Gökyüzü neden mavidir, gün batımında neden kızarır? İşte ilginç cevabı!

Foto: Hakkari'de gökyüzü ve meşhur ters laleler eşliğinde çocuklar

Botan'ın Bêjih Köyü'ndeki, Tenina Sindiyan'da (Yayla), güneşli bir günde çiçek ve laleler içinde sırt üstü uzandığımızda gökyüzünün mavi olduğunu görürüsünüz. Gökyüzü aslında renksiz olmasına rağmen güneşli bulutsuz günlerde mavi renkli görünür. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?


Gökyüzü aslında Mavi değildir. Çünkü atmosfer renksiz gazlardan oluşmuştur. Yani Gökyüzü aslında mavi değildir sadece biz onu mavi görürüz..

Şu da bilinmelidir ki güneş tüm renkleri toplu olarak gönderir, tüm renklerin birleşimini biz insanlar beyaz olarak görür ve algılarız. Bu renk dalgalarının gücü aynı değildir.

Gökyüzü neden mavidir o zaman? 

Çünkü atmosferimize Güneş ışınları girdiği anda atmosferimizdeki gaz molekülleri ve toz parçaçıkları çarparak saçılırlar.

Gün ışığı olarak bildiğiğimiz olay aslında değişik bir çok dalga ışından oluşur. En kısa boylu olan mavi ışınlar bu çarpışmadan sonra hemen saçılır, Gökyüzü açık olduğunda mavi ışık diğer ışık türlerine göre en fazla saçılan ışık olarak bilinir. Bu yüzden gökyüzünü biz mavi görürüz.

Bulutlu havada gökyüzü neden gri görünür?

Foto: Cudi Dağı ve bulutlar
Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

Peki neden günbatımında yani güneş  battığınıda gökyüzü kızarır?

Foto: Mardin'den günbatımı
Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler