Ads[no]

Ads[no]

29 Aralık 2016

FLAŞ İDDİA - 'Türkiye/Irak - Türkiye Başika'dan, PKK Şengal'den çekilecek

Irak hükümetinin, Türkiye askerlerinin Başika’dan çekilmesi şartıyla PKK’nin Şengal’den çekilmesini kabul edeceği iddia edildi.

PKK’nin Şengal’deki varlığının sebep olduğu tartışma ve kriz büyüyor.

Ezdi ruhani liderleri, halk ve KBY yetkililerinin, PKK’nin, askeri güçlerini Şengal’den çekmesi gerektiğine yönelik açıklamalarının dozajı her geçen gün artıyor.

HPG Şengal Komutanlığı ise yaptığı açıklamada, ''Bizi Şengal'den çıkarmaya kimsenin gücü yetmez'' ifadelerine yer verilmişti.

Şengal halkı, PKK’nin Şengal’den çıkmasına yönelik topladığı imzaları Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesi Yönetimi ve BM’ye  sunmaya hazırlanıyor.

PKK, IŞİD’in Şengal bölgesine saldırdığı süreçte bölgeye yerleşmiş, ardından bölgede kamplar kurarak burada kalmaya devam etmişti. PKK, Ezdi gençlerinin de katılımıyla Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ)  adı altında bir güç kurmuştu. Peşmerge Güçleri’nin, koalisyon uçaklarının desteğiyle 2015 Kasım’ında Şengal bölgesini IŞİD’den kurtarması ardından PKK’ye bağlı güçler, kasabadaki birçok resmi daireye yerleşmişti.

ABD Irak Büyükeleçisi Duoglass Solomon, PKK’nin, Irak ve Türkiye topraklarında operasyonel hareketlerinin önüne geçmeyi değerlendirdiklerini açıklamıştı.

ŞafaqNews’de yer alan bir habere göre ABD yetkilileri, PKK’den Şengal’deki güçlerini çekmesini istedi.

‘Türkiye ve Irak anlaşmak üzere’

BasNews'e konuşan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Üyesi ve PDK Listesi Parlamenteri Şaxewan Ebdula, ''Türkiye’nin, Başika’daki askerlerini çekmesine karşılık, PKK nin de Şengal’den çekilmesi konusunda Türkiye ve Irak anlaşmaya varmak üzere. Irak bu konuda hazırlıklar yapıyor'' dedi.

Şaxewan Ebdula,  anlaşmada ayrıca Irak hükümetinin, PKK’ye verdiği maddi ve askeri desteğin kesmesine yönelik bir maddenin de yer alabileceğini söyledi.

Şêx Şamo: ABD, PKK’ye çağrıda bulundu

Konu hakkında BasNews'e konuşan Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Ezdi Parlamenteri Şêx Şamo ''ABD’nin, PKK’ye askeri güçlerini Şengal’den çekmesi ve bölgede Peşmerge Güçleri dışında hiçbir gücün kalmaması yönünde çağrıda bulunduğuna dair elimizde bilgi var'' dedi.

Şêx Şamo sözlerini şöyle sürdürdü: ''PKK’nin bölgedeki varlığı,  ABD’nin Şengal’in yeniden inşası konusunda belirlediği yol haritasının önünde engeldir. PKK’nin, Şengal’in geleceğini riske etmesine izin veremeyiz. Güvenlik sorunu da çok ciddi bir şekilde öne çıkıyor. PKK bölgede genç yaştaki insanları silah altına alıyor ve kaçırıyor.''

Şengal Kaymakamı  Mehma Xelîl de, PKK’nin, Ezdilerin kendi topraklarına dönmesi önünde engel olduğunu ileri sürdü.
FLAŞ İDDİA - 'Türkiye/Irak - Türkiye Başika'dan, PKK Şengal'den çekilecek Reviewed by ZEReditor III on 29.12.16 Rating: 5 Irak hükümetinin, Türkiye askerlerinin Başika’dan çekilmesi şartıyla PKK’nin Şengal’den çekilmesini kabul edeceği iddia edildi. PKK’nin ...

1 yorum:

  1. Çok saçma mantıksız bir açıklama
    Onları Çağıran siz değilmiydiniz

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.