Osman Baydemir'den eksik Tahir Elçi cinayeti açıklaması / Canlı yayında "öldürün" talimatı..Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Osman Baydemir yaptığı açıklamada "Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı" dedi.

Cinayet'e ilişkin yaptığı açıklamada sadece Türkiye Hükümeti'ni suçlayan Baydemir, Kürtler'e karşı gerçekleştirilen savaşın "danışıklı" boyutun ihmal etti. Cinayetten 2 hafta önce PKK'nin yayın organı Med Nuçe canlı yayınında "Siyasetimizi eleştiren Tahir Elçi ve Altan Tan gibileri Kürdistan'da yaşatılmamalıdır" diyen PKK medyası genel sorumlularından Zana Azadi'ye hiç değinemedi.
ZERnot: Mednuçe'de Tahir Elçi ve Altan Tan'ın öldürülme talimatının Zana Azadi tarafından verilmesi üzerine Altan Tan canlı yayına bağlanmak istemiş fakat konuşmasına izin verilmemişti. Altan Tan da kişisel Twitter hesabında "Med Nuçe Tv'de kendini bilmez bir zavallı hakkımda ileri geri konuşuyor. Med Nuçe'ye bağlanmak istiyorum. Cesareti varsa tartışalım. MED NUÇE yetkililerine sesleniyorum. Cevap hakkımı kullanmak istiyorum. Beni yayına bağlayın" demişti. Bunun yanı sıra Tahir Elçi cinayetine sebep olan çatışmada polisle çatışan bir şahsın, ölüm talimatı veren Zana Azadi'nin akrabası olduğu iddiası var. Osman Baydemir gibi önemli şahsiyetlerin bu girişimlere göz yumması, Tahir Elçi gibi değerli Kürt şahsiyetlerinin öldürülmesine destek vermek anlamına geliyor. 
Tıkla! İran da sivil Kürtler'e yöneldi: 20 kişi kaçırıldı, idam edilebilirler...
Organize bir cinayete kurban giden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin mezarı başında düzenlenen anma programında konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "Katiller o kadar alçak ki, onun arkasındaki siyasi saik o kadar alçak ki, çıkıp işlediği cinayeti dahi üstlenmiyor. Tahir Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı" dedi.

Merkez Sur ilçesindeki 4 ayaklı minare önünde 28 Kasım 2015 günü basın açıklaması yaptıktan sonra -ilginç bir şekilde- PKK'liler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada başından vurularak şehit olan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bayram nedeniyle Yeniköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen anma programına, baro üyelerinin yanı sıra HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir katıldı.

'HEDEF GÖSTERİLDİ KATLEDİLDİ'

Kendisi de Diyarbakır Barosu üyesi avukat olan Osman Baydemir yaptığı konuşmada, Tahir Elçi cinayetinin bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajı olduğunu söyledi. Baydemir, Elçi'yi öldürenlerin yargılanacağını ifade ederek şöyle konuştu: "İnancımıza göre şehitler bizi görürler, yaşama ara vermezler. Bu minvalde şehidimiz Tahir Elçi'yi mezarı başında ziyaret ettik ve bayramını tebrik ettik. Bu bir faili meçhul cinayeti değildir. Bu bilinçli olarak katletmedir. Tahir Elçi fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı önce televizyonlarda linç edildi, hedef gösterildi, kalemi kırıldı. Akabinde de alçakça katledildi. Çok açık ve net söylüyorum, alçakça katledildi. Katiller o kadar alçak ki, onun arkasındaki siyasi saik o kadar alçak ki, çıkıp işlediği cinayeti dahi üstlenmiyor. Tahir Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı. Müzakere, barış ve sorunları diyalogla aşma döneminin bittiğini ve aynı zamanda kanla, yıkımla, kaosla yeni bir dönemin, yeni bir sayfanın açıldığının ilanın cinayetiydi. O katiller, o alçaklar, insanlıktan nasibini almamışlar halen bu şehrin sokağında aramızda dolaşıyorlar. Hiç bir şüpheleri olmasın, bir gün gelecek yargılanacaklar. Diktatörlere de bir masajım olacak. O 'tek dil, tek, tek, tek' diyen diktatörler, bu dünya size kalmaz. Ben faili meçhul cinayet tabirini kabul etmiyorum. Çok açık, bariz, hedef gösterilmiş, uygulanmış bir siyasi cinayettir. Daha önceki siyasi cinayetler gibi. Ama er ya da geç bu mutlaka açığa çıkacaktır."

Diyarbakır Barosu Başkanvekili Ahmet Özmen ise, Tahir Elçi'nin dosyasını failli meçhul dosyaları kervanına katılmasına Diyarbakır Barosu olarak, asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Tıkla! İran da sivil Kürtler'e yöneldi: 20 kişi kaçırıldı, idam edilebilirler...
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler