FLAŞ İDDİA - PKK: 12 Türk askerini esir aldık

Diyarbakır’da düşen F-16 savaş uçağının PKK’liler tarafından füze ile vurulduğunu iddia eden KCK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, geçtiğimiz gün 12 askerin PKK'ye esir düştüğünü söyledi.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, geçtiğimiz gün Diyarbakır’da düşen F-16 savaş uçağının kendileri tarafından füze ile vurulduğunu ve 12 askerin esir alındığını iddia etti.

Karayılan, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada ‘İlk defa uçak düşürdük’diyerek, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karayılan ilk defa uçak düşürdüklerini de iddia ederek, "bu yeni bir olaydır. Daha önce düşen uçaklar olmuştur. Fakat o uçaklar kendileri düşmüştür. Daha önce Gabar’da düştü, Xakurkê’de düştü. Benim bildiğim kadarıyla daha önce iki tane düşmüştür. Yani gerilla darbelemiş düşmüş veya kendisi düşmüş, bir şekilde düşmüşler. Fakat bunu, gerilla füzeyle vurmuş ve düşürmüştür. İnanmayan gitsin orada yaşayan ve bu olayı gözüyle gören köylülere sorsun" dedi.

Karayılan bu süre zarfında 14 arkadaşlarının sağ olarak yakalandığını ve kendilerinin de 12 askeri esir aldıklarını iddia etti.

Karayılan'ın "12 askeri esir aldık" açıklaması ile ilgili devlet yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.