Ads[no]

Ads[no]

28 Aralık 2016

Rusya, Şam Yönetimi ile Kürtler arasında mekik dokuyor; Rejim'in 4 şartı...

Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) ile Suriye Hükümeti yetkililerinin Rusya başkanlığında bir araya geldiği öğrenildi.


TEV-DEM heyetinde Yürütme Kurulu danışmanı Bedran Çiyaye Kurd ile Eşbaşkan İlham Ahmed yer aldı.

Dün sabah Haseke'de gerçekleştirilen ve Rus askeri yetkililerinin de katıldığı görüşme, TEV-DEM ile Şam Yönetimi'nin Humeymim Askeri Üssü'ndeki görüşmesinden sonraki ikinci toplantı.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede Rus yetkililer, TEV-DEM ve ENKS ile müzakere yapmak istediklerini dile getirdi.

Rus askeri yetkililerin, Kürtler adına Şam Yönetimi ile müzakerede bulunacak olan heyetin Başkan Mesud Barzani tarafından kabul görmesini istediği öğrenildi.

Suriye Rejimi'nin toplantıda Kürt tarafına 4 şart sunduğu ve edinilen bilgilere göre şartlar şu maddelerden oluştuğu bildirildi:

- Bütün bölgelerde ve resmi kurumlarda Suriye'nin mevcut bayrağının olması

- Gelecek seçimlerde Beşar Esad'ın desteklenmesi

- Suriye'deki bütün Kürt taraflarının müzakerelere katılması

- Federalizmin talep edilmemesi

Rus tarafı TEV-DEM'den federalizm talebinden vazgeçmesini, özerk yönetimin de Kürt Kentleri'nde Şam Yönetimi'nin istediği şekilde Suriye dışında başka isimlerin olmamasını kabul etmesini istedi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Haseke'de olduğu gibi bu kez yine toplantılara katılmadığı bildirildi.

Ruslar tarafından kullanılan Humeymim Askeri Üssü'nde yapılan üçlü toplantıdan sonra ENKS Başkanı İbrahim Bıro Rusya Başkonsolosluğu yetkilileriyle yaptığı görüşmede, TEV-DEM ile birlikte müzakerelere katılmayacaklarını bildirmişti. (Rudaw)
Rusya, Şam Yönetimi ile Kürtler arasında mekik dokuyor; Rejim'in 4 şartı... Reviewed by ZEReditor II on 28.12.16 Rating: 5 Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) ile Suriye Hükümeti yetkililerinin Rusya başkanlığında bir a...

4 yorum:

 1. Hain PYD Kürdistani çoktan sattı. ENKS buna alet haklı olarak olmak istemez. Bırak Kürdistan kavrami artık Rojava kavramı bile kulanilmayacak. En son haber bölgenin ismi artık sadece Kuzey Suriye. Kürt halkı yeterince göç etti sıra isimde. Buda oldu. Artık Rojava Kurdıstan diye bir bölge yok. Kendi bölgesinde azınlık hale düştü. Sayın Barzani'yi severim ama çok büyük hata yaptı. Çoktan girilmeliydi Rojava'ya. Böyle olacağı belliydi. Hasdi Sabı namusuzlar'da artik Kamislo'dayken durum daha da zor oldu. PKK bir ihanet şebekesi. Şengal'dan hemen devolup gitmeli. Barzani hemen bu saatte bile girsin tüm pesmerge gücünle Rojava'ya. Rojava'nin son sansi Kurdıstan bölgesi yetkilerin elinde. Halen neyi bekliyorlar anlamış değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. va kuçık kiye?

   Sil
  2. Tabi emredersin hemen gönderiyorum askerlerimi rojavaya. bi sorun çıkınca sana sorarım sende "aaaa pardon ben öyle düşünmüştüm" mü diyeceksin kurmê reş

   Sil
  3. burda herhangi birinizi kötüleyen biri düşmanınızdır... sizin tek kurtuluşunuz birlik ve beraberliktir onun için birbirinize saygılı olun

   Sil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.