FLAŞ İDDİA - 'Türkiye/Irak - Türkiye Başika'dan, PKK Şengal'den çekilecek

Irak hükümetinin, Türkiye askerlerinin Başika’dan çekilmesi şartıyla PKK’nin Şengal’den çekilmesini kabul edeceği iddia edildi.

PKK’nin Şengal’deki varlığının sebep olduğu tartışma ve kriz büyüyor.

Ezdi ruhani liderleri, halk ve KBY yetkililerinin, PKK’nin, askeri güçlerini Şengal’den çekmesi gerektiğine yönelik açıklamalarının dozajı her geçen gün artıyor.

HPG Şengal Komutanlığı ise yaptığı açıklamada, ''Bizi Şengal'den çıkarmaya kimsenin gücü yetmez'' ifadelerine yer verilmişti.

Şengal halkı, PKK’nin Şengal’den çıkmasına yönelik topladığı imzaları Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesi Yönetimi ve BM’ye  sunmaya hazırlanıyor.

PKK, IŞİD’in Şengal bölgesine saldırdığı süreçte bölgeye yerleşmiş, ardından bölgede kamplar kurarak burada kalmaya devam etmişti. PKK, Ezdi gençlerinin de katılımıyla Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ)  adı altında bir güç kurmuştu. Peşmerge Güçleri’nin, koalisyon uçaklarının desteğiyle 2015 Kasım’ında Şengal bölgesini IŞİD’den kurtarması ardından PKK’ye bağlı güçler, kasabadaki birçok resmi daireye yerleşmişti.

ABD Irak Büyükeleçisi Duoglass Solomon, PKK’nin, Irak ve Türkiye topraklarında operasyonel hareketlerinin önüne geçmeyi değerlendirdiklerini açıklamıştı.

ŞafaqNews’de yer alan bir habere göre ABD yetkilileri, PKK’den Şengal’deki güçlerini çekmesini istedi.

‘Türkiye ve Irak anlaşmak üzere’

BasNews'e konuşan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Üyesi ve PDK Listesi Parlamenteri Şaxewan Ebdula, ''Türkiye’nin, Başika’daki askerlerini çekmesine karşılık, PKK nin de Şengal’den çekilmesi konusunda Türkiye ve Irak anlaşmaya varmak üzere. Irak bu konuda hazırlıklar yapıyor'' dedi.

Şaxewan Ebdula,  anlaşmada ayrıca Irak hükümetinin, PKK’ye verdiği maddi ve askeri desteğin kesmesine yönelik bir maddenin de yer alabileceğini söyledi.

Şêx Şamo: ABD, PKK’ye çağrıda bulundu

Konu hakkında BasNews'e konuşan Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Ezdi Parlamenteri Şêx Şamo ''ABD’nin, PKK’ye askeri güçlerini Şengal’den çekmesi ve bölgede Peşmerge Güçleri dışında hiçbir gücün kalmaması yönünde çağrıda bulunduğuna dair elimizde bilgi var'' dedi.

Şêx Şamo sözlerini şöyle sürdürdü: ''PKK’nin bölgedeki varlığı,  ABD’nin Şengal’in yeniden inşası konusunda belirlediği yol haritasının önünde engeldir. PKK’nin, Şengal’in geleceğini riske etmesine izin veremeyiz. Güvenlik sorunu da çok ciddi bir şekilde öne çıkıyor. PKK bölgede genç yaştaki insanları silah altına alıyor ve kaçırıyor.''

Şengal Kaymakamı  Mehma Xelîl de, PKK’nin, Ezdilerin kendi topraklarına dönmesi önünde engel olduğunu ileri sürdü.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler