Ünlü Fransız filozof ve yazar Levy: Dünya hiçbir zaman Kürtler'e borcunu ödemedi!

Peşmerge Güçleri ile ilgili belgeseliyle gündeme gelen Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, Musul cephesine yaptığı ziyarette konuştu: "Dünya Kürtler'e son derece adaletsiz davrandı... Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtlere borcunu ödeyecek"


Çatışma bölgelerine yaptığı ziyaretlerle tanınan Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, “Dünyanın Kürtlere borcunu ödemesinin vakti geldi” dedi.

Bu yılın başında Kürdistan Yönetimi’ne bağlı Peşmerge Güçleri hakkında hazırladığı belgeselle dikkat çeken Lévy, Musul cephesini ziyaret etti. Lévy, ziyaretinin ardından Rudaw'a yaptığı söyleşide gözlemlerini dile getirdi.

Cephede, Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle görüştüğünü aktaran Fransız filozof, Peşmerge'nin IŞİD’e karşı savaşı hakkında, “Bunu hem Irak, hem uluslararası koalisyon, hem de dünya için yapıyorlar. Dünyayı IŞİD vebasından kurtamak için yapıyorlar” dedi.

‘MESUD BARZANİ’Yİ BİRAZ MELANKOLİK GÖRDÜM’

Lévy, Başkan Barzani’yle görüşmesi için ise, “Onda bir melaknoli hissettim çünkü dünyanın geriye kalanı için savaşıyor ve bunu bana söylemedi ama- sanırım, halkının yaptığı fedakârlığı dünyanın anlayıp anlamadığını merak ediyor. Büyük ihtimalle bunu soruyor kendine… Dünyanın, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne medeniyet için yaptığı bu fedakarlığın ödülünü verip vermeyeceğini merak ediyor…” diye konuştu.

Başkan Barzani hakkında söylediklerinin kendi gözlemleri olduğunu vurgulayan Lévy, Kürdistan Yönetimi'nin Musul’un IŞİD’den temizlenmesi sonrası bağımsız olmasını umduğunu söyledi.

Filozof Lévy, “Çünkü dünya Kürtler'e son derece adaletsiz davrandı. Dünya hiçbir zaman Kürtler'e borcunu ödemedi. Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtler'e borcunu ödeyecek” dedi.

Fransız filozof ve yazar Levy'in Peşmerge Belgeseli:ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler