Ads[no]

Ads[no]

4 Şubat 2017

"Sinop Kürtleri, tarihte Türkler'den çok önce orada yaşıyorlardı!"

ZERnews - Özel Haber

ZERnews'e konuşan Araştırmacı Yazar Murad Ciwan, Sinop'ta yaşanan Kürt-Türk gerginliği hakkında yaptığı değerlendirmede Sinop Kürtleri ile ilgili çarpıcı tarihi açıklamalarda bulundu.

Sinop Kürtleri'nin Osmanlı Beyliği'nin henüz o bölgeye hakim olmadan önce orada yaşadıklarını söyleyen Araştırmacı Yazar Murad Ciwan köklerinin bugünkü Doğu Kürdistan(İran) bölgesindeki Kirmanşan ve Şahrezor arasındaki mıntıkadan geldiğini belirtti.

SİNOP'UN DURAĞAN VE BOYABAT KÜRTLERİ NEREDEN GELDİ?

"Sinop'un Durağan ve Boyabat ilçe ve köylerindeki Kürtler, Osmanlı Beyliği'nden önce orada varolan Candarî ve İsfendiyari Kürtlerinin torunlarıdırlar" diyen Murad Ciwan, Candariler(Çandaroğulları)in başkenti Kastamonu ve onların devamı olan İsfendiyarilerin(İsfendiyaroğulları) ise Sinop'tu diye ekledi. Beyleri Osmanlı ya da Türkiye Cumhuriyeti sürgünleri değil, 13. yüzyıl başlarında(1200'ler) Anadolu Selçukluları'nın "uç beyleri" olarak ilk onlar oralara yerleştiler, bunlar Serhad bölgesi beylerindendir. "Ayrıca 'Anadolu Selçukluları' tabirinin de Cumhuriyet sonrası tarihçileri tarafından uydurulan bir tabir olduğunu ve Selçukluların kendilerine 'Rum Selçukluları' dediğini aktardı.

"Candari/İsfendiyari Kürtlerinin Karadeniz'deki güçlü donanması, Osmanlı donanması inşa edilirken 'kurucu unsur' oldu" diyen Araştırmacı Yazar Murad Ciwan asıllarının bugünkü Kirmanşah-Şarezor(Doğu Kürdistan - İran) arası bölgelerden ve bir kaç  uzun bir yolun yolcuları olduğunu söyledi.

Mevzubahis olan konu üzerine 'araştırma tezi'nin devam ettiğini belirten Murad Ciwan bu konuda bir kitap hazırladığını ve önümüzdeki aylarda 'Batı Anadolu Kürtleri' adında bir kitap çıkartıp halka ve tarihe çok daha detaylı bilgiler sunacağını bildirdi.


"Sinop Kürtleri, tarihte Türkler'den çok önce orada yaşıyorlardı!" Reviewed by Welat Bedirxan on 4.2.17 Rating: 5 ZERnews - Özel Haber ZERnews'e konuşan Araştırmacı Yazar Murad Ciwan, Sinop'ta yaşanan Kürt-Türk gerginliği hakkında yaptığı ...

5 yorum:

 1. Seyh said mazlum ve şehit olarak öldü. Amacı islam ve kurandı. Pkk onu kirli emellerine alet etmesin.

  YanıtlaSil
 2. Candaroğulları kürt mü? Gümüştegin de kürt adı değil mi? Durakhan dan gelen Durağan da kürt ilçesi?Diyelim ki bunlar doğru(ki imkansız)bizden daha önce orda olmanız o toprakları sizin yapmaz buralarda ermeniler rumlar 72 millet vardı artık bizim oldu bunu size bir kez daha kanıtlayacağız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. görecez bakalım

   Sil
  2. Sim gercekleri yazalim. sen arkadasim Turkum demenle Turk olamazsin. Turkum demen icin cekik gozlu kisa boylu tignaz bisey olman gerekir. Bunlarin hicbirisi yok sende. Diyer olay ise sudur karadenizin bir sahibi vardi. yani rumlar. elini kolunu sallayan gidip orda arazi kapamazdi. Yani siz rumlar izin vermezdi ve vermedi. Bu birinci. Ikinci Selcuklu doneminde asimile edilen insanlarin olusturdugu bir cete grubu ve savas ganimeti vaadiylen etrafina aldiklari gruplarlan girdikleri yerleri yakip yigan yamyamlar cetesi. kisacasi yaptigim degerlendirmeye ve sonuclara gore Osmanli Turk olmayip su unsurlardan birileri olabilirKurt , Ermeni, Farsi yada melez olabilir. Nasilki Azeriler Turk olmayip katliyamdan gectikten sonra Turkmus gibi yasamaya baslamasi. Osmanli kelimesinin kokeni "Ozmon" ozmon Kurtce kokenlidir anlami ise heybetli dag, gokyuzu, heybetli insan, korkunc , ne yapacagi belli olmayan anlamindadir. Ayni zamanda bunu o zamanlar Kurtler isim olarak Kullaniyorlardi. Bu isimler gibi isimleri araplar kendi cocuklarinada vurdu. Kurtlerle ilgili ne var ne yok Araplar, Farslar ve daha sonra Turkculer tarafindan hep imha ve inkar edildi. Diyer tarafta her bolgenin toplumun diyer ulkelerin elinde bilgisi var. Nasilki Turkiyeyi Kuranlarin hicbirisi Turk olmadigi gibi yalanlarla dolu bir dunya.

   Sil
 3. Sinop ve Kastamonu, Türklerin anayurdu olan Orta Asya'ya kıyasla Kurdistan'a daha yakın. Dolayısıyla Türkler Orta Asya'dan göç etmeden önce Kurdlerin bu iki kıyı şehrine yerleşmesi mümkündür.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.