Komutanı Tuğgeneral,1,Özelleştirme,1,Özerk Bölge,1,Özerk Kürt Bölgesi,1,Özerklik,13,Özgecan Aslan,1,Özgür Gün TV,1,Özgür Gündem,9,özgürlük,1,Özgütlük,1,Özür Çağrısı,1,Özür Dileme,9,Özür Mektubu,1,Özyönetim,2,PAK,22,Pakistan,12,Pakistanlı,1,PAKURD,15,Palmira,8,Papa,4,Papa Francis,2,Para,2,Paradigm Research Group,1,Paralel,1,Paralel Yapı,1,Paris,10,Paris Cinayeti,2,Park,1,Parkinson,1,parlamento,11,Parlamento Başkanı,1,Parlamento Başkanlığı,2,Parlemento,1,Parmak Hareketi,1,Parti,5,Partiler Birleşiyor,1,Partili Cumhurbaşkanı,2,Partili Cumhurbaşkanlığı,10,Pasaport,2,Pasdar,4,Pastar,1,Patlama,137,Patlama Mardin,1,Patlana,1,Pay Jandarma Karakolu,1,Pazartesi,1,PDK,43,PDK-BAKUR,26,PDK-i,10,PDK-İ,4,PDK-S,3,PDKİ,1,PDKS,1,Peçar Harekatı,1,Pelikan Dosyası,3,Pemerge,2,Pentagon,25,Personel,2,Personel Alımı,1,Peru,3,Pervari,3,Pervin Buldan,12,Pesmerge,1,Pestisit,1,Peşhabur,1,Peşmerge,358,Pêşmerge,1,Peşmerge Bakanlığı,8,Peşmerge Belgeseli,1,peşmerge güçleri,23,Peşmerge Güçleri Batı Kerkük Cephesi Komutanı,1,Peşmerge Güçleri Komutanı,1,Peşmerge Komutanı,2,Peşmerge Ordusu,2,Peşmerge Tugayı,1,Peşmergeler,2,Peter Cook,10,Petrol,25,Petrol Tesisi,2,Piknik,1,Pil,1,Pilot,5,Piranşar,1,Pirtukakurdi,1,Pişmanlık Yasası,1,Piyasa,4,Piyasalar,2,PJAK,3,PK,1,PKK,542,PKK Bayrağı,2,PKK.Asker,1,PKK'ye Yönelik Operasyonlar,1,Plan,1,Polat Can,1,Polemik,1,Polis,109,Polis Baskını,6,Polis Cenazesi,1,Polis Cinayeti,1,polis noktası,1,Polise Yönelik Silahlı Saldırı,3,Polisle Çatışma,1,Polisler,4,Polit Büro Üyesi,1,Politika,9,Polonya,1,Polonya Askeri,1,Portekiz,1,Poster,1,Pozantı,1,Prag,1,PRG Direktörü,1,Prof. Dr. Akın Yıldız,1,Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu,1,Protesto,10,Protokol Anlaşması,2,Prşmerge,1,Psikolojik Harp,1,PSK,15,ptt,1,Puhu Kuşu,1,Pusuya Düşürüldü,1,Putin,8,PYD,246,PYG,1,Qamişlo,15,Qamişo,1,Qazi Muhammed,2,Qeladize,1,QSD,6,Qubad Talabani,1,Rabia,1,Radikalleşme,1,Radyo Yayını,2,Radyoloji,1,Rahip,1,Rakka,210,Rakka Operasyonu,18,Rakka-Menbic Yolu,1,Rama Yade,1,Ramadi,2,Ramazan,2,Ramazan Ayı,3,Ramazan Kadirov,1,Ramazan Öğüt,1,Ranya,1,Rap,1,Rapor,5,Real Madrid,4,Recep Akdağ,3,Recep Tayyip Erdoğan,296,Reece Harding,1,referandum,318,Referandum Çağrısı,2,Refik Hariri,1,Reform,1,Reform ve Yeniden Yapılandırma Süreci,1,Reformcular,1,Rehine Krizi,3,Reina,5,Rejim,12,Rejim Askeri,2,rejim güçleri,16,Rekor,2,Rektör,3,Remzi Kartal,1,REPKA,1,Resim,1,Resmi Arabuluculuk,1,Resmi Davet,2,Resmi Dil,2,Resmi Gazete,8,reuters,9,Revanduz,1,Rewanduz,2,Rex Tillerson,15,reza zarrab,5,Rıza Altun,4,Rifat Hisarcıklıoğlu,1,Rimelan,1,Rindamin,1,Rio de Janeiro,1,Riyad,2,Rize,1,Robert Fisk,1,Robert Ford,1,Roboski,11,Roboski Katliamı,6,Rodi Ve Perwin,1,Roj,1,Roja Peşmergeleri,1,Rojava,458,Rojava Asayiş,2,Rojava Asayişi,1,Rojava Federasyonu,1,Rojava Kantonları,4,Rojava Kürdistan,21,Rojava Kürdistanı,3,Rojava Peşmergeleri,13,Rojava Peşmergesi,4,Rojava Temsilciliği,1,Rojavalı Peşmergeler,4,Rojda Felat,1,Rojhilat,10,roketatar,2,Roketatar Mermileri,1,Roketatar Mermisi,1,Roketatarlı Saldırı,5,roketli saldırı,2,Roma,1,Romanya,2,Roportaj,2,Röportaj,23,RTÜK,4,Rudaw,14,Rûdaw Araştırma Merkezi,1,Rudaw Medya Grubu,3,Rudaw TV,2,Rum Lider,1,Rus,1,Rus büyükelçi,3,Rus İstihbaratı,2,Rus Pilotlar,1,Rus Profesör Vilademir Vasiyef,1,Rus Uçağı,5,Russia Today,1,Rusya,558,Rusya Devlet Başkanı Putin,2,Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,5,Rusya Dışişleri Bakanı,2,Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,3,Rusya Federal Uzay,1,Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı,1,Rusya Hava Kuvvetleri,1,Rüşvet,1,Rütbe Yükseltme,1,Ryan Crocker,1,S-KDP,1,S&P,2,SA-7 Füzeleri,1,Saadet Partisi,5,Saat,2,Sabah Gazetesi,4,Sabiha Gökçen,1,Sabri Ok,1,Saçmalık,1,Saddam,3,Saddam Hüseyin,11,Saddam Rejimi,1,Sadık Khan,1,Sadırı,1,Sadiq Khan,1,Sadr,3,sadr hareketi,2,Sadullah Ergin,2,Sağcı,3,Sağlık,15,Sağlık Bakanı,1,sağlık bakanlığı,2,Sağlık Merkezi,1,Sahibi,1,Sahil Güvenlik Komutanlığı,1,sahte,1,Sait Çürükkaya,11,Sait Elçi,2,Sait Heriri,1,Sait Nursi,1,Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı,1,Sakine Cansız,2,Salah Beytullah Akreyi,1,saldır,1,Saldırı,177,Saldırı Girişimi,1,Salih Muslim,4,Salih Müslim,49,Salih Müslüm,1,Salih Süleymani,1,Salim Ensarioğlu,1,Samandağ,1,samarra,1,Sami Yusuf,1,Samsun,2,Sana Ne Oluyor,1,Sanat,15,Sanatçı,2,Sancaktepe,1,Sansür,1,Sara Aktaş,1,Saray,1,Saray Belediye,1,Sardahst,1,Sarıkamış Köyü,1,Sarıkamış Mahallesi,1,Saro Qadir,1,Sason,2,Satranç,2,Satürn,1,Savaş,25,Savaş Suçu,2,Savaş uçağı,4,Savaş Uçakları,19,Savaşçı,2,Savcı,6,Savcılar,1,Savcılık,2,Save The Children,1,Savunma Bakanı,7,Savunma Bakanlığı,7,Savunma Bakanlığı Özel Temsilcisi,1,Savur,1,Sayıştay,1,Sayiş,1,SDG,16,Sebahat Tuncel,5,Seçim,32,Seçim Anketi,3,Seçim Barajı,4,Seçim Kampanyası,1,Seçim Sonuçları,4,Seçimler,17,Seçki,59,Seçmeli Ders,1,Sedat Şenoğlu,1,Seferberlik,6,Sefin Dizeyi,1,Segei Lavrov,1,Segvan Yaman,1,Sel,1,Selahaddin Bahaddin,1,Selahaddin Eyyubi Eğitim Kurumları,1,Selahatin Demirtaş,11,Selahattin Demirtaş,179,Selçuk Bayraktar,1,Selfie,1,Selin Sayek Böke,2,Selma Irmak,1,Semalka,3,Senegal,4,Senegalli,1,SEO,1,Serbest Bırakıldı,4,Serbest Ferhan Sindi,1,Serbest Piyasa,1,Serdar Karatay,1,Serdeşt,2,Sergey lavrov,28,Serj Sarkisyan,1,Serkan Kanireş,1,Sersal,1,Sertac Bucak,1,Sertaç Bucak,9,Servet Abişka,1,Servis,1,SES,1,Ses bombası,1,Ses Kaydı,1,Sevinç,1,Seviye,1,Sevkiyat,2,seyh maksud mahallesi,2,Seyit Rıza,2,Seyr-i Mesel,1,Seyranbende Sınır Kapısı,1,Sezgin Tanrıkulu,4,Sezin Öney,1,Sherri Kraham Talabani,1,Shiraz Star,1,Sıcak,1,Sığınmacı,7,sığınmacılar,3,Sıkı Yönetim Komutanı,1,Sıkıyönetim,3,Sınav,4,Sınav Soruları,2,Sınavlar,1,Sınır,5,Sınır Tanımayan Doktorlar,1,Sınır Ticareti,3,Sınırdışı,1,Sınırlar,4,Sınırsız,1,SIPRI,1,Sırac Oğuz,1,Sıraç Oğuz,2,Sırbistan,1,Sırrı Sakık,5,Sırrı Süreyya Önder,28,Sibel Yiğitalp,1,Siber,1,Sigara,2,Sihizim,1,Siir,1,Siirt,40,Sikorsky,1,Silah,17,Silah Ambargosu,4,Silah Desteği,4,Silah Eğitimi,1,Silah Kaçakçılığı,1,Silah Ticareti,7,silahlı saldırı,43,Silahsız,1,Silahsız Bölgeler,1,Silivri Cezaevi,8,Silop,2,Silopi,12,Silvan,12,Simel Boseli,2,Simon Tisdall,1,Sinan Oğan,4,Sincan,1,Sincar,34,Sinema,6,Singapur,2,Sinni,1,Sinop,1,Sinun,1,Sipan Sino,1,Sipano,1,Sirte,1,Sirte Limanı,1,Sirwan Barzani,2,Sise Bingöl,1,Sistem,1,Sivas,1,Sivas Katliamı,1,Sivasspor,1,Siverek,1,Sivil,11,Sivil Savunma Birlikleri,1,Sivil Toplum Örgütü,1,Siviller,11,Siyahi,2,Siyahiler,3,Siyamend Rahman,1,Siyasal Sistem,1,Siyaset,7,Siyasetçi,1,Siyasi Tutuklamalar,3,Siyasi Tutuklu,2,Siyasi Tutuklular,3,Siyonistler,1,Siyonizm,1,Sky News,1,Slovenya,1,SMDK,2,Soçi,1,Soğuk,3,Soğuk Savaş,3,Sokağa Çıkma Çağrısı,1,Sokağa Çıkma Yasağı,101,Sokağa Çokma Yasağı,2,Sol,3,Solculuk,1,Solomon Adaları,1,Soma,1,Somali,5,Son Bakan,1,Son Dakika Haberleri,10,Son Durum,2,Son Kullanma Tarihi,1,Sonbahar,1,Sondakika,1,Sonuç Bildirgesi,2,Sonuçlar,1,Soran,1,Soruşturma,3,Sosyal Demokrat Parti,1,Sosyal Medya,21,Sosyalist,2,Sosyalist Enternasyonal,4,Sosyalizim,1,Sosyalizm,2,Sotoro,1,Sovyet Kürtleri,2,Sovyetler Birliği,1,Soygun,1,Soykırım,20,Sörf,1,SÖYLEŞİ,1,Sözcü Gazetesi,5,Sözleşme,1,SPD,1,Spor,65,St. Petersburg,2,Staffan De Mistura,8,Standard Poor's,1,Star Gazetesi,4,Stefan Löfven,1,Stephen Bassett,1,Stephen Hawking,4,Stinger füzesi,2,STK,3,Stockholm,2,Stratejik Plan,1,STRATFOR,2,Su,2,Suç Duyurusu,2,Sudan,3,Suikast,35,SUK,6,Sukur el-Rakka,1,Sultan Şeyhmus,1,Sunni Araplar,2,Sur,25,Suriye,963,Suriye Arap Cumhuriyeti,1,Suriye Barış Görüşmeleri,3,Suriye Cumhuriyeti,1,Suriye Demokratik Güçleri,7,Suriye Devlet Televizyonu,1,suriye görüşmeleri,1,Suriye Halkı,1,Suriye İnsan Hakları Gözlemevi,11,Suriye Kürt Demokrat Partisi Yöneticisi,1,Suriye Kürt Sol Partisi (PÇK-S),1,Suriye Kürt Ulusal Konseyi,1,Suriye Muhalefeti,11,Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu,1,suriye ordusu,59,Suriye Politikası,1,suriye rejimi,25,Suriye'de Kürt Devleti,1,Suriye'nin Bütünlüğü,1,Suriyeli,1,Suriyeli Kürtler,31,Suriyeli Muhalifler,6,Suriyeli Mülteciler,3,Suriyeli silahlı gruplar,1,Suriyeliler,10,Suriyelilere Vatandaşlık,4,Suruç,4,Suruç İçin Adalet Platformu,1,Suruç Katliamı,3,Susurluk,1,Susuzluk,1,Suudi Arabistan,58,Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı,1,Süleyman Soylu,24,Süleyman Şeyhnebi,3,süleymaniye,26,Sümer,1,Sümeyye Erdoğan,1,Sünni,27,Sünni Araplar,4,Sünni Federal Bölge,1,Sünniler,2,Sünnilik,1,Süper Ay,2,Süper Koku Alıcı Fareler,1,Süper Perşembe,1,Sürgün Parlamentosu,1,Süryani,7,Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği,1,Süryaniler,4,Sykes - Picot Antlaşması,2,Sykes Picot,2,Sykes-P,1,Sykes-Picot Anlaşması,5,SYRIZA,2,Şabak,4,Şaban Dişli,2,Şabek,1,Şabek Kürtleri,5,Şahe,1,Şahin Alpay,1,Şahsiyetler,1,Şair,1,Şam,22,Şam Büyükelçisi,1,Şam Yönetimi,15,Şamar,1,Şamil Tayyar,3,Şampiyon,3,Şanghay İşbirliği Örgütü,1,Şanlıurfa,19,Şark el Evsad Gazetesi,1,Şarkı,5,Şaxê,1,Şaxewan Abdullah,1,Şebek,1,Şebnem Korur Fincancı,2,Şeddade,1,Şeffaflık,2,Şeh Said,1,Şehba,1,Şehir,1,Şehit,12,Şehit Komutan Faysal Ebu Leyla Operasyonu,2,Şehmus Özer,3,Şehram Emiri,1,Şemdinli,37,Şems el-Şimal,1,Şener Şen,1,Şengal,154,Şengal Ateşkes,1,Şengal Kaymakamı,1,Şengay İşbirliği Örgütü,1,Şerafettin Elçi,1,Şerefhan Bitlisi,1,Şerif İsmail,1,Şervan Derviş,3,Şevket Berbihari,1,Şevki Yılmaz,1,Şexmaqsud,3,Şexnebi,1,Şeyh Abdusselam Barzani,1,Şeyh Cafer Mustafa,1,Şeyh Hasun,1,Şeyh Mahmut Yeşil,1,Şeyh Maksut,1,Şeyh Said,2,Şeyh Sait,1,Şeyhmaksut,3,şeyma,1,Şırnak,96,Şırnak Bombalanıyor,1,Şırnak Valiliği,3,Şiddet,3,Şiddetsizlik,1,Şifa Gerdi,1,Şii,48,Şii Araplar,2,Şii Haşdi Şabi,12,Şii Haşdi Şabi Milisleri,16,Şii Heşdi Şabi Milisleri,5,Şii IŞİD,1,Şii Koalisyonu,2,Şii Milisler,5,Şii Partiler,1,Şii Türkmenler,1,Şiiler,11,Şiilik,1,Şiir,2,Şimon Peres,2,Şiraz Star,1,Şirvan,15,Şişili Etfal Hastenesi,1,Şişli,1,Şivan Perwer,1,Şoför,1,Şok,1,Şoreşgerên Menbic Taburu,1,T-KDP,1,Taarruz,1,Tabela,3,Tabka,6,Tabka Askeri Hava Üssü,1,Tablo,2,Tabur,1,Taciz,2,Taekwondo,2,Tahir Elçi,9,Tahliye,22,Tahliyeler,3,tahran,4,Tahsin Bey,1,TAK,21,Taksi,1,Talabani,4,Talafer,1,Talat Paşa,1,Taliban,9,Talimat,1,Tampon Bölge,5,Tank,3,Tanker,1,Tapınak,1,Tarık Haşimi,2,Tarım,7,Tarih,43,Tarihi İmza,2,Tarihte Bugün,11,Tartışma,2,Tartışmalı Bölgeler,1,Tasarı,1,Tatil,3,Tatvan,4,Tavaf,1,Tavuk Eti Yasağı,1,Tayland,1,Taziye,2,Tazminat,4,TBMM,102,TBMM Başkanı İsmail Kahraman,1,TC,1,tecavüz,4,Ted Cruz,2,TEDAŞ,1,Tedavi,2,Tehdit,14,Tek Çocuk Uygulaması,1,Tek Parti,1,Teke Tek,1,Teknisyen,1,Teknoloji,9,Teksas Eyaleti Senatörü,1,Tekvando,2,Tel Abyad,8,Tel Hamis Tugayları,3,Tel Örgü,1,Telafer,15,Telal Silo,2,Telefon,2,Telefon Görüşmesi,8,Televizyon,1,Telisquf,1,Temmuz,1,Temsilcilik,7,Tepki,3,Terahertz Görüntüleme,1,Terör,5,Terör Listesi,2,Terör Örgütleri Listesi,4,Terör Saldırıları,3,Terörizm 2015 Ülkeler Raporu,1,Terror Attack,1,Teslim,1,Teşekkür,1,TEV-DEM,7,TEVDA,1,TEVDEM,4,Texas,2,The Guardian,7,The Hill,1,The Nation Gazetesi,1,The Newyork Times,2,The Times Gazetesi,9,The Washington Post,7,Theresa May,3,Tıl Skof,1,Tıp öğrencisi,1,Tır,2,Ticaret,2,Til Koçer,1,Til Temur,1,TİP,1,Tiyatro,3,TL,2,To Ciyawazi,1,TOBB,1,Tokaçlı Köyü,1,TOKİ,4,Tokyo,1,Tokyo Büyükelçiliği,1,Tolga Tanış,3,Tom ve Jerry,1,Tony Blair,1,Tony Ekman,1,Top,1,Top Mermi,1,Topal Faruk,1,Toplantı,8,Toplu Mezar,4,Toplumsal Doku,1,Torba Yasa,2,Towers,1,Trabzon,6,trabzonspor,1,Trafik,1,Trafik Kazası,6,Trakya,1,Tren,3,Tren Kazası,1,TRT,9,Trump,4,Trump Towers,1,TSK,245,tsunami,2,Tuba Çiçek,6,Tugay Komutanlığı,1,tuğba hezer,4,Tuğgeneral,4,TUİK,1,Tukcell,1,Tuncay Özkan,1,Tunceli,12,Tunceli Valiliği,1,Tuncer Bakırhan,4,Tunç Mahallesi,1,tunus,2,Turgut Özal,2,Turgut Özal Üniversitesi,1,Turgutlu,1,Turist,1,Turizm,4,Turkiye,2,TURKSAT,2,Tuşba,2,Tutankamon,1,Tutuklama,11,Tutuklamalar,58,Tutuklanma,4,Tutuklu,4,Tuzhurmatu,6,Tüfek,1,TÜİK,2,Tükiye,1,Tümgeneral Kasım Süleymani,1,TÜMÜ,6,Tünel,3,Türbe,1,Türk,10,türk askeri,12,Türk Bayrağı,1,Türk Devleti,3,Türk Hava Yolları,1,Türk Konsolosluğu,1,Türk Lirası,2,Türk Milliyetçileri,1,Türk Ordusu,7,Türk Patent Enstitüsü,1,Türk silahı,1,Türk Silahlı Kuvvetleri,3,Türk Solu,2,Türk Subaylar,2,Türk Şirketleri,1,Türk tankı,1,Türkan Elçi,1,Türkçe,6,Türkçe Olimpiyatları,1,Türkiye,1214,TÜRKİYE,212,Türkiye Büyük Millet Meclisi,1,Türkiye Halkı,1,Türkiye Hepimizin,1,türkiye hükümeti,1,Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi,1,Türkiye Manşet,1,Türkiye Radyosu Televizyonu,1,Türkiye Sınırı,2,Türkiye Vatandaşı,1,Türkiye Vatandaşlığı,1,Türkiye'nin Kredi Notu,2,Türkiyeli,1,Türkiyelileşme,1,Türkler,10,Türkmen,7,Türkmen Cephesi,1,Türkmen Halk Partisi,1,Türkmen Kalkınma Partisi,1,Türkmen Reform ve İlerleme Partisi,3,Türkmen Reform ve İlerleme Partisi Başkan Yardımcısı,1,Türkmenler,21,TÜSİAD,1,TV,5,TV Programı,1,TV Spikeri,2,Twitter,21,Twitter Fenomeni,1,Uçak,29,Uçak Gemisi,3,Uçak Kazası,3,Uçaksavar Füzeleri,2,Uçuş Güvenliği,2,Uçuş Yasağı,1,UEFA,2,Uefa Gündem,1,UFO,1,Uganda,2,Ukrayna,12,ulaştırma bakanı,1,Uludere,18,Ulus,1,Ulus Devlet,4,Ulusal Güvenliğe Tehdit,1,Ulusal Hak Partisi,1,Ulusal Kongre,5,Ulusal Ruh,1,Ulusalcı,1,Uluslararası Af Örgütü,7,Uluslararası Bitlis Sempozyumu,1,Uluslararası Destek,1,Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği,1,Uluslararası Koalisyon,3,Uluslararası Kürt Kültür Festivali,1,Uluslararası Savaş Karşıtları,1,Uluslararası Uzay İstasyonu,1,Umed Sabah,1,Umre,1,Umut,1,Umut İttifakı,1,Umut Listesi,1,unesco,3,UNESCO İyi niyet Elçisi,1,UNHCR,1,UNICEF,1,Urfa,18,Urmiye,3,Urmiye Gölü,1,Urmiye Halkı,1,Urmiye Milletvekili Hadi Behadiri,1,usame bin ladin,1,Usame Nuceyfi,3,Uşak,2,Uyarı,3,Uykusuzluk,1,Uyuşturucu,3,Uzanlar,1,Uzay,4,Uzaylılar,1,Uzlaşı,2,Uzman Çavuş,2,Üçyol Jandarma Karakolu,1,Ülke Nüfusu,2,Ülkücüler,3,Ümit Özdağ,5,Ümmet,1,Üniter,1,Üniversite,14,Üniversiteler,2,Ünlüler,1,Ürdün,5,Üs,1,Üzümkıran Köyü,1,Vahap Çoşkun,1,Vahdet Gazetesi,1,Vakıf,2,Vali,7,Valilik,18,Valilikler,2,Van,63,Van Büyükşehir Belediyesi,1,Varil,1,Varşova,1,Varto,3,Vasip Şahin,1,Vatan Partisi,8,Vatandaş,1,Vatandaşlık,5,Vatanın Onurlu Evlatlarız,1,Vatikan,3,Vedat Türkali,1,Vefat,2,Vefik Samarayi,1,Vekil,1,Velat Demiroğlu,1,Veli Küçük,1,Venedik Komisyonu,1,Venedik kriterleri,1,Venezuela,1,Venezüella,1,Veto,2,Veysel Yenigül,1,Vezneciler,4,Video,25,Vietnam,1,Vikipedi,1,Vilayet,1,Viranşehir,5,Virüs Programı,1,Vitali Çurkin,1,Vitaliy Çurkin,2,Viyan Dahil,1,Viyan Daxil,1,Viyana,1,Vize,14,Vladimir Jirinovski,1,Vladimir Putin,53,Volkswagen,1,Vur Emri,1,Vücut Geliştirme,1,Wall Street Journal Gazetesi,8,Washington,6,Washington Post Gazetesi,2,Web Sıralaması,1,Welat Bedirxan,3,Whatsapp,7,Wikileaks,10,Wikipedia,1,Windows 10,1,WRI,1,X Işını,1,Xaneqin,2,Xanesor,2,Xazır Cephesi,2,Xazir,3,Xazir Cephesi,2,Xazir Operasyonu,1,Xem,1,Xerabê Bava,2,Xurmatu,2,Ya Resulallah,1,Yabancı,1,Yabancı Savaşçı,3,Yağış,1,Yağmur,1,Yahoo,1,Yahudi,2,Yakalama,1,Yakalama Kararı,4,Yalanlama,2,Yalçın Akdoğan,1,Yalova,1,Yang Kyoungjong,1,Yangın,21,Yapay Zeka,1,Yaralı,17,Yaralı IŞİD Militanı,1,Yaralı Peşmergeler,1,Yaralı Sayısı,1,Yarbay,2,Yardım,9,Yaresan,2,Yargı,1,yargıtay,6,Yargıtay Başkanı,1,Yarı Başkanlık,1,Yarısını Kaybetti,1,Yarisan,4,Yarisanikik,2,Yarsan,1,YARSAV,1,Yas,2,Yasa,1,Yasak,12,Yasaklar,7,Yasemin Öney Cankurtaran,1,Yasin Aktay,5,Yasir Arafat,1,YAŞ,1,Yaşam,15,Yaşamını Yitirenler,1,Yaşar Büyükanıt,2,Yaşar Nuri Öztürk,1,YAT,1,Yatırım,1,Yaver,2,Yavuz Baydar,1,Yayın Yasağı,2,Yayınevi,1,Yaz Saati Uygulaması,5,Yazar,35,Yazar; Makale,1,Yazarlar,29,Yazılım,1,YBŞ,51,YDG-H,1,Yekgırtu,7,Yekgirto,6,Yekgirtu,3,Yekta Saraç,1,Yemek,1,Yemen,16,Yemin Türk,1,Yeni,1,Yeni Anayasa,13,Yeni Başbakan,3,Yeni Kabine,4,Yeni Şafak Gazetesi,8,Yeni Şafak Yazarı,1,Yeni Üye,1,Yeni Yıl,2,Yeni Yüzyıl Gazetesi,1,Yeniakit,3,Yenikapı,2,Yeraltı Sığınağı,1,Yerel Kaynaklar,1,Yerel Yönetimler,1,Yermük,1,Yeşil Bölge,4,Yeşil Yol,1,Yeşiller Partisi,1,Yeşillik,1,Yevgeniy Lukyanov,1,Yıkım,1,Yılbaşı,3,Yıldırım,1,Yıldızlar,1,Yılmaz Encü,1,Yılmaz Erdoğan,2,Yılmaz Güney,2,Yiğit Bulut,2,YNK,83,YNK(KYB),18,Yoksulluk Sınırı,1,Yol Haritası,2,Yol Kontrolü,1,Yolcu,1,Yolcu Uçağı,1,Yolsuzluk,8,Yozgat,1,YÖK,2,Yönetim,1,YPD,1,YPG,409,YPG Armalı Kamuflaj,2,YPG Asayiş,1,YPJ,24,YPS,3,yps jin,1,YPS-Jin,1,YPS-Şengal,1,YPŞ,9,YRK,2,YSK,20,Yunan Adası,1,Yunanistan,32,Yunanistan Başbakanı,1,Yunus Emre,1,Yurt,1,Yurtdışı,4,Yurtta Sulh Konseyi,1,Yusuf Muhammed,2,Yüksek Seçim Kurulu,1,Yüksekova,36,yürütme Konseyi,1,Yürüyüş,1,Zafer,4,Zaho,1,Zam,5,Zaman Gazetesi,4,Zana Azadi,2,Zanyar,42,Zarok TV,3,Zaxo,3,Zaza,1,Zazaca,1,Zazalar,1,Zehirlenme,1,Zehirli Limon,1,Zekeriya Yapıcıoğlu,11,Zerdüşt,1,Zerdüşti,1,Zerdüştiler,2,Zergele,1,Zernews,3,Zerzevan Kalesi,1,Zırhlı Polis Aracı,5,Zilan,1,Zilan Aldatmaz,1,Zimanê Kurdî,1,Ziraat Türkiye Kupası,1,Ziya Pir,6,Ziyaret,8,Zorla İfadeye Getirilme,4,Zülfü Livaneli,1,
ltr
item
ZERnews: Avustralya'dan İzlenimler - İBRAHİM GÜRBÜZ
Avustralya'dan İzlenimler - İBRAHİM GÜRBÜZ
Sydney Kürt Gençlik Merkezi ve Anadolu Kültür Merkezi'nin daveti üzerine İsmail Beşikçi Vakfı (İBV) heyeti olarak önce Sydney sonra Melbourne kentlerine ziyarette bulunduk.
https://2.bp.blogspot.com/-_Iy4SAaez-c/WH8bpRyhokI/AAAAAAAABMA/9aZg8Mjf7uoDN4fOSUMrtLm2GnfrdVr6wCLcB/s640/ibrahim%2Bgu%25CC%2588rbu%25CC%2588z%2Bavustralya-dan%2Bizlenimler.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-_Iy4SAaez-c/WH8bpRyhokI/AAAAAAAABMA/9aZg8Mjf7uoDN4fOSUMrtLm2GnfrdVr6wCLcB/s72-c/ibrahim%2Bgu%25CC%2588rbu%25CC%2588z%2Bavustralya-dan%2Bizlenimler.jpg
ZERnews
http://www.zernews.com/2017/01/Avustralya-dan-izlenimler-Ibrahim-Gurbuz.html
http://www.zernews.com/
http://www.zernews.com/
http://www.zernews.com/2017/01/Avustralya-dan-izlenimler-Ibrahim-Gurbuz.html
true
5178317166299947469
UTF-8
ZERhaber yükleniyor... Hiç bir konu bulunmadı Liste Olarak Gör Tümünü oku Cevapla Cevaptan vazgeç Sil Yazar ANASAYFA SAYFALAR HABERLER Liste Olarak Gör Sizin için önerilen Konu Arşiv KONU ARA Tüm konular İstediğiniz şey bulunmadı Anasayfa'ya dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip et! Bu içerik özeldir Açılması için beğen yada paylaş Tüm kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır Kod yazı kopyalanamıyor kopyalamak için [CTRL]+[C] (Mac için; CMD+C ) tıklayın

veya facebook ile baglanabilirsiniz