Şehit ve Yaralı Peşmerge sayısı açıklandı!

Peşmerge Bakanlığı yaptığı açıklamada IŞİD'e ile savaş sürecinde 654 Peşmerge'nin Şehit olduğunu 9.707 Peşmerge'nin de yaralandığını açıkladı.

Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Sağlık Kurumu Müdürü Şemal Cabbar Yaver, düzenlediği basın toplantısında IŞİD'e karşı savaşta şehit düşen Peşmerelerin sayısını açıkladı.

Şemal Cabbar Yaver, “Ayrım yapmaksızın Musul, Rojava ve Irak'’ın farklı bölgelerinde yaşanan çatışmalarda yaralananları tedavi ettik” dedi.

Peşmerge Bakanlığı yetkilisi, “Mali krizden dolayı birçok bölgede protesto gösteriler ve boykot kararı alınırken, bakanlığımıza bağlı Süleymaniye'deki Şoreş Hastanesi aralıksız bir şekilde hizmet verdi” ifadesini kullandı.

Peşmerge Sağlık Kurumu’nun toplam 425 yatak kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan Şemal Cabbar Yaver, 2016 yılında 1 milyondan fazla hastayı kabul ettiklerini söyledi.

IŞİD'e karşı savaşta 62 peşmergenin kayıp olduğunu belirten Peşmerge Sağlık Kurumu Müdürü, konuşmasına şöyle devam etti:

Savaşta bin 654 peşmerge şehit düştü, 9 bin 707 peşmerge de yaralandı. 61 peşmerge göreve devam edemez raporunu aldı. Savaşta ağır bir şekilde yaralanan 512 kişinin desteğe ihtiyacı olduğu tespit edildi.

Peşmerge Sağlık Kurumu'nun din, ırk ve siyasi düşünce ayrımı yapmadan 4 parçadan gelenlerin yanı sıra, Irak'taki hastaları da kabul ettiklerini dile getiren Şemal Cabbar Yaver, şu bilgileri paylaştı:

Acil bölümlerde 80 bin 546, toplamda 1 milyon 111 bin 133 hasta kabul edildi

Kerkük, Süleymaniye, Ranya ve Germiyan'da bulunan Peşmerge Sağlık Kurumu'na bağlı poliklinikleri 71 bin 630 hasta ziyaret etti

Geçen yıl 864 yaralı peşmerge tedavi amaçlı yurtdışına gönderildi

Sağlık ekiplerimiz 2 ay süreliğine Rojava'ya gönderildi

2 bin 198 kez ambulans alana çıkarken, savaş cephelerine 16 ton ilaç gönderildi

2016'da hasta başvurusu yüzde 65 oranda artarken, mali destek yüzde 70 azaldı

Peşmerge Sağlık Kurumu'nun 834 kişiden olan 132 ekibi mevcut.

Şemal Cabbar Yaver, mali krizin devam etmesi durumda ciddi sorunlar yaşayacakları uyarısında bulundu. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler