"Batı'nın Suriye'deki rolü azalıyor"

İngiliz Financial Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için Rusya ile birlikte bir plan hazırladığnı açıklamasını değerlendirdi: Batı'nın Suriye'deki rolünün azaldığını bir göstergesi.


Financial Times'ta yer alan haber gazetenin Moskova muhabiri Kathrin Hille ve Beyrut muhabiri Nazih Osseiran'ın imzalarını taşıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü "Suriye'de kalıcı bir ateşkese ve siyasi çözüme yakınız" şeklindeki sözlerine değinen haberde, Çavuşoğlu'nun, "Suriye'de çözümle ilgili iki metin var. Biri siyasi geçiş süreci, diğeri de ateşkesle ilgili. Bu anlaşmalar her an uygulanabilir" özlerine yer verildi.

Rusya, İran ve Türkiye dışişleri ve savunma bakanlarının geçen hafta Moskova'da yaptıkları görüşmeleri ve açıklanan deklarasyonu hatırlatan Financial Times, tüm bu gelişmelerin Batı'nın Suriye'deki rolünün azaldığının altını çizdiğini vurguluyor.

Gazetedeki haberde ayrıca, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun herhangi bir detay vermediği ve Suriyeli muhaliflerin Türkiye ve Rusya'nın önerileri kabul edip etmeyeceklerinin belirsiz olduğu vurgulanıyor.

Öte yandan Suriye'de daha önce ilan edilen benzer ateşkeslerin başarısız olduğunu da hatırlatmış.

Gazeteye konuşan Suriyeli muhalif bir yetkili, herhangi bir anlaşamada ülke çapında bir ateşkese ve IŞİD ile mücadeleye değinilmesi ancak detaylar üzerindeki çalışmaların sürdüğünü söylemiş.

Financial Times'taki haberin devam şu şekilde:

"Kremlin, Anadolu Ajansı'nın, Moskova ve Ankara'nın genel bir ateşkese yönelik olarak anlaştıklarına dair haberini doğrulayamayacağını açıkladı. İki ülkenin, (Suriye Devlet Başkanı) Esad'ın oynayacağı role ilişkin görüş ayrılıklarını nasıl giderecekleri de belirsiz. Çavuşoğlu bir kez daha, Ankara'nın, Suriye Devlet Başkanı'nın siyasi çözümün önünde engel olduğuna yönelik görüşünü tekrarladı."

Son olarak gazeteye konuşan ve Rusya'ya Suriye politikası konusunda danışmanlık yaptığı belirtilen ancak adı açıklamayan bir Rus Ortadoğu uzmanı ise şunları söylemiş:

"Esad esnek olabilir. Siyasi sürece dahil olması için pozisyonunda bazı değişiklikler yapması gerektiği de kendisine söylendi."