Qamişlo! Kürtler terkediyor, Araplar yerleşiyor - Artık her açıdan Arap şehri oldu!

Son yıllarda Suriye iç savaşı sebebiyle Batı Kürdistan'a (Rojava) dışarıdan Araplar gelip yerleşirken, Kürtler ise terkediyor, Kürdistan'ın bu parçası hızla Araplaşmaya devam ediyor...

Diğer kentlerden sonra son dönemlerde özellikle Batı Kürdstan'ın en büyük ve merkezi kenti olan Qamişlo'da (Kamışlı) oran korkutucu boyuta ulaştı. 

Kürtler'in çoğunluğunun terkettiği Qamişlo'da bu yıkıcı süreç, geçtiğimiz 27 Temmuz'daki patlamadan sonra yoğunlaşarak artmaya başladı.

Qamişlo emlakçıları eskiden ülkesini bırakmayacağını, göç etmeyeceğini söyleyen halk şimdi evlerini satışa çıkardı. Emlakçılar "Kürtlerin evlerini Rakka, Deyrezor ve Halep arapları satın alıyor" diyor.

Qamişlo emlakçılarından Bavê Hozan yaptığı açıklamada "Son Qamişlo patlamasından sonra, Kürtler evlerini satıyor, doktorlar muayenehanelerini satışa çıkardı. Satın alanlar çoğunlukla Halep Vilayeti Arapları, ardından Rakka ve Deyrezor Araplarıdır. Bunlar burada yerleşiyor, demokrafi tamamen değişti artık burası (Qamişlo) Araplaştı" şeklinde konuştu.

Qamişlolu siyasi gözlemci, emlakçı ve vatandaşların açıklamalrını dinlemek için bu ses kaydını dinleyebilirsiniz: 


Qamişlolu siyasi gözlemci Diyari Sadun konuya değinerek "Aklında şehrini terketmek hiç olmayan (Kürtler) artık sorgulamaya başladı, acaba burada yaşayabilir miyiz, temel hayat ihtiyaçları nerede? Bizi bu patlamalardan koruyacak asayiş nerede? İşte bu sebeplerle memleketinde yaşayamayacağını, tutunamayacağını düşünen halk gidiyor. İste bu şehrin demokrafisik değişiminde büyük bir etki yapıyor." dedi.

Evlerini satışa çıkaran Qamişlolu Kürtler, Araplar'a satmak istemediklerini ancak buna mecbur olduklarını söylüyor.

Evini satışa çıkaran Mihyedin Sofu durumunu anlatırken "Hayat burada mümkündür, pahalılık, şartlar çekilmiyor. Uzun zamandır evimis atmayı planlıyordum ama son patlama evimi satma fikrini güçlendirdi. Araplara satmak istemiyorum ama son anda bazı araplar geldi, belki onlara satmaya mecbur kalırım" dedi. 

Qamişlolu gözlemcilere göre Qamişlo'nun demografik yapısı (nüfus yapısı) çok değişti, geçmişte 4 parça Kürdistan'ın en büyük ticari merkezi olan bu şehrin ticareti artık tamamen dışarıdan gelen arapların eline geçti.

Her ne kadar Kürt halkı dillendirmekten korksa da, PYD'nin (KCK) Arap, Türkmen ve Süryanilere insani, konuksever yaklaşımı fakat Apocu ideolojiye bağlı olmayan Kürtlere saldırgan, tehdit edici yaklaşımı Kürt halkın Batı Kürdistan'ı (Rojava) terkedip kaçmasını sağlayan en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz Newroz'da Kürdistan bayraklarını diken kadın terzinin PYD'den kaçarak Erbil'e sığınması, Kürdistan bayrağını o zaman dalgalandıran Kürtlerin o anılarını anlatırken, Rengin Şero'nun hazırladığı belgeselde yüzlerini saklayarak anlatması bunun en çarpıcı örneklerden biridir. Başka bir çarpıcı örnek olarak 8 ayrı Kürt partisi (ENKS) ve üyesi olan yüzbinlerce Kürd'ün, PYD (KCK) tarafından sahte belge ve yalan haberler hain ve katli vacip olarak gösterilmesi, bazı Kürt gençlerine hedef göstermesi başka bir örnek.

ZERnews arşivinden - 1:

Ciwan Haco'dan PYD'ye çağrı: Bu sorunu çözün!
Kürt halkının Batı Kürdistan'ı (Rojav) terketmesi yerlerine Arapların gelmesine ilişkin olarak konuşan Ciwan Haco "Batı Kürdistan siyasi bir gücün eline geçti, bu sorunu çözmek evvela onların görevi. Kürtler Batı Kürdistan'ı boşaltıyor, bu sorunun çözülmesi lazım, Kürtler orayı boşaltıp Araplar yerine geldikten sonra ne yapacağız!" dedi.

Rudaw TV'ye bağlanan meşhur Kürt sanatçı Ciwan Haco yaptığı açıklamada "Kürt partileri bu sorunun %100'ü olmasa da %60'ını çözebilir" dedi.

Suriye'deki iç savaş sebebiyle Kürtlerin Batı Kürdistan'ı boşaltarak terketmesi, onların yerini Araplar'ın doldurmasına değinen Ciwan Haco gelinen tehlikeli duruma değinerek "İnsanlar zulüm, baskı, fakirlik ile yüzyüze kaldığında kendini kurtarmak ister, bu çok normaldır, tedbirdir. Fakat Batı Kürdistan'ın içinden geçtiği durum çok hassas, Kürdistan'ın demokrafisi (nüfus yapısı) değişiyor. Benim edindiğim bilgilere göre Batı Kürdistan'dan 1 milyon Kürt göç etti. Aslında bu çok çok büyük bir problem. En kötüsü Araplar gelip Kürtlerin yerine yerleşiyor" şekinde konuştu.

Haco "Batı Kürdistan'daki hakim gücün halkın sorunlarını çözmesi lazım, su sorunu, yol, elektrik sorunu çözülmeli. Halk üzerindeki tehlikeler giderilmelidir. Güney Kürdistan da hizmet edebilir, çalışabilir." dedi.

ZERnews arşivinden:

Rojava! Gire Spi esnafı: Kürt kalmadı, tüm müşterilerimiz Arap
Batı Kürdistan'a bağlı (Rojava) Gire Spi esnafı bayram öncesi hayli yoğun. Sürekli yas tutan aileler çocuklarını bayramda sevindirmek için alışveri yapıyor. Esnaf'tan gelen pazar açıklamalarına göre Rojava özgürleştikçe Kürt nüfusu çok fazla azalırken, Arap nüfusu ezici oranda artıyor. Bu durum Rojava Kürdistanı'nın tüm kentlerinde söz konusu.
Savaş ve ulaşım sorunları nedeniyle pahalılıktan dem vuran bir Gre Spi esnafının konuşması arasında geçen bir cümle durumun vahametini ortaya koyuyor. Asnef konuşmasında "Alışveriş yapmaya gelenler hep Arap, Kürtler yok denecek kadar az. Özellikle çocuk ve gençlerden Kürt müşteri yok denilebilir. Bu durum Kürtlerin memleketlerini terkedip Araplar'ın yerlerine geldiğini gösteriyor" diyor.

Bayram elbisesi satan bir esnaf ise şu ilginç açıklamayı yaptıyor: 

"Bu sene esiksine göre daha çok müşteri var. Fakat Kürt genci, çocuğu kamladı, yok; ama Arap çocuk sayısında büyük artış var. Müşterilerimiz hep Arap. Kürt kalmadı, %5 Kürt çocukları gerisi hep Arap".

Alışveriş yapan Kürt aileler "Her evde yas var, zaten çoğunluğu göç etti, biz büyüklerimiz için değil, çocuklarımızı mutlu etmek için bayram alışverişi yapıyoruz, onlara yeni elbiseler alıyoruz" diyor.

Bir esnaf ise konuşmasında şöyle diyor "Geçen seneye göre fiyatlar katlandı. Örneğin, bayram şekeri fiyarı geçen sene 400 Lira iken bu sene 1000 Lira'nın üstünde. Qamişlo ve Halep'te de durum budur. Yollar kapalı bir sebebi de budur. Halep'ten siparişini verdiğimiz şekerler gelemedi."

Rojava Kürdistan'ının Kürtsüzleşme'si sadece Gire Spi'de değil Qamişlo başta olmak üzere bütün Rojava Kürdistanı için geçerli. Girke Lege'de eskiden 1 Arap bile pazarda zor görülürke, şimdi Arap nüfusu %60-70, Kürt sayısı oldukça az. (ZERnews)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler