Belucistan Bağımsızlık Mücadelesi ve Akbar Khan Bugti - ASHRAF SHERJAN

Almanya Cumhuriyetçi Partisi'nden Beluci aktivist Ashraf Sherjan artık makaleleriyle ZERnews'te olacak. Beluc milleti, Kürtler gibi Medler'in torunları olup, Pakistan, İran, Hindistan tarafından istila edilen ülkelerinin, bağımsızlığı için savaşıyor. Belucistan'ın büyük Parçası Pakistan tarafından istila edilmiştir. Pakistan ve Türkiye dostluğuna bu açıdan da bakılabilir. Çok sayıda Beluc alim ve kahramanın soyadı "Kürt"tür. Beluclar tarafından yüzyıllar önce yazılmış KURD GAL NAMAK (Kürt Halkı Kitabı) kitabından kendilerinin Kürtler ile aynı kavim olup Med soylu oldukları yazılır.
Nawab Akbar Shahbaz Khan Bugti'nin yaşamı ve Belucistan Bağımsızlık Mücadelesi

Ashraf Sherjan / ZERNews

Nawab Akbar Shahbaz Khan Bugti bilinen adı ile Akbar Khan Bugti (Ekber Han Bugti) Belucistan Bağımsızlık mücadelesinin kahramanı olup çok zengin bir aileden olmasına rağmen yaşamını halkına adadı.
Foto: Belucistan haritası
Lüks ve zirvede bir hayat yaşama imkanı varken, Ekber Han Bugti dağlarda meşakkatli bir yaşamı seçti. Her şeyini Beluc milletinin uğruna feda etti. O yaşına aldırış etmeden son nefesine kadar cesurca kendi milleti Beluc ülkesi (Belucistan) için kavga etti. Özgürlük için direnen, bağımsızlık mücadelesi liderliği yapan bir şahsiyet olarak tüm Beluc halkının takdirini kazanmış gururu olmuştur.

12 Temmuz 1927'de Belucistan´da Barkan denilen bölgede doğdu. Çocukluğundan itibaren büyük ve cesur bir adam olacağına dair belirtiler vardı kişiliğinde. O eğitime istekli ve derslerine adanmış biriydi, ilaveten ilköğrenimini Aitcheson Koleji'nde Lahor`da yaptı. Ekber Han Bugti ayrıca İngiltere`nin başkenti Londra`da Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1939 yılından babasının vefatı üzerine 13 yaşında geniş bir kitlesi olan aşiretinin lideri olarak seçildi.
Foto: Ekber Han Bugti ile Pakistan'ın kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah
Nawap Ekber Han, Belucistan siyasetinde önemli bir rol oynamaya doğru gidiyordu. O siyasi kariyerine Pakistan Ulusal seçimlerinde (1958) içişleri bakanı seçilerek başladı. Aynı yılın Ekim ayında Pakistan Başkanı İskender Mirza sıkıyönetim ilan etti ve kabineyi lağv etti. 1960`ların başında Ulusal Awami Partisini (Beluci) destekledi ve kendisi büyük bir oy oranıyla seçildi. Yenilen mareşal Eyüp Han onun bu başarısına kızıp onu hapse attırdı. Ekber Han 1960`ların ortasına ta ki uzun bir açlık grevine girene kadar hapiste tutuklu kaldı.

1970`lerin başı Federal Rejim onu Pakistan`daki Belucistan vilayetinin valisi yaptı. Hemen ardından Pakistan ordusunun başına getirildi. Federal Pakistan rejiminin Beluci şehirlerindeki merhametsiz saldırganlığını durdurmaması üzerine valilik görevinden istifa etti.
Foto: Bağımsızlık Mücadelesi veren Baluc savaşçılar
1970`lerdeki bu askeri operasyonlar sırasında Pakistan Ordusu Belucistan'a 100 bin'in üzerinde asker konuşlandırdı. Kara birliklerinin yanısıra İran Şahı F-14 savaş uçakları ve AH-1 helikopterlerini Pakistan ordusuna destek için gönderdi. İran ve Pakistan güçlerinin bu baskınları sonucu 4000'den fazla Beluc sivil katledildi.

Ekber Han Bugti 1988`de Belucistan Ulusal Koalisyonu'na katıldı ve Belucistan eyaletinin başbakanı olarak seçildi. Çok süremeden 1990`da kabinesi Pakistan Ordusu'ndan General Muhammed Musa Han tarafından dağıtılınca o da istifa etti. Birkaç yıl sonra, Ekber Han Bugti Cumhuriyetçi Vatan Partisi adında yeni bir siyasi parti kurdu. Partisi Belucistan`da müthiş popüler oldu ve Ekber Han yeni eyalet meclisine seçildi. Üç yıl sonra Ekber Han Pakistan Ulusal Meclisi'ne seçildi ve Cumhuriyetçi Vatan Partisi'ni temsil etti. Ve Ekber Han Bugti 1977`de tekrar Pakistan Ulusal Meclisi'ne girdi.
Foto: Ekber Han Bugti ve Beluc savaşçılar
2005 yılında bir Beluc kadın doktor askeri üstte bir komutanının tecavüzüne uğradı. Ekber Han Bugti mağdur Beluc doktor için adalet talebinde bulundu fakat eski cumhurbaşkanı Müşerref söz konusu komutan hakkında soruşturma yapılmasına izin vermedi. Buna ilaveten 17 Temmuz 2005`te tam kapsamlı bir askeri baskı başlattı. Ekber Han Bugti`ın aşiretinden çoğu kadın ve çocuk olan 20 masum köylü katledildi.

2005`teki bu katliamdan sonra 87 yaşındaki Ekber Han Bugti dağlara çıkmaya karar verdi. Ve bir yıldan fazla bir süre Ekber Han ve yoldaşları cesurca İşgalci Pakistan güçleriyle savaştılar.

26 Ağustos 2006`da Tatani dağlarında Pakistan ordusu Ekber Han Bugti karşı operasyon başlattılar. Savaş helikopterleri ve uçaklarıyla dağ kimyasal silahlar ilecam bombalandı. Ekber Han Bugti ve 32 yoldaşı o gün o savaşta şehit oldu.
Foto: Ekber Han Bugti ömrünün sonuna kadar mücadele etti!
Pakistan Cumhurbaşkanı Perviz Müşerref'ın Ekber Han Bugti ölmesiyle Beluci ulusalcılığının biteceği düşüncesinin aksine bu ölüm bir başlangıç oldu. Şehit Nawab Akbar Shahbaz Khan Bugti tüm Belucilere ilham kaynağı oldu Belucistan vatanlarını korumaları için. Gencinden en kıdemlisine kadar herkes için Belucların gururu ve mahkumiyetlerinin sembolü oldu.

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı General Perviz Müşerref makamında iken güçlü biri gibiydi ama onun gerçek önemi utanç verici yaşamı devleti tarafından ihanetle suçlanıp sanık koltuğuna oturunca açığa çıktı.

Yoğun tartışmalar rağmen, Nawab Akbar Shahbaz Khan Bugti hep anılacak ve hep Beluc halkının kahramanı olarak gösterilecek. O hala kalbimizde yaşıyor.

Ashraf Sherjan
Beluci Aktivist, Alman Cumhuriyetçi PartiANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler