Mesrur Barzani Reuters'a konuştu; Irak 3'e bölünmeli

Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD’den sonra bölgedeki çatışmaların son bulması için Irak’ın, Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmesi gerektiğini savundu.


Reuters’a konuşan Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, federal Irak devletinin artık işlevsiz olduğunu belirterek, Irak’ta Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmüş konfederal bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

Mesrur Barzani, Irak devletinin herhangi bir gerçekliğinin kalmadığını vurgulayarak, her parçanın kendi hükümeti ve başkentinin olacağı konfederal bir sistemin daha gerçekçi olduğunun altını çizdi.

Irak Halkları'nın bir çatı altında ve birlikte yaşama karşı güvenlerinin kalmadığını belirten Mesrur Barzani, ‘‘Ancak iyi komşu olunabilir. Ve bu şekilde birlikte bazı ortak projeler de yürütebilir’’ dedi.

IŞİD’in Irak’ta ortaya çıkmasını Sünni Arapların, Şiilerce göz ardı edilmesinden kaynaklandığını belirten Güvenlik Ajansı Müsteşarı, ‘‘Bu yüzden IŞİD, Sünni bölgeleri kolaylıkla ele geçirebilmiştir’’ şeklinde konuştu.

Musul’u kurtarma operasyonuna ilişkin ise Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Musul’u kurtarmadan önce kentin IŞİD’den sonra nasıl idare edileceğinin netleşmesi gerektiğinin altını çizerek, ‘‘Musul kurtarıldıktan sonra idari boşluk olursa bir felaket yaşanabilir’’ uyarısında bulundu.


ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler