Ads[no]

Ads[no]

29 Aralık 2016

'Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi' ilan edildi

Batı Kürdistan'da (Rojava) "Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi" ilan edildi.


Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusuf, "Suriye’nin bu bölümünde Demokratik Federal Sistemi medya önünde ilan ettiklerini" duyurdu.

Bir diğer Eşbaşkan Mansur Sellum, basın toplantısında, “Suriye’deki sıkıntıların giderilmesi için kökten bir çözüm gerekiyor. Federe bölge sistemi ise bunun için bir adım niteliğindedir. Kendi sorunlarımızı yine kendimiz çözebileceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.
 
Suriye’de demokratik bir anayasanın olmadığını vurgulayan Mansur Sellum, “Suriye’nin en büyük sorunu demokratik bir anayasasının olmayışıdır. Kuzey Suriye’deki demokratik sistemde herkesin hakkı ve görevi güvence altına alınmıştır” dedi.

Mansur Sellum, Suriye rejimini eleştirdiği açıklamasında şöyle konuştu:

“Suriye Hükümeti'nin büyük siyasi sıkıntıları var ve en önemlisi şu ana kadar halk hükümetini oluşturamamıştır.”

Dün, sistemin ismindeki "Rojava" (Batı Kürdistan) ifadesinin kaldırıldığı bildirilmişti.
'Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi' ilan edildi Reviewed by ZEReditor II on 29.12.16 Rating: 5 Batı Kürdistan'da (Rojava) "Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi" ilan edildi. Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi...

3 yorum:

 1. Hainliğin böylesi. Rojava kavramı çıktı. Gözünüzaydin Apocular, Kuzey Suriye size hayırlı olsun. Sıra bayrakta'mis kendileri diyor. Ala Rengin Kürdistan bayrağı zaten kulanmazdi'lar, üç renkli kesk u zor u zer'de milliyetçilik'mis muhahaha. Ama Suriye devleti ulus kalmalı oda milliyetcilik değilmiş. Bunlar hainliği 'de artık devrim kapağında örtüyor. Yaptınız devrim'e de ihanet. Bir halkı yo ettiniz. Allah size fırsat vermiyecek inşallah. Kürtlerin en büyük düşmanı işgalci devletler değil PKK'dir. Birliği herzaman kast etmis sonra ulusal kongre iste. Bunlar böyle samimi işte. Gorani'da al git Kuzey Kore 'ye taşınin. Size Kürdistan'i yuturmayiz. Kürt halkı böyle bir ihanet daha görmedi. Bazı utanmazlar bu hainleri hangi yüzle daha savunucak. Rojava artık fiilen yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrim in kavramsal tanımı kuzey suriyede alınan bu adımı standart insan prosedurunde dogrular niteliktedir ve hukuksal olarak federe bir sistem kendi haklarıni olusturur federe sistem icindeki devlet veya kanton yapilanmalari federe sistem icindeki devlet veya kantonlarca hareket halindedir ve ortak kararlar federal sistem tarafindan belirlenir buda mevcut bolgede kokten degisim niteliginde sayilabilecegi icin devrim kelimesini bu sekilde kantililiga ve acikliga kavusturur,bu olmasi gereken federe sistemi ideolojinizin saglam olmamasindan ve yillardir sure gelen Kürt ozgurluk savasindan bihaber olmaniza baglayabiliriz bu acidan yapmaya calistiginiz elestiri niteligindeki yorum yaziniz hicbir bilimsel yapiya dayanmamaktadir devrim kelimesinide yanlis tanimlamis ve kendi alginizda bunu gercek disi bir sekilde kavramlamissiniz bu acidan bilgisizliginizi sert bir dille elestiriyor ve geregini yapmanizi yani bu ozgurluk mucadelesini ve bagli oldugu tarihsel kuram gelenek ve dusuncelerini arastirmanizi rica ediyorum en bastada devrimin kelime kokeni ve dünyadaki kavramsal kabulünü

   Sil
 2. Sen devrimi git Çin'de yap. Kürtlerin sırtında devletsiz olan bir halkın üstünde bir halkın geleceğini yok etmek ve Suriye ULUS devletin aleyhine çalışmak devrim demek komiklik olur. GÜLÜNÇ. Bu "sahte" devrim'in sonucu Kürt halkı tamamen göç ve bölge'den uzaklaştırmak. Yani kültür soykırım bir soykırım. Kürt halkın bayrağı, bölgesinde ismine kast edersen ve halkı baskı altında göçe zorlarsan, sizin asıl amacınız Kürdistani yok etmek. Bu devrim değil PYD adeta kültürel soykırım yapmaktadır. Rojava Kürdistani ilk etapta yok etmek. Şengal'de planlar tutmadı. Şimdilim Rojava KÜRDİSTAN'da başarılısiniz ama Kürt halkı artık herseyi görmekte'dir. Kürt halkı sizi nasıl büyüttüyse küçük yapmasini'da iyi bilir.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.