Yekgirtu'dan, KDP ile PKK arasında 'arabuluculuk' hamlesi

Kürdistan İslami Birliği, (Yekgirtu) PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin sorunların çözüme kavuşturulması için PKK ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında arabulucu olmaya çabaladıklarını açıkladı.


Kürdistan İslami Birliği (Yekgirtu), KDP ile PKK arasındaki Şengal sorunun barışçıl yollarla çözülmesine vesile olmak amacıyla arabulucu olmaya çabaladıklarını bildirdi.

K24’e konuşan Yekgirtu Politbüro Üyesi Halil İbrahim, “Biz sorunlarımızı daha da derinleştirmek istemiyoruz. Zaten çok fazla sorunla mücadele ediyoruz. Her iki tarafa sorunu diyalog yoluyla çözmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Sesimizi her iki tarafa da duyurarak diyaloga başvurmaları için çabalıyoruz” dedi.

Siyasi partiler genel olarak başka parçalardaki siyasi örgütlerin diğer parçaların iç işlerine müdahale edilmesini yanlış değerlendiriyor ve sorunların daha da derinleşmesine yol açacağını savunuyor.

Yine K24’e konuşan Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmut, Kürdistani taraflar arasında sorunların çözümü için işbirliğinin olması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Kimse, diğer tarafın iç içlerine müdahale etmemeli. Birlikte iyi işler yapmamız lazım sorunları derinleştirmek değil. Başka parçalardaki Kürtlerin, diğer parçalardaki Kürtlerin iç işlerine müdahale etmeye hakkı yoktur. Tabi karşılıklı uzlaşı çerçevesinde yardım etmek dışında. Misal,  Peşmerge, Demokratik Birlik Partisinin (PYD) talebi üzerine Kobani’ye gitti ve çatışmalar sona erdiğinde yine PYD’nin talebi üzerine geri geldi.”

Kürdistan Komünist Partisi de sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirerek sadece şu anki vaziyetin değil, gelecekte meydana gelecek sorunların çözümünde birlikte hareket edilmesi için de çabalanması gerektiğini söyledi.

K24’e konuşan Komünist Parti Yetkilisi, bütün Kürdistan partilerinin bütün güçlerini, demokrasiye ve hoşgörüye ayırması gerektiğini vurgulayarak partiler arası diyalogun vazgeçilmesi olduğunu söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler