Ads[no]

Ads[no]

4 Şubat 2017

Kürdistan Cumhuriyeti'nin 4 kahraman komutanını tanıyalım

70 yıl önce bugün Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti'nin 4 komutanı idam edildi. Kürdistan bağımsızlığı uğruna idam edilen İzzet Abdulaziz, Mustafa Xoşnaw, Xeyrullah Abdulkerim ve Muhammed Kutsi her 19 Haziran'da Kürdistan Bölgesi'nde resmi törenle anılıyor.

Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde, heykelleri önünde düzenlenen törene Kürdistan Bölgesi hükümeti temsilcileri her sene katılıyor.

Heykelleri önüne Kürt ulusuna yazdıkları mektupların özeti asılıyor. 

Mektup'ta Kürtlerin doğal ulusal haklarına ulaşmak için birlik olmaları tavsiye ediliyor.

Bu komutanlar Kürdistan Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed'in emri ile Güney Kürdistan'a geçerken, 18 Haziran'da Irak Hükümeti tarafından esir alınmıştı. Tutuklandıktan 1 gün sonra da heykelleri önüne asılan mektup Kürdistan Ulusal Mücadelesi Yetkilileri'ne ulaştırıldı. Bir kaç yıl sonra 19 Haziran 1947 yılında ise Irak Hükümeti tarafından Bağdat'ta idam edildiler.

Bu komutanlardan Hayrullah Abdulkerim ile Muhammed Kudsi Kürdistan'ın Süleymaniye kentinden, Mustafa Xoşnaw Erbil Kenti'nden ve İzzet Abdulaziz Akre kentin'ndendi. 

Kaynak: ZERnews
Kürdistan Cumhuriyeti'nin 4 kahraman komutanını tanıyalım Reviewed by ZER news on 4.2.17 Rating: 5 70 yıl önce bugün Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti'nin 4 komutanı idam edildi. Kürdist...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.