Ads[no]

Ads[no]

30 Aralık 2016

Yekgirtu'dan, KDP ile PKK arasında 'arabuluculuk' hamlesi

Kürdistan İslami Birliği, (Yekgirtu) PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin sorunların çözüme kavuşturulması için PKK ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında arabulucu olmaya çabaladıklarını açıkladı.


Kürdistan İslami Birliği (Yekgirtu), KDP ile PKK arasındaki Şengal sorunun barışçıl yollarla çözülmesine vesile olmak amacıyla arabulucu olmaya çabaladıklarını bildirdi.

K24’e konuşan Yekgirtu Politbüro Üyesi Halil İbrahim, “Biz sorunlarımızı daha da derinleştirmek istemiyoruz. Zaten çok fazla sorunla mücadele ediyoruz. Her iki tarafa sorunu diyalog yoluyla çözmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Sesimizi her iki tarafa da duyurarak diyaloga başvurmaları için çabalıyoruz” dedi.

Siyasi partiler genel olarak başka parçalardaki siyasi örgütlerin diğer parçaların iç işlerine müdahale edilmesini yanlış değerlendiriyor ve sorunların daha da derinleşmesine yol açacağını savunuyor.

Yine K24’e konuşan Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmut, Kürdistani taraflar arasında sorunların çözümü için işbirliğinin olması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Kimse, diğer tarafın iç içlerine müdahale etmemeli. Birlikte iyi işler yapmamız lazım sorunları derinleştirmek değil. Başka parçalardaki Kürtlerin, diğer parçalardaki Kürtlerin iç işlerine müdahale etmeye hakkı yoktur. Tabi karşılıklı uzlaşı çerçevesinde yardım etmek dışında. Misal,  Peşmerge, Demokratik Birlik Partisinin (PYD) talebi üzerine Kobani’ye gitti ve çatışmalar sona erdiğinde yine PYD’nin talebi üzerine geri geldi.”

Kürdistan Komünist Partisi de sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirerek sadece şu anki vaziyetin değil, gelecekte meydana gelecek sorunların çözümünde birlikte hareket edilmesi için de çabalanması gerektiğini söyledi.

K24’e konuşan Komünist Parti Yetkilisi, bütün Kürdistan partilerinin bütün güçlerini, demokrasiye ve hoşgörüye ayırması gerektiğini vurgulayarak partiler arası diyalogun vazgeçilmesi olduğunu söyledi.
Yekgirtu'dan, KDP ile PKK arasında 'arabuluculuk' hamlesi Reviewed by ZEReditor II on 30.12.16 Rating: 5 Kürdistan İslami Birliği, (Yekgirtu) PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin sorunların çöz...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.